Angajatorii au aproape 10.000 de joburi vacante. Vezi in ce domenii

24.03.2012
Angajatorii au aproape 10.000 de joburi vacante. Vezi in ce domenii

Angajatorii de pe piata locala ofera peste 9.800 de locuri de munca, majoritatea pentru cei cu studii medii, potrivit Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM

Cele mai multe dintre locurile de munca disponibile sunt in Cluj (1.329), Iasi (859), Bucuresti (579), Brasov (571), Valcea (516) si Brasov (461) iar cele mai putine in Galati (29), Mehedinti (13) si Caras-Severin (9).

Peste 9.100 de posturi se adreseaza persoanelor cu studii medii, profesionale si lucratori necalificati. Cei mai cautati sunt lucratorii, operatorii si muncitorii necalificati din industria textila, peste 2.000 de astfel de pozitii fiind disponibile pe intreg teritoriul tarii.

Totodata, se cauta si muncitori necalificati, soferi, vanzatori, agenti de paza si agenti vanzari.

Pentru persoanele cu studii superioare sunt disponibile peste 700 de locuri de munca, cele mai multe posturi sunt pentru ingineri si subingineri.

Aproape 300 de persoane au intrat in somaj in luna februarie, iar numarul somerilor a ajuns la 473.866 de persoane, potrivit ANOFM.

Găsește-ți job