Telemuncă versus Munca la domiciliu

25.10.2022
Telemuncă versus Munca la domiciliu

O întrebare pentru care teoretic ai crede că există un răspuns simplu. Din păcate, încă în anul 2022, au existat mai multe dezbateri pe această temă. Aproximativ 85% din angajați și angajatori deopotrivă consideră că telemunca și munca la domiciliu reprezintă unul și același lucru.

Și pentru că vorbim de multe similitudini între cele două, azi iți propun să scoatem în evidență elementele care le diferențiază.

Să înțelegem înainte de toate de unde provine conceptul de ‘Work from home’ (WFH). Lucrul de acasă nu este un fenomen apărut în ultimii doi ani și în niciun caz ca urmare a evenimentelor cu care ne-am confruntat în ultima perioadă. Primele industrii care au implementat conceptul de lucru la distanță au fost industria telecomunicațiilor și cea de IT. Până în anul 2018, când a fost publicată legea care face referire la telemuncă, multe corporații din Romania ofereau deja ca beneficiu salariaților posibilitatea ca 1-2 zile lucrătoare să poată fi efectuate de la domiciliul acestora. Similar acelui moment, și astăzi acest beneficiu se regăsește în topul preferințelor angajaților. Este demnă de luat în considerare și calitatea acestei măsuri de a atrage forță de muncă din zone cât mai îndepărtate de punctul de lucru și, de asemenea, de a reduce din cheltuielile angajatorului.

Propun să abordăm aceste două concepte separat:

Telemunca

Termenul apare pentru prima dată în 2018 în textul Legii nr. 18 / 2018, o lege care nu modifică, ci doar completează Codul Muncii. În textul de lege găsim definită telemunca, formă de organizare a muncii, și salariatul sub denumirea de telesalariat. Cu alte cuvinte, prin telemuncă înțelegem că un telesariat își îndeplinește atribuțiile de serviciu într-un alt sediu decât cel organizat de angajator, folosind tehnologia informațiilor și comunicațiilor. În termeni foarte simpli: cu un calculator și un telefon, telesariatul poate lucra din diferite locuri.

Elemente cheie privind telemunca:

• - Se poate realiza numai în baza acordului de voință între părți. Dacă una dintre părți refuză să accepte lucrul în telemuncă, aceasta nu se poate realiza, iar refuzul nu poate constitui motiv de sancționare;
  • - Contractul individual de muncă devine contract individual de muncă cu clauza de telemuncă.  Dacă anterior salariatul a avut un contract individual de muncă ce nu prevedea nimic despre telemuncă, acesta se poate modifica printr-un act adițional în cadrul căruia se introduc elementele specifice telemuncii. Așa cum spuneam mai sus, act adițional = acord de voință între cele două părți. Lipsa acordului de voință atrage o amendă în valoare de 5.000 de lei;
  • - Programul de lucru rămâne același, stabilit de comun acord de părți, așa cum apare în contractual individual de muncă;
  • - Locul sau locurile de unde se desfășoară telemunca trebuie de asemenea agreate de părți;
  • - Se poate efectua de asemenea muncă suplimentară dacă angajatorul solicită, bineînțeles, cu acordul salariatului. Lipsa acestui element din contract presupune o altă amendă de 5.000 de lei;
  • - Angajatorul poate verifica activitatea salariatului, stabilind împreună asupra celei mai eficiente metode. Aceasta trebuie însă menționată în contract, regulament intern și/sau contract colectiv de muncă;
  • - Și acest tip de contract se încheie și se modifică conform Codului Muncii;
  • - Este menționat în contract că telesalariatul va lucra în regim de telemuncă (lipsa acestui element atrage după sine o amendă în valoare de 10.000 de lei pentru fiecare telesalariat);
  • - Zilele când este efectuată telemunca și zilele când se lucrează de la sediul angajatorului;
  • - Când și modalitatea de efectuare a verificării activității salariatului;
  • - Cum sunt evidențiate orele de muncă;
  • - Responsabilitățile SSM;
  • - Obligațiile telesariatului cu privire la protecția datelor cu caracter personal;
  • - Măsurile pe care le ia angajatorul astfel încât telesariatul să nu fie izolat de restul angajaților;
  • - Responsabilitățile părților convenite în funcție de locul sau locurile unde se desfășoară activitatea de telemuncă;
  • - În ce condiții sunt suportate de angajator cheltuielile aferente activității în regim de telemuncă, respectiv obligativitatea de a suporta costurile generate de transportul materialelor pe care telesalariatul le utilizează în activitatea de telemuncă.
  • - Lipsa acestor elemente din conținutul contractului atrag după sine o amendă de 5.000 de lei.
  • - Angajatorul este de asemenea obligat să pună la dispoziția telesalariatului echipamentele aferente tehnologiei informației și comunicațiilor. În caz contrar, angajatorul este cel care va suporta o amendă de 2.000 de lei.

Munca la domiciliu

De data aceasta reglementarea o găsim în textul Codului Muncii, Titlu II, Cap IX Munca la domiciliu.

Elemente specifice Contractului de muncă la domiciliu

• - Se păstrează termenul de salariat;
  • - Salariatul își stabilește singur programul de lucru și îl informează pe angajator din timp cu privire la derularea acestuia;
  • - Se menționează clar în contractul de muncă, la secțiunea/ punctul “Locul de muncă”, domiciliul salariatului;
  • - Obligația angajatorului să asigure pentru salariat transportul la și de la domiciliu a materialelor și produselor realizate de acesta;
  • - Salariatul cu contract de muncă la domiciliu beneficiează de toate drepturile pe care le dețin angajații care lucrează la punctele de lucru ale angajatorului.

Așa cum reiese din cele menționate mai sus, telemunca nu este identică cu munca la domicilui, chiar dacă și telesariatul poate agrea cu angajatorul ca un punct de lucru să fie la domiciliu.

Un expert în legislația muncii te poate îndruma să faci alegerea corectă atunci când te afli în fața unui contract de muncă și găsești elemente contractuale ce nu îți sunt ușor de înțeles sau atunci când ești pus să faci o alegere cu privire la locul unde urmează să-ți desfășori activitatea.

Legislative Piața muncii Despre meserii Planificare carieră

Cristina Elena Florescu