Profilul de Facebook poate prezice performanta la locul de munca?

16.03.2012
Profilul de Facebook poate prezice performanta la locul de munca?

Un studiu recent derulat de Northern Illinois University, the University of Evansville si Auburn University a identificat profilul Facebook ca un posibil predictor al performantei la locul de munca. S-ar putea ca aceasta veste sa dea nastere la comentarii vehemente nu doar din partea celor care nu cred in puterea retelelor sociale atunci cand vine vorba de identificarea celor mai potriviti candidati pentru un job, dar si din partea celor care le recunosc anumite merite dar gasesc exagerata o astfel de abordare.

Informatia am gasit-o intr-un articol de pe Wall Street Journal si, dincolo de senzationalul vestii, ne-a atras atentia pentru ca alimenteaza consistent o discutie despre care vom mai auzi si citi cu siguranta in anii care vin. Mai precis, cei care au participat la experiment au fost rugati sa studieze timp de 10 minute fiecare dintre cele 56 de profile alese si sa raspunda apoi unei serii de intrebari de genul: “te poti baza pe o astfel de persoana?”, “cat de stabila este aceasta persoana din punct de vedere emotional ?” etc.

Dupa 6 luni de la acest exerctiu, cercetatorii au analizat in comparatie scorurile de la evaluarea profilelor Facebook cu evaluarile de performanta si au identificat o corelatie cel putin interesanta intre acestea, mai ales pe dimensiunile de constiinciozitate, prezenta placuta si curiozitate intelectuala.

Daca deja v-am trezit interesul si vreti sa aflati mai multe detalii despre studiu, va recomandam sa cititi articolul Facebook Profiles Found to Predict Job Performance si sa ne spuneti in ce masura credeti ca ar trebui sa-i recunoastem acestei retele sociale merite concrete in evaluarea performantei potentiale la locul de munca.

Misiune