Accenture Romania

BPO & Servicii

• www.accenture.com

Evaluari companie Accenture Romania

In cazul acestei companii se potriveste expresia

04.08.2016 - Fost angajat Full time Util (1)

Pro
Poate salariul, care se situeaza la nivelul mediei de pe piata in acest domeniu.

Contra
-Trainingurile care iti sunt descrise la interviuri ca fiind utile si complexe sunt, in realitate o gluma proasta. Rareori exista traineri specializati. In general trainingul iti este facut de unul sau mai multi colegi, care nu ar fi in sine un lucru rau, dar depinde foarte mult de abilitatile acelor colegi. Daca acestia sunt plictisiti, sictiriti si lipsiti de abilitati de comunicare interumana , ceea ce in general se intampla, trainingul tau va fi un mare Fail.
-Team leaderii si managementul sunt niste persoane al caror singur atribut este ca au rezistat mai mult timp in cadrul companiei. In general, e politica 'last man standing'. Daca dintr-un departament au plecat 20 de oameni in 2 ani, cel care a ramas devine team leader peste o noua 'generatie' de angajati. Legat de acest fapt, fluctuatia de personal este extrem de mare, ceea ce se poate observa si din prezenta constanta a anunturilor pe site-urile de joburi. Si nu, aceasta nu este explicata numai de aparitia de noi proiecte.
Legat de proiecte, acestea contin activitati care ar fi mai potrivite pentru niste roboti, mai mult decat pentru niste oameni chiar si cu un nivel minim de inteligenta. Activitatile zilnice nu numai ca sunt repetitive dar sunt impotriva oricarui tip de logica existent. Haosul domina in procese, reguli si proceduri.
-In anumite departamente orele suplimentare sunt parte a fiecarei zile si, desi sunt platite, asta nu inseamna ca doresti sa iti petreci 11-12 ore la serviciu in fiecare zi, mai ales daca nu ai fost de acord cu acest lucru de la interviu (cand, va asigur, ca nu se mentioneaza acest aspect decat in trecere, ca fiind ceva exceptional si nu o regula).
-Daca va asteptati sa capatati niste skilluri care sa va fie utile in alta organizatie, veti fi dezamagiti. Veti capata numai niste cunostinte minime si superficiale. Ei nu sunt interesati sa va dezvolte ca angajati decat pana la un punct (situat la un nivel destul de jos) pentru ca le e teama ca veti pleca la alta companie.Prefera niste angajati prost pregatiti dar docili cu care sa reuseasca, cu chiu cu vai, sa isi desfasoare activitatea.
-Serviciile medicale incluse in beneficii sunt destul de putine. Din experienta mea, oferta lor de abonament medical este cea mai scazuta de pana acum, din punct de vedere al serviciilor gratuite incluse in abonament.
-HR-ul este un dezastru complet. Cele mai simple solicitari dureaza foarte mult si nu reusesti sa le rezolvi decat cu multi nervi, nu stiu cate tickete deschise si dupa ce ai contactat cel putin 2 oameni. In general dupa ce esti angajat, devii invizibil pentru HR, care in mod evident are lucruri mai bune de facut.

As enumera cateva sfaturi, daca nu as fi complet convins ca nu face nici cea mai mica diferenta.

Full time - Process Associate - Bucuresti

Experienta mea in Accenture, WGPark Bucuresti

23.07.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Pentru mine este un loc minunat de munca, cu colegi super de treaba, cu sefi intelegatori.

Am posibiltatea de a avea un program flexibil de munca, pot lucra si de acasa (nu foarte des, dar..). Formarile pe care le primesc nu le pot avea in alte companii. Am posibilitatea de a calarori in afara

O companie care profita de angajatii sai iar apoi ii arunca afara invocand motive mincinoase

23.04.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Beneficii bune, 23zile de concediu, asigurare medicala privata, decontare transport

Un BPO care investeste in angajati si formari

27.01.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Accenture este una din putinele companii din Cluj care investeste constant in angajati prin formari periodice.

Compania ofera si un pachet de beneficii corporate care ajuta.

Lucrez de un an si un pic la Accenture si pot spune ca sunt multumita

07.01.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Se pune accentul pe profesionalism (as zice ca e specific companiilor BPO), se fac formari destul de multe atat pe domeniul in care lucrezi cat si pe domenii conexe.

Colectivul tanar si prietenos (99%).

Beneficiile oferite (discounturi, activitati, sala de sport etc)

Locuri de munca TELUS International Europe
TELUS International Europe
Responsabilitatea personalului
Controlor calitate
Nu am nimic pro
Escalation Engineer
Mediu, colegi, accesul la informație și tehnologie, beneficii multiple, chiar și salariile bune
Agent Servicii Clienti ...
Control calitate
Database Analyst