Cum gasesti un job, regulile noi ale jocului

16.03.2012
Cum gasesti un job, regulile noi ale jocului

O zicala din vest spune ca cel mai bun moment in care sa incepi sa cauti un alt job este prima zi de lucru la noul loc de munca. Evident, trecand peste abordarea impinsa la extrem, exista un sambure de adevar in aceasta idee. Mai precis, oricat de bine ti-ar fi in jobul actual, e important sa fii la curent cu ce se intampla pe piata muncii, care sunt jucatorii principali in domeniul tau de interes si care sunt metodele prin care poti ajunge la ei (daca se va intampla sa ai nevoie de asa ceva).

Si pentru ca tot vorbim de ceva vreme despre cum au schimbat retelele sociale fata recrutarii, initiativa celor de la Harvard Business Review de a vorbi in martie despre noile reguli pentru gasirea unui job ni se pare de urmarit si de recomandat.

Discutiile si articolele se anunta mai mult decat provocatoare, abordand subiecte precum: care mai este valoarea unui CV si a scrisorii de intentie, unde intervine brandul personal, cum iti dezvolti abilitatile si, inainte de toate, cum descoperi ce abilitati sa dezvolti, cum iti cauti un job nou in universul digital in care notiunea de confidentialitate sufera redefiniri majore etc.

Ca sa nu ratati nimic, urmariti articolele din zona special dedicata de pe site si inscrieti-va ingrupul de dialog de pe LinkedIn.

Iata si cateva din articolele care ne-au atras atentia:

1. Cum sa cauti un job cu discretie de Amy Gallo

2. Nu face ce-ti place de Dorie Clark

3. Gaseste-ti un job prin networking structurat, la scara mare de Bill Barnett

Voua care articole vi s-au parut interesante?

Găsește-ți job