Cursul acreditat Cercul Siguranței – cel mai eficient program de educație va avea loc la Cluj-Napoca

10.02.2020

Părinții, profesorii, trainerii, psihologii, actorii din mediul ONG și cei care sunt interesați de relația de atașament și siguranță cu copiii și tinerii se pot înscrie la Cursul Internațional Cercul Siguranței ce va avea loc la Cluj-Napoca între 25-28 iunie sub organizarea Fundației Noi Orizonturi.

Cercul Siguranței – acreditare internațională

Cercul Siguranței este programul de intervenție timpurie pentru părinți și adulți implicați în creșterea și educarea copiilor, mai precis, programul de reflecție asupra relației dintre părinte, educator și copil. În cadrul cursului, participanții descoperă aspecte esențiale în relația cu copiii și analizează comportamentul copiilor (nevoi de siguranță și explorare), precum și la propria reacție la aceste comportamente. La finalul unui curs, participanții pot identifica nevoile emoționale ale copiilor, răspunde mai bine acestor nevoi și pot oferi un mediu de siguranță pentru dezvoltarea armonioasă a acestora.

Cursul Cercul Siguranței este dezvoltat pe baza unor cercetări de peste 50 de ani în teoria atașamentului, iar facilitatorul oferă participanților suportul emoțional necesar pentru a reflecta asupra relațiilor lor cu copiii în vederea dezvoltării unui atașament sigur, adr și pentru a crește reziliența în școli și în viața de zi cu zi.

Scopul derulării COS (Circle of Security – Cercul Siguranței) îl reprezintă construirea și consolidarea unor relații de încredere între educatori, învățători și părinți, între aceștia și copii, astfel încât tinerii să se simtă în siguranță acasă și la școală.

De ce să te înscrii la acest curs?

Cei care se înscriu la acest curs în perioada 25-28 iunie la Cluj-Napoca sunt acreditați ulterior spre a susține, la rândul lor, Cercul Siguranței în mediile lor de lucru.

În perioada 2018-2019, Fundația Noi Orizonturi, colaborând cu persoane acreditate Cercul Siguranței a facilitat programul pentru un număr de 182 educatori, învățători, profesori și pentru 107 părinți în programe ce au avut ca scop dezvoltarea armonioasă a relațiilor între părinți – profesori – copii.

Despre Camelia Maianu – trainerul care susține în această vară cursul Cercul Siguranței în România

Cursul acreditat Cercul Siguranței este susținut între 25-28 iunie la Cluj-Napoca de Camelia Maianu ce deține un masterat în Dezvoltarea Copilului și are 16 ani experiență de predare în mediul universitar. În prezent, este profesor asociat la Harrisburg College, unde activitatea ei a fost apreciată cu Premiul de Excelență al Președintelui. Camelia susține anual cursul „Dezvoltarea Copilului în Context” și este alături de studenți în experiența lor de studiu în România.

Certificată ca și facilitator Cercul Siguranței, Camelia Maianu folosește în mod regulat modelul Cercul Siguranței în activitatea sa cu grupurile de studenți, dar, mai ales, este foarte hotărâtă să ajute la răspândirea modelului Cercul Siguranței în România atât în rândul specialiștilor, cât și a publicului larg.

Cum se realizează înscrierile?

Înscrierile se pot realiza până în 20 iunie pe site-ul oficial al cursului: www.circleofsecurityinternational.com/trainings/register-for-a-training/ prin selectarea sesiunii de training din Cluj-Napoca, susținută de Camelia Maianu.

Despre Fundația Noi Orizonturi

Fundația Noi Orizonturi are un istoric de 20 ani în educația pentru transformare, oferind programe de dezvoltare personală și de construire de abilități de viață care au ajuns la peste 50.000 de copii și tineri. Fundația a format în programe de lungă durată peste 1.500 de profesori, lucrători de tineret, care au înființat și condus peste 300 de Cluburi de Inițiativă Comunitară IMPACT în România. Fundația Noi Orizonturi este lider de tabere de educație prin aventură, conducând programe de vară, în care, de-a lungul celor 20 de ani, peste 15.000 de tineri au trecut prin activități provocatoare, întărindu-și caracterul și încrederea în propriile forțe. Mai multe informații despre Fundația Noi Orizonturi sunt disponibile pe www.noi-orizonturi.ro

Contact:

Fundația Noi Orizonturi