1&1 Internet Development

IT&C

• Tel: 031.223.9101
    Site: www.1and1.ro

Evaluari companie 1&1 Internet Development

Am lucrat cativa ani la ei in mai multe departamente ca programator.

08.06.2016 - Fost angajat Full time Util (2)

Pro
- bonuri de masa
- asigurare medicala (exista si firme care nu ofera programatorilor acest lucru)
- program flexibil (poate fi 7-16 sau 10-19 fiecare cum doreste si cand doreste)
- team building-uri (anual 2)
- travel in Germania (poate fi si un lucru rau, cand la cativa zeci de km, exista un hotel cu cativa euro mai ieftin
atunci vei face naveta acolo pentru a merge la munca)
- lumea este linistita (nu exista scandaluri, tipete, urlete).

Contra
- O rata de plecare anuala din firma de 35%.
Asta este primul semnal ca lucrurile merg intr-adevar, prost.
Una dintre putinele firme unde am asistat cum echipe intregi au plecat cu demisia data.
- Probleme serioase in comunicare intre departamente. Munca unei echipe poate afecta alte 3 echipe.
- Un om este considerat senior doar daca are vechime in firma, nu dupa nivelul lui de cunostinte.
- Evaluarile in echipe sunt facute de catre astfel "seniori". Care au un bagaj minim de cunostinte JAVA 5 (desi proiectele pot fi JAVA7 - JAVA8). Iar chestii de baza precum imutabilitatea, exception handling, unit testing, reprezinta concepte mult prea grele de pus in practica.
- Business analystii nu fac test case-uri, iar specificatiile sunt "light" incomplete si inutile, atentie pentru juniori ca acest lucru poate fi o mare problema.
- Se aplica PSEUDO-SCRUM ca metodologie de project management, unele echipe neavand toate rolurile prevazute de acest framework. Dar cred ca este valabil pentru majoritatea firmelor mari.
- Modelul de business nu este unul viabil, nu exista clienti si dorinte ale clientilor ce sunt transformate in produse software. Exista doar idei din partea 1&1 care sunt implementate in speranta ca mai multi clienti vor fi castigati astfel.
- Lucrul cel mai dureros ca si consecinta a modelului de business defectuos este faptul ca desi aparent a existat o creste, castigurile sunt in scadere in departamentul unde am lucrat.

Este irelevant a oferi sfaturi, acest feedback nu v-a ajunge la urechile celor care au puterea sa schimbe ceva (cei din Germania).

Full time - Programator - Bucuresti

Experienta placuta la general

11.02.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Atmosera dinamica si relaxanta.
Proiecte f interesante, te poti implica daca iti doresti pe bune si esti pasionat de programare
Beneficii ok

Nu mi-a placut, pierdere de timp

01.12.2015 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
- nu exista stres, cam atat.

Experienta 1&1 Romania

29.10.2015 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Profil ok, poti invata si aplica destul de multe lucruri pe partea de programare.

Colegi in general ok, atmosfera ok.

HR aproape inexistent si nepregatit, middle-management ultra-complicat din cauza dimensiunii firmei si specializarii.

09.07.2015 - Fost angajat Full time Util (2)

Pro
Pentru developeri - domeniul de activitate al firmei ofera multe de invatat.

Pentru QA - destul de multa testare automata, oameni in general deschisi la inovatii.

Pentru manageri - in functie de departament, in partea germana pot fi oameni foarte competenti.

In general oameni competenti la QA.

Nivel de salarizare peste media pietei, totusi cu dinamica ulterioara scazuta.

Sediu amplasat in cartier de business, langa metrou.

Posibilitatea de evolutie
Cost calculation specialist