Avem 333 de bicicliști noi per kilometru de piste

27.07.2017
Avem 333 de bicicliști noi per kilometru de piste

E oficial. În curând străzile capitalei se vor umple de bicicliști, corporatiști sau altfel, care vor pedala voioși spre locurile de muncă, spre piața din cartier sau doar așa, de dragul de a da din picioare.

Nu ne îndoim că ați aflat cu toții: cele 5.000 de vouchere acordate de primăria capitalei s-au epuizat în două zile și nu o dată, ci de trei ori. Mulțumită, primăria a înghețat înscrierile, promite suplimetare și că va ține minte pe cei care nu au prins trenul de iulie 2017 până la anul, când va sosi în gara centrală un transport nou de vouchere.

Aerul va deveni mai respirabil, copacii mai verzi, traficul de toamna ce vine va fi comparabil cu cel al verii ce stă să se termine. Pentru că, în sfârșit, capitala are bicicliști și nu oricum, ci sprijiniți de primărie și magazinele de profil.

Voucherele pentru achiziția de biciclete au venit la pachet cu o promisiune a primăriei făcută în luna mai de a demara un proiect de construire a unui număr neprecizat de kilometri de piste speciale, prin accesarea unor fonduri de 10 milioane de euro oferite de Uniunea Europeană.

Planul este ca aceste piste să înceapă să apară la tot pasul în cursul acestui an. Între 100 și 250 de kilometri, spun surse diverse. Până atunci însă, cei 5.000 de noi bicicliști vor trebui să se înghesuie pe aproximativ 15 kilometri de piste existente. Adică circa 333 de bicicliști pe kilometru. Fără a îi pune la calcul pe cei care au deja un astfel de mijloc de transport.

Fara categorie

Daniel P.

1 comentariu

nelutu

27.07.2017

E bine ca se schimba lucrurile , insa din pacate doar cei educati (corporatisti) inteleg asta (ca nu are rost pentru un om sa deplaseze sa ocupe atata loc cu masina). Din pacate, mai exista si pleava de cocalari in BMW-uri de Bulgaria, care vor polua in continuare capitala , ca doar nu ai valuare daca mergi cu bicicleta.
Pana nu se vor face campanii de ponegrire a prost crescutilor la TV , societatea romaneasca va fi predominata tot de astfel de specii de toata jena.