Algernon

• Site: www.folii-adezive.ro

Evaluari companie Algernon

Experienta Algernon

14.02.2018 - Fost angajat Full time Util (8)

Pro
Posibilitatea de a invata lucruri noi si frumoase si de a descoperii un domeniu placut pentru cei carora le plac detaliile tehnice. Persoane minunate(anumite, in special cele din depozit).

Contra
Pai sa incepem cu faptul ca nu trebuia sa vindem ci doar sa consiliem clientii companiei si sa ne perindam prin tara, delegatii, la clienti existenti si potentiali clienti pentru a oferii informatii despre produsele companiei. - prima minciuna. Chit ca trebuia sa consiliezi, trebuia sa aduci cifre, venituri si alte beneficii.
Fiecare dintre consilieri avea in grija un portofoliu de produse care se aplica pe un anumit domeniu. indiferent de proactivitatea ta si de dorinta de a ajuta alte portofolii erai notat doar pentru particica ta. Puteai ca dupa o vizita la un client sa comande de 50.000 lei + TVA produse dintr-un alt portofoliu iar pe portofoliul tau de doar 1.000 lei la evaluare ti se lua doar suma de 1.000 lei. Minunat. In functie de portofolii anumite produse se puteau vinde tot anul( produse de print:autocolant, canvas, blacklit, whitelit etc, produsele de carwrapping si produse de termotransfer). Erau produse care se vindeau foarte bine sezonier, folii protectie solara si erau produse care generau profit doar in industrii.
So daca aveai noroc sa ai produse care se vindeau bine erai happy, daca nu, ghinion.

Trainingul a fost ok, pe partea de produse, pentru a identifica insa locul unde se pot vinde aici din pacate am fost lasat singur. Si nu imi plang de mila, dar domeniul era unul nou pentru mine.

Haideti sa revenim la evaluarea minunata. Pentru primele 6 luni ar fi trebuit sa vizitez 40 de clienti, din care 10% clienti noi, 50% clienti existenti, 35% clienti de activat, clienti care in decurs de 12 luni nu au mai cumparat de la Algernon si 5% clienti strategici(distribuitori)- Verla, Pin+Pin, DAAS Craiova si altii.

Am fost angajat in perioada in care s-au facut diverse evenimente prin tara... tot feluri de workshop-uri. Primele 3 luni le-am petrecut efectiv stand la baza fara vizite la clienti(efectiv 4 din care 1 la distribuitor). Dupa aceste 3 luni s-a considerat ca sunt destul de experimentat pentru a putea sa ies in piata. Si au inceput delegatiile. Pot spune ca la finalul celor 6 luni aveam 118 vizite facute. Wooow efectiv 117 vizite in 3 luni deci .... 39 pe luna, Norma era de 40 pentru 6 luni. Nu ma plang erau placute mai ales cand in delegatiile prin tara faceai undeva la poate 20 pe samtamana, minin 15. Programul de lucru era 2 saptamani prin Bucuresti 2 prin tara. Se asigura cazare la hotel maxim 200 lei daca plecai singur maxim 250 pentru 2 persoane. Diurna era de 32.5 lei pe zi, zi in care pierdeai bonul de masa. Masina de serviciu se folosea strict in interes de serviciu. Aveai delegatiei plecai cu ea in rest ramanea in parcare cu cheia la dispecer in tablou.

Din cei 118 clienti in 6 luni de activitate am avut placerea sa ma intalnesc cu oameni minunati si sa vad domenii placute. Si am dorit sa ajut compania sa creasca astfel incat am ajuns la 34 de clienti noi. O parte au achizitionat produse de la Algernon o parte nu. Am preferat sa promovez toate produsele Algernon si nu doar portofoliul meu pentru ca mi-am dorit ca firma sa creasca. Prima greseala. In Algernon nu trebuie sa iti pese de nimeni, De ce?? Pai...

Trec cele 6 luni, coordonatorul nostru, Boris dupa cum il alintam noi, imi face evaluarea. Lasa laptopul deschis si eu ca un "baiat" cu nasul fin imi arunc un ochi pe laptop. Note de 4 si 5.. Peste asteptari si Excelent. Cu toate astea reusisem sa imi fac un "prieten" - Adrian Ghinguleac, CEO Algernon si arbritru asistent Liga . Un barbat care rade si te face pe la spate. Boris mi-a spus la o delegatie prin Cluj ca :"Adi nu vrea sa mai continue cu tine si hai sa vedem ce putem sa facem." Deja incepusem sa imi caut si sa am o plasa de siguranta. Evaluarea mea era buna, exceptionala chiar, dar cuvantul domnului Ghinguleac cantarea greu. Foarte greu. Mai aveam vreo 2 saptamani din contractul meu si intrebam daca raman sau daca nu... Acasa aveam o sotie si un copil de cateva luni. Toata lumea ma linistea spunandu-mi ca este ok. Intr-o marti trebuia sa imi expire contractul. Vineri sunt chemat de catre Directorul comercial si Boris pentru a mi se comunica ca din pacate nu voi ramane. Soc.... Groaza... Ma asteptam. Am cerut si eu evaluarea sa o vad sa aflu de ce. Nu am primit-o nici atunci nici acum la 2 ani distanta.... Norocul a fost ca fix in sambata aceea am primit oferta de job, deci am fost norocos ca am anticipat.

In situatia in care domnul Ghinguleac in cadrul unei sedinte zilnice, nu oferea solutii. Da aveam asa ceva la ora 9 discutam in depozit cu totii si incercam sa planificam ziua care urmeaza sa vedem ce se intampla pe parcursul acelei zi. Si erau zile in care baietii de la depozit nu erau suficienti la ambalat marfa, descarcat tiruri si asa mai departe si primeau ajutor de la soferi si de la noi RM-ii(relationship manageri). Ii ajutam cu mutatul rolelor pe mesele de tras pentru a ajuta compania. Persoana care avea grija de depozit tot cerea oameni si argumenta prin ajutorul oferit de alte departamente si mereu primea acelasi raspuns. NU SE POATE.

Compania a preferat sa renunte la un angajat din 1997 care se ocupa de depozit, in 2017. A fost angajat aproape de la inceput si a cresut iar apoi i-a fost sugerat sa "renunte", din pacate nu s-au inteles la compensatorii iar acum a fost mutat in alt departament, unde nu are influenta. Si toate astea fiindca sustinea ca are nevoie de oameni.

Dispecerul care comunica ca la depozit e nevoie de oameni, fiindca trebuie sa trimita soferii sa ii ajute, a primit un raspuns sec: "Nu faci fata, pleaca!". Si a plecat.

Directoarea de la HR care a fost pusa pe liber pentru ca... cerea oameni, pentru depozit.

Scopul este sa stai pe metereze fara a comenta si fara sa ai nicio parere. Cu cat ai pareri sau incerci sa gandesti, nu e bine.

Am scris aceste randuri dupa 2 ani in care am stat si am analizat de mai multe ori cele intamplate. Din pacate raman mereu cu acelasi gust. Amar.

Domnule Caloianu, sper ca cititi aceste randuri si va puneti niste intrebari.

La acea perioada salariu meu net era 2200 lei si primeam bonuri de 9.57. Asta daca ajuta pe cineva.

Full time - Consilier clienti - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Locuri de munca Kaufland Romania
Kaufland Romania
Pepco Romania
Mediu de lucru multiculturalMulte beneficii
Developer
- colegii ok- te ajuta si exista suport personal- locatia e ok ca sunt multe restaurante in ...
Tehnician IT
salariu bun , beneficii bune