Momentul acela...

28.12.2021
Momentul acela...

Final de an, momentul în care curg obiectivele pentru anul următor. Câte ducem la îndeplinire vedem într-un articol următor.

Unul dintre obiective poate fi chiar găsirea unui (nou) loc de muncă, iar un pas pentru care este necesar să te pregătești constă în întrebările pe care dorești să le pui angajatorului.

Un aspect foarte important și de reținut este că angajatorul caută informații despre tine în mediul online, deci și tu, în calitate de candidat, trebuie să faci asta. Altfel angajatorul va considera că ești o persoană lipsită de interes sau că nu ai o motivație suficient de puternică de a fi angajat în cadrul respectivei companii.

De aceea pregătirea pentru interviu este esențială, nu doar pentru a răspunde la anumite întrebări, ci și pentru a pune la rândul tău întrebări angajatorului despre ceea ce te interesează.

Amy Hoover, fost CEO TalentZoo, spune că mai există un motiv pentru care ar trebui întotdeauna să-ți pregătești o listă de întrebări.

„Se așteaptă acest lucru din partea ta – și dacă nu pui minim două întrebări vei părea dezinteresat sau, mai rău, mai puțin inteligent și implicat decât și-ar dori viitorul tău angajator. De fapt, întrebările tale pot să transforme interviul într-un eșec sau o reușită”, explică Amy Hoover. „Dacă nu sunt atent gândite sau dacă întrebi ceva ce a fost deja discutat, acest lucru îți poate face mai mult rău decât să te ajute. E esențial să pui întrebări smart, ce arată implicare.”

Am structurat aici câteva exemple care să te ajute. Atenție, sunt doar cu titlu informativ și ele trebuie ajustate în funcție de context, rol, recrutor etc. (inspirate din www.themuse.com)

Întrebări despre job

- Cum arată o zi obișnuită de muncă?

- Care sunt proiectele prioritare care trebuie abordate?

- Îmi puteți arăta exemple de proiecte la care voi lucra?

- Care sunt abilitățile și experiențele pe care le căutați la un candidat ideal?

- Ce atribute trebuie să aibă cineva pentru a avea cu adevărat succes în această poziție?

- Ce abilități lipsesc din echipă?

- Care sunt cele mai mari provocări cu care mă voi confrunta în această poziție?

- Cu ce ​​buget aș lucra?

- Este un rol nou creat?

- Vă așteptați ca principalele responsabilități pentru această poziție să se schimbe în următoarele șase luni la un an?

Întrebări despre dezvoltarea ta profesională în companie

- Cum voi fi instruit?

- Voi beneficia de un program de integrare (onboarding) în companie?

- Ce programe de pregătire sunt disponibile angajaților dumneavoastră?

- Există oportunități de avansare sau dezvoltare profesională?

- Aș putea reprezenta compania la conferințe din industrie?

- Unde se mută ultima persoană care a ocupat acest loc de muncă?

- Unde au progresat angajații de succes din această poziție?

Întrebări despre evaluarea performanțelor

- Care sunt cele mai importante lucruri pe care doriți să le vedeți pe cineva realizând în primele 30, 60 și 90 de zile la job?

- Care sunt așteptările de performanță ale acestei poziții în primele 12 luni?

- Cum este procesul de evaluare a performanței? Cât de des aș fi analizat formal?

- Cu ce ​​valori sau obiective vor fi evaluate performanțele mele?

Întrebări despre recrutor

- De cât timp sunteți în companie?

- S-a schimbat rolul dumneavoastră de când sunteți aici?

- Ce ați făcut înainte de a veni aici?

- De ce ați venit la această companie?

- Care este partea dumneavoastră preferată din activitatea de aici?

Întrebări despre companie

- Am citit despre fondarea companiei, dar îmi puteți spune mai multe despre ...?

- Unde vedeți această companie în următorii ani?

- Ce îmi puteți spune despre noile dumneavoastră produse sau planuri de creștere?

- Care sunt obiectivele actuale pe care este concentrată compania și cum lucrează această echipă pentru a sprijini atingerea acestor obiective?

- Ce vă emoționează cel mai mult legat de viitorul companiei?

Întrebări despre echipă

- Îmi puteți spune câteva detalii despre echipa cu care voi lucra?

- Cu cine voi lucra cel mai îndeaproape?

- Cui voi raporta direct?

- Îmi puteți spune despre rapoartele mele directe? Care sunt punctele forte și cele mai mari provocări ale echipei?

- Vă așteptați să angajați mai multe persoane în acest departament în următoarele șase luni?

- Ce alte departamente lucrează cel mai îndeaproape cu acesta?

- Care sunt traseele de carieră comune în acest departament?

Întrebări despre cultura companiei

- Cum este cultura companiei și a echipei?

- Cum ați descrie mediul de lucru aici - munca este de obicei colaborativă sau mai independentă?

- Îmi puteți spune despre ultimul eveniment al echipei pe care l-ați organizat împreună?

- Care este tradiția preferată de colegi?

- Ce faceți de obicei tu și echipa la prânz?

- Ce este diferit aici comparativ cu alte locuri în care ați lucrat?

- Cum s-a schimbat compania de când v-ați alăturat?

Întrebări despre pășii următori

- Există ceva care vă preocupă în CV-ul meu și care nu ar fi potrivit pentru rol?

- Care sunt următorii pași în procesul de interviu?

- Vă mai pot oferi și alte informații care să ajute în proces?

În mod ideal interviul este o discuție, un dialog, nu un interogatoriu, astfel încât ambele părți implicate să obțină informațiile de care au nevoie. Atât candidatul, cât și recrutorul trebuie să se simtă confortabil participând la discuție, fără presiune sau stres suplimentare. Scopul procesului de recrutare pentru fiecare parte implicată este să se asigure de faptul că jobul respectiv este potrivit atât din perspectiva angajatorului, cât şi din cea a candidatului.

Succes!

Găsește-ți job Editorial Echilibru Planificare carieră Employee experience