Vino în echipa Cristinei la Systematic! „Linia de cod pe care o scrii salvează vieți”

29.10.2021

Cine e Cristina?

Este People Manager și face parte din Systematic de 3 ani. Iubește sărbătorile în firmă și lucrul cu oamenii. Îi este dor de întâlnirea de la birou și de discuțiile zilnice la o ceașcă de cafea. Este clar a People Person. Mai exact este People Manager în departamentul Digital Transformation unde coordonează cu succes echipele de Library & Learning, Business Intelligence & Data Science și Customer Operations.

În plus, responsabilitățile ei sunt extinse și asupra uneia dintre echipele diviziei Healthcare, mai exact echipa care se ocupă de dezvoltarea produsului FLOW (parte din Columna Service Logistics).

Te vezi într-una dintre echipele ei? Dacă ești programator: descoperă povestea de succes a Cristinei Șerban și intră la o scurtă cafea în bucătăria internă a Systematic. Iar dacă simți că-ți place, rămâi pe termen nedeterminat.

1. Cum ați descrie cultura voastră organizațională în 3 cuvinte?

Asta este întotdeauna o întrebare dificilă pentru o persoană a cărei preocupare majoră este construirea și menținerea unei comunicări permanente cu echipele sale. Cum să spun doar 3 cuvinte, când îmi vin în minte foarte multe atribute care ar putea descrie ce înseamnă Systematic? Dar, dacă trebuie să mă limitez la 3, iată: Încredrere, Responsabilitate, Profesionalism.

2. Care sunt acele detalii ce definesc cultura organizației voastre, dar nu pot fi depistate într-un tur al biroului?

Mi-e dor, sincer, de un tur al biroului. Să văd oamenii lucrând împreună în același spațiu, împărtășind cunoștințe, dezbătând subiecte sau sfătuindu-se la o ceașcă de cafea.

Acum, indiferent că stai în open space sau în biroul propriu de acasă, sunt, într-adevăr aspecte pe care le observi doar în timp. Doar așa observi că oamenii sunt de fapt foarte pasionați de ceea ce fac. Colegii mei, îmi dau seama acum, se pun zi de zi în pielea clienților care, în final, utilizează soluțiile pe care noi le dezvoltăm. Se bucură sincer când știu că peste 4 milioane de iubitori de carte împrumută material bibliografic utilizând CICERO, aplicația noastră de management integrat al bibliotecilor. Când știu că soluțiile noastre de raportare dau sens miliardelor de date tranzacționate de softurile Systematic și simplifică, nu doar facilitează, procesele decizionale; sau că personalul din spitale răspunde mai prompt nevoilor pacienților pentru că își fluidizează activitățile folosind produsele Systematic.

Fiecare acțiune a fiecăruia dintre noi are un impact direct, major asupra societății. Ori, atunci când oamenii înțeleg pe deplin impactul muncii lor, responsabilitatea fiecăruia atinge cote maxime și preocuparea primordială devine calitatea livrărilor.

Prin soluțiile software pe care le dezvoltă, Systemtic crează experiențe pozitive și schimbă, literalmente, viețile utilizatorilor.

3. Cum definiți și sărbătoriți succesul în echipa voastră?

În general, există această tendință de a spune că succesul vine atunci când clienții noștri sunt satisfăcuți de produsele noastre, când utilizarea lor devine o a doua natură pentru ei, iar ei, clienții, nu își mai pot imagina activitățile lor zilnice în lipsa softurilor noastre. Ei bine, da, așa este, nimic mai adevărat.

Doar că noi mai adăugăm ceva la măsura succesului. Pentru noi, succes este și când echipa învață o tehnologie nouă, și când un coleg obține o certificare, și când anunțăm cu multă bucurie încă o promovare.

Tot succes este și când ratele de turnover sunt mici sau când oamenii noștri recomandă prietenilor să candideze pe pozițiile pe care le avem deschise.

Cum sărbătorim? Păi, ca la orice sărbătoare: tăiem un tort și deschidem un vin bun și, desigur, nu uităm să ne recunoaștem meritele și contribuțiile.

4. Tot mai multe companii au înțeles importanța dezvoltării personale și profesionale a membrilor din echipe și se depun eforturi focusate concentrate în acest sens. Care sunt oportunitățile de creștere prin care voi contribuiți la dezvoltarea angajaților?

