Încă o speranță pentru firmele care nu au primit finanțare prin Start Up Nation

27.07.2017
Încă o speranță pentru firmele care nu au primit finanțare prin Start Up Nation

Numărul mare de înscrieri in programul de finanțare Start Up Nation a pus Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț si Antreprenoriat în situația de a respinge finanțarea a peste 10.000 de planuri de afaceri din simplul motiv că nu există fonduri.

Această respingere a finanțării este temporară, anunțase ministrul Ilan Laufer săptămâna trecută, urmând ca aceste proiecte să fie susținute începând de anul viitor. Marți însă o nouă speranță s-a născut pentru aceste afaceri, după ce ministrul a anunțat că se încearcă si găsirea de soluții alternative, inclusiv finanțări bancare.

În cazul în care se va găsi o soluție in acest sens, este posibilă facilitarea accesării unor credite cu costuri minime pentru cei care au nevoie. Nu au fost oferite detalii suplimentare, dar o soluție este de așteptat „in cel mai scurt timp.

Una dintre condițiile necesare pentru ca o afacere să intre în acest program a fost angajarea a cel puțin unei persoane pe o perioadă de cel puțin doi ani. Potrivit ministrului, are probabil a calculat o medie de 2.5 persoane nou angajate per afacere, prin finanțarea tuturor proiectelor s-ar crea circa 45.000 de noi locuri de muncă.

Fara categorie

Daniel P.