Cum să începi să scrii o carte

22.06.2021
Cum să începi să scrii o carte

Îți voi prezența în acest articol întrebările pe care mi le-am pus eu înainte de a începe efectiv să scriu la prima mea carte și de a alege titlul:

- Care e intenția scrierii acestei cărți? Pentru bani, pentru a mă elibera, pentru a-I învața pe ceilalți, pentru a-ți analiza capacitățile și talentul de a scrie?

- În funcție de ce criteriu voi alege subiectul? De temele cele mai citite din ziua de azi? Cele mai populare? În funcție de ceea ce am învățat cel mai bine în experiența de viață adunată? De ceva ce mă frământă de luni/ani de zile și vreau că prin scris să aflu reacțiile și opiniile cititorilor?

- Un subiect unic, tabu, despre care nu mulți au curaj să îl abordeze? Voi scrie un roman, autobiografie, sceneta, voi scrie deschis, fără perdea, spontan sau voi scrie într-un mod cât mai formal, simplu și ușor de înțeles?

- Îmi voi asuma criticile, comentariile, ironiile, răutățile, judecățile și descurajarile ce pot surveni după publicarea ei?

- Voi scrie la persoana întâi, din punctul meu vedere, asumat, sau voi inventa un personaj care să vorbească prin mine?

- Cum vreau să fie coperta, ce vreau să exprime ea? Ce vreau să stârnească? Ce imagine, culori, cuvinte ar reda cât mai bine cuprinsul cărții mele?

- Ce anume voi scrie la introducerea despre mine ca autor, ce informații revelante voi oferi cititorilor despre mine?

- Care e de fapt mesajul ce îmi dorssc să ajungă la cititori? Cu ce îmi doresc să rămână dupa ce vor citi această carte? Ce îmi doresc să spună?

Antreprenori

Diana Reder