Emoția primei zile de școală, în prima de la noul job

03.09.2021
Emoția primei zile de școală, în prima de la noul job

Septembrie e o lună aparte în care toți ne retrăim copilăria și amintirea primei zile din viața noastră de învățăcel.

Când văd copii mergând cuminți pe lângă mame în drum spre școală, cărând buchete de flori mai mari decât ei, mă cuprinde o emoție pe care nu o mai întâlnesc în nicio altă zi din an.

E o nostalgie amestecată cu speranța că vor prinde vremuri minunate și că vor face din învățarea continua disciplina vieții lor.

Dar îmi dau seama că pe cât de importantă e această primă zi pentru ei, mai vine una, ani mai târziu la fel de importantă.

Prima zi la job.

Am angajat peste 3000 de oameni până acum. Am ținut mii de interviuri.

Și am văzut sute de tineri descurajați de prima lor experiență de muncă.

Am văzut cum uneori, această primă experiență de lucru, setează cadrul relației tinerilor din jurul nostru cu munca.

Mi-aș dori să nu mai aud povești despre starturi nepotrivite.

Știu sigur că echipele de HR depun eforturi consistente pentru a se asigura că toți angajații au experiențe faine la lucru și în prima zi... și în toate cele ce urmează.

Dar hai să vedem ce poți face tu, dacă ești într-o astfel de situație, ca să te asiguri că te integrezi ușor în colectiv și te adaptezi cât mai repede la job.

Ferchezuieste-te :)

Știu că sună a clișeu, dar ai fi surprins cât de valoros este pentru încrederea noastră în sine să vedem o persoană aranjată în oglindă înainte să ieșim pe ușă. Nu zic să te pregătești de Milan Fashion Week, dar nici să nu iei trainingul ăla comod cu care scoți câinele la plimbare.

Respectă programul

În cazul în care locația nu e foarte accesibilă sau e departe de casă, fă 1-2 drumuri de test înainte de prima zi ca să știi cât timp îți trebuie să ajungi la timp la lucru.

Nu adormi la orientation

Stiuuu, uneori ești mega-entuziasmat să îți cunoști colegii sau să îți vezi biroul și se găsește echipa de HR să te țină închis câteva ore într-o sală cu prezentări și o tonă de documente. Daaar... bine ai venit în viața de adult! Acum dai cu subsemnatul :) Răbdare și atenție! Îți garantez că toată informația din documente e extrem de importantă și te ajută să îți înțelegi drepturile și responsabilitățile.

Fii disponibil

Nu o să te îndemn să inițiezi tu discuții, pentru că știu că pentru unii dintre noi, mai introvertiți, e o adevărată provocare să facem asta într-un mediu total nou. Dar nu îți fă griji! Dacă nu ești tu cel ce dă startul unei conversații, ai răbdare. Extroverții vor veni către tine, important e să fii disponibil și dornic de relaționat. Ascultă-i pe cei din jur cu atenție și găsește subiecte comune de discuție. Oricât de diferiți am fi... mereu găsim zone comune ce ne ajută să ne conectăm!

Pune un milion de întrebări

Poate nu chiar din prima zi, dar clar până înțelegi ce ai de făcut, cum ai de făcut... mai bine întrebi de două ori decât să greșești o dată.

Și contrar credinței generale, oamenii nu se supără dacă îi întrebi ceva... chiar și de două trei ori. Mai rău îi afectează când greșești pentru că nu ai întrebat și apoi ei trebuie să repare.

Cum spunea bunica Lica: Cu rușinea mori de foame! Așa că fără rușine... cere ajutor atunci când ai nevoie! Totuși, păstrează în gând ideea că e important pentru tine să îți dai seama ce e important pentru tine de fapt.

Ce îți dorești tu cel mai mult de la jobul tău? De la colegi? Cum ți-ai dori să colaborați? Cum visezi să te dezvolți alături de ei?

Răspunde-ți la cât mai multe întrebări de genul și nu te sfii să îți împărtășești cu colegii gândurile și așteptările tale!

Vrei să povestești și comunității noastre cum a fost în prima zi de lucru? Lasă un review anonim și ajuta și alți membrii din comunitate să se pregătească pentru prima lor zi la noul job!

Cu drag,

Andra de la Școala de HR