Luxoft talks Code: George Niculae

21.09.2022
Luxoft talks Code: George Niculae

Orice angajat din piața IT știe că Luxoft este o companie ce vorbește pe limba programatorilor. O organizație care înțelege nevoile și aspirațiile specifice acestei meserii a viitorului.

De la tehnologia S.F., la un salariu care îți oferă lejer siguranța zilei de mâine; de la posibilitatea de a interacționa cu următoarea generație de autovehicule de peste 5 ani, până la un mediu de lucru în care ți se observă și răsplătește fiecare efort; de la lucrul cu cele mai căutate în piață limbaje de programare, până la un climat unde munca din pasiune se transformă în promovări în funcție - Citește interviul Undelucram cu George Niculae - Defect Manager, zona de Automotive Analysis și descoperă beneficiile unui angajat IT la Luxoft.

namespace Salut, George Niculae!
{
    class Hello {
        static void Main(string[] args)
        {
            System.Console.WriteLine("Salut, George Niculae!");
}

Știm că la Luxoft se vorbește limba programatorilor, așa că te-am salutat în C#. Te rugăm pentru începutul interviului să îi saluți și tu pe cititori într-un limbaj sau limbă la alegere.

OK, aleg să vă răspund la rândul meu în JAVA:

1.    class Simple{
2.        public static void main(String args[]){
3.         System.out.println("Hello Readers");
4.        }
5.    }

2. Ești Defect Manager la Luxoft, zona de Automotive Analysis. Cum ai descrie rolul acesta în 3 cuvinte?

Challenging , Remote , Awesome.

3. IT-ul este, de regulă, un job din pasiune. La fel și mașinile. Ce te pasionează cel mai mult dintre activitățile din ziua ta de lucru? Ce te-a fascinat săptămâna aceasta? Dar luna aceasta?

Acest job îmi oferă posibilitatea de a interacționa cu următoarea generație de autovehicule și prototipuri ce se vor produce peste 5 ani. Zilnic apare ceva diferit. Săptămâna aceasta am avut ocazia să văd noul prototip al unui client - vehicul de lux foarte elegant desprins parcă din cărțile de science fiction. Luna asta am testat o aplicație pentru iOS ce-ți oferă controlul aproape total al unei mașini pe bază de subscription.

4. Automotive = învățare continuă. Se aplică și la IT. Ce îți propui să înveți în viitorul apropiat la Luxoft?

Am 3 luni pe noul post și am de învățat multe chestii noi. Punctul în care mă aflu acum îmi oferă posibilitatea să văd imaginea de ansamblu a ceea ce am făcut până de astăzi.

5. Care a fost ultima reușită profesională pe care ai povestit-o prietenilor? Împărtășește-o și cititorilor care sunt interesați de universul Luxoft!

Cititorilor le transmit faptul că trebuie să știi ce îți dorești și unde vrei să ajungi, de restul se ocupă Luxoft. Ultima reușita este noul post pentru care am muncit foarte mult.

6. Tot mai multe companii au înțeles importanța dezvoltării personale. Ce oportunități de creștere ai la dispoziție?

Pe această temă pot să menționez că din ianuarie până în august am urmat cele 12 module ale Leadership Academy. Module ce pun accent pe dezvoltarea personală.

7. Ai vreun sfat de încheiere pentru cititori? Ce i-ai spune unui pasionat de tehnologie care se visează la Luxoft?

I-aș spune că și eu mă visam la Luxoft acum aproape 3 ani. După ce am fost acceptat, am avut un parcurs al carierei foarte frumos. Mi-a fost apreciată calitatea muncii și am fost avansat de 4 ori. Deci, dacă ești motivat și ai încredere în cunoștințele tale, nu ezita! Alege un post care crezi că ți se potrivește și hai alături de noi să te convingi!

Ești IT-ist?

IF vrei să aplici la Luxoft, THEN go to pagina lor de cariere