S-a terminat vacanța, hai să reumplem pușculița

22.09.2022
S-a terminat vacanța, hai să reumplem pușculița

Întoarcerea din vacanță, începerea școlii și back to office vin la pachet, dincolo de o nouă dinamică, și cu o presiune asupra bugetului familiei. Cum putem încerca să reechilibrăm bugetul după vară? Planificăm, bugetăm, comparăm prețuri și oferte și luăm decizii mai prietenoase cu bugetul! Luăm și copiii lângă noi și începem să economisim cu ajutorul câtorva tips-uri financiare de toamnă.

Ce facem pentru reechilibrarea bugetului?

Costurile de energie

Iarna este chiar după colț și înainte de a-ți da seama, ai nevoie de facilități ce implică energie electrică. O modalitate de a reduce costurile viitoare cu energia este să verifici dacă plătești în prezent mai mult decât trebuie.

Majoritatea furnizorilor de energie tind să crească prețurile în timpul sezonului rece (când cererea este mare), așa că acum ar putea fi momentul potrivit pentru a verifica ofertele celorlalți furnizori, a compara și a trece la alternative poate mai rentabile, pe termen lung.

Planificați ieșiri cu buget prestabilit

Ieșirile cu prietenii sau cu cei dragi nu trebuie să fie neapărat costisitoare. Tot ce ai nevoie este puțină pregătire și planificare financiară.

Există și atracții turistice care pun mai puțină presiune pe buget. Nu uitați nici de varianta unui picnic din când în când (lucru obișnuit la spanioli și chiar la francezi pe rivieră - produse de calitate superioară achiziționate din supermarket versus mâncare costisitoare la restaurant și uneori chiar mai slabă calitativ). Există locații frumoase cu atracții locale, fără costuri. De la muzee la galerii de artă, de la castele la case la țară și chiar și ferme locale, veți găsi o mulțime de opțiuni prietenoase cu bugetul.

Weekend fără cheltuieli

În această toamnă, marchează în calendarul tău câteva provocări, mai bine zis câteva weekend-uri fără cheltuieli. Să stai o săptămână întreagă fără a cheltui bani sună imposibil și drastic – dar poți să faci pași mici și să-ți construiești economii eliminând cheltuielile două zile din când în când.
Un  weekend fără cheltuieli necesită, de asemenea, puțină planificare și pregătire. Gătește propriile mese acasă, omite fast-food-ul și alcoolul și vorbește cu  prietenii vechi mai mult. Fă un maraton de filme, de jocuri cu cărți, deapănă povești și întoarce-te la bucuriile simple.

Gătitul cu ingrediente de sezon, miracol pentru buget

Gătitul cu ingrediente de sezon este una dintre cele mai bune modalități de a îmbrățișa spiritul sezonului, de a rămâne sănătos și de a economisi în același timp. Toamna este de obicei sezonul recoltei, așa că vei găsi o mulțime de produse proaspete, fructe pline de nutrienți și legume sănătoase pe piața locală.
Gătitul acasă cu ingrediente proaspete de sezon este o alternativă mai sănătoasă la mâncarea la pachet și junk food – și vei fi surprins de cât de mult poți economisi în acest fel.
Caută produse de sezon chiar dacă locuiești în mijlocul metropolei. Atât corpul, cât și portofelul îți vor mulțumi mai târziu!

Bugetul de sărbători

Toamna este deja aici, iar sezonul sărbătorilor este la distanță de doar câteva luni. Este o mișcare inteligentă de a bugeta în avans pentru cadourile de sărbători. Calculează cât au costat deplasările și cadourile de sărbători anul trecut, creează un buget pe baza acestuia și începe să pui bani deoparte pentru sărbătorile de Crăciun.

Pregătește-ți mașina

Dacă deții o mașină, pregătește-o pentru condiții de iarnă imediat ce e posibil și recomandat. Ei bine, nu chiar din septembrie, dar astfel încât să nu coste nici timpul, nici banii din momentul în care vezi pe fereastră prima ninsoare.
Verifică și noile oferte pentru asigurarea vehiculului/vehiculelor tale și vezi dacă încă ai cea mai bună opțiune.

Economii de toamnă

Toate ideile de mai sus pot duce la economii chiar și toamna, deși principalul obiectiv al acestora este o redresare post-vacanță a bugetului. Banii continuă să muncească pentru tine și în vacanțe dacă i-ai investit înțelept. Dacă nu ai făcut asta încă, ai mereu ocazia să începi o pagină nouă a vieții tale financiare.

Ghid Economic Echilibru Comportamentul uman Human behavior

Mihai Constantinescu