Am auzit foarte des în Systematic „competențele tehnice se pot învăța, dacă ai atitudinea potrivită”. Eu am experimentat acest lucru, în echipele mele. De-a lungul anilor, am recrutat oameni a căror experiență, dpdv tehnic, nu era o potrivire 100% cu specificul cerut de proiectele respective. Dar dorința de învățare, de auto-depașire, de evoluție profesională – asta este ceea ce căutăm cu adevărat. Pe acest mindset câștigător, Systemtic vine și construiește. Și oferă cursuri de pregătire, platforme de self-study, grupuri de knowledge sharing, oportunități de mentorat, participări la conferințe sau alte evenimente organizate de comunitatea IT&C.

Inutil să mai menționez coaching-ul, atât profesional, cât și personal, care este atât de prezent în viața de zi cu zi. Aici merită a fi făcută o mențiune, deloc de neglijat: de un an și jumătate reperele noastre s-au schimbat atunci când vorbim de „working environment”. Pandemia și restricțiile impuse ne-au îndepărtat fizic unii de alții. Nu pot să-mi exprim îndeajuns bucuria de a constata că legăturile dintre membrii echipelor mele au devenit și mai puternice. Oamenii colaborează, se sprijină reciproc, privesc întotdeauna dincolo de task-ul propriu, la obiectivul comun al echipei și la ce trebuie făcut pentru ca echipa să reușească.

5. În ceea ce te privește, ce te face mândră să faci parte din această echipă?

Am adunat mai bine de 10 ani de experiență în managementul oamenilor, al echipelor. Am traversat de multe ori momente critice, încărcate de presiunea livrărilor, a bugetelor, de personal insuficient. Au fost, indiscutabil mult mai multe, momentele frumoase. De-a lungul acestor ani – și iată, încă ceva ce nu se observă într-un tur al biroului – a devenit din ce în ce mai clar că nimic din ceea ce consider a fi succesul meu, nu ar fi fost posibil fără oamenii cu care am interacționat.

Echipele cu care lucrez acum sunt pline de profesioniști adevărați. Oameni a căror maturitate, responsabilitate, mă inspiră și mă motivează. Fiecare zi alături de ei este o șansă de a învăța câte ceva nou.

Cred că acesta este adevăratul motiv de mândrie, că suntem o echipă a cărei dinamică se bazează pe încredere, respect și grijă sinceră unii față de alții. Cu aceste ingrediente, reușita este garantată.

6. Dacă prin magie, ai putea schimba orice în organizație, ce ai alege să schimbi și de ce?

Întrebarea aceasta atinge un subiect extrem de important, din punctul meu de vedere. Și anume, preocuparea constantă pentru a fi mai bun.

Systematic este o companie extrem de bine organizată, din perspectiva proceselor, a metodologiilor de lucru, a standardelor la care aderă și pe care le respectă. Cu toate acestea, există eforturi continue de a ne îmbunătăți. La aceste eforturi participă foarte mulți oameni din echipele mele, cu sugestii de adaptare a proceselor, de exemplu, astfel încât să sporim eficiența și să creștem constant calitatea produselor noastre.

Astfel că, mecanismele prin care să schimbăm diverse aspecte în organizație există deja și funcționează. Dar, dacă vorbim de magie, atunci mi-aș dori ceva. Mi-aș dori să scăpăm mai repede de restricțiile care ne împiedică să fim fizic mai aproape unii de alții. Și parcă aș duce România mai aproape de Danemarca, pe hartă, să putem ajunge mai ușor unii la alții.

7. Pe final, ce le recomanzi celor ce-și doresc să vă cunoască mai bine și să evalueze dacă misiunea și valorile voastre creează oportunitățile de care ei au nevoie?

Încurajez oamenii să caute acel loc de muncă în care se simt apreciați, încurajați, valorizați, și susținuți în creșterea profesională. Acel loc în care să simți că părerea ta contează și că munca ta, chiar și linia de cod pe care o scrii, influențează comportamente, percepții, decizii și schimbă destine.

Systematic are un set de valori care nu sunt doar cuvinte scrise pe pereți sau într-o prezentare powerpoint. Sunt valori pe care fiecare dintre angajații noști le îmbrățișează, le trăiesc zi de zi și îi definesc, ca oameni. Orice discuție cu oricare dintre colegii mei îi poate convinge de acest lucru.

Creștem continuu echipele și chiar în această perioadă avem foarte multe poziții deschise pentru Java developers si BI Consultants. Porțile noastre sunt deschise candidaților și abia așteptăm să îi cunoaștem!

Vino și tu în comunitatea Systematic. Cristina te așteaptă cu mindset-ul câștigător în oricare dintre echipele sale. Aplică chiar astăzi la compania care te merită și intră în comunitatea angajaților încurajați zilnic și susținuți în creșterea profesională.