Interviu Undelucram.ro - Beatrice, Identity & Access Management Administrator DB Schenker Global Business Services

31.08.2021

Continuăm seria de interviuri prin care te invităm să descoperi DB Schenker Global Business Services.

Beatrice, Identity & Access Management Administrator ne împărtășește despre experiența în cadrul companiei și despre cum contribuie compania la dezvoltarea ei profesională.

1. Care a fost lucrul care te-a impresionat cel mai mult în procesul de recrutare?

Deși au trecut 3 ani de la procesul de angajare, încă îmi amintesc primul apel telefon cu persoana din echipa de recrutare. Atitudinea prietenoasă și conversația plăcută a făcut ca, până la finalul zilei, deja să avem stabilit un următor interviu cu managerul. Ce mi-a plăcut cel mai mult în acest demers au fost feedback-urile rapide în ceea ce privesc interview-urile (3 la număr), iar procesul de angajare a părut unul natural și, desigur, rapid.

2. Ce te-a ajutat să te adaptezi la cultură organizațională?

Cu siguranță sesiunile de onboarding m-au ajutat să mă împrietenesc mai rapid cu alte persoane din companie. Îmi amintesc și acum cum încă din primele zile deja eram întâmpinată cu un zâmbet de persoanele pe care ajunsesem să le cunosc. Și nu doar atât, dar am fost primită cu o atitudine prietenoasă de colegii din echipă și cei din celelalte departmente cu care colaborăm. Ideile și perspectivele noi au fost apreciate încă de la început, iar acest lucru m-a determinat să fiu mai deschisă, să mă adaptez și să comunic mai ușor.

3. Care e lucrul pe care-l apreciezi cel mai mult în DB Schenker GBS?

Mediul de lucru prietenos și faptul că, prin intermediul inițiativelor organizate în companie, am avut ocazia să lucrez și să colaborez cu alți colegi din varii departmente. Iar acest lucru a determinat un proces constant de învățare și aplicare de noi idei. Aici e locul în care poți să faci mult mai multe lucruri decât îți creează impresia din exterior. Categoric un loc unde poți crește și dezvolta pe plan profesional și personal.

4. Cum contribuie compania la dezvoltarea ta profesională?

Cu siguranță mi-am dezvoltat și mai mult abilitatea de a fi un team-player. Și, de asemenea, fiindcă m-am implicat în diverse proiecte, mi-a crescut nivelul de încredere în forțele proprii și abilitățile organizatorice.

5. Ce diferențiază DB Schenker GBS de orice alți angajatori din piață?
O întebare pentru care nu am nevoie de timp de gândire. Fără îndoială se diferențiază prin mediul prietenos, respectul și aprecierea pe care o primești. Ideile noi sunt bine primite și încurajate pentru a fi implementate.

Descoperă DB Schenker și aplică la joburile care ți se potrivesc!