Auchan Romania

• Site: www.auchan.ro

Evaluari companie Auchan Romania

Minciuni, teatru ieftin, incompetenta maxima, neseriozitate, lipsa de profesionalism

07.06.2018 - Fost angajat Full time Util (13)

Pro
Povestea mea cu Auchan Coresi Brasov a inceput anul trecut in Noiembrie, cand m-am angajat. Am stat si m-am informat pe mai multe forumuri inclusiv acesta, ce presupune pozitia de Management Trainee. Majoritatea feedback-urilor erau negative si toate vizau cateva aspecte bine definite: bagi in continuu marfa la raft pe toata perioada proiectului (9 luni), munca de salahor, oamenii de la conducere nu sunt deschisi la alte pareri si sunt limitati. Nu am vrut sa cred aceste lucruri, sincer, am vrut sa ma conving pe pielea mea. Eram exact ca si tine, tu, cel care imi vei citii acest comentariu, nedumerit dar pe ideea "ba, o incerc si pe asta, ca noh, nu poate fi atat de rau". BA DA, SE POATE! Am ajuns sa regret ca m-am angajat si ca mi-am exprimat opinia de a ajunge pe IT; managerul de acolo e un incompetent care habar nu are sa isi exercite functia si sa comunice. Am ajuns sa ma frustrez si sa ma stresez foarte mult deoarece indiferent ca stateam sau bagam ca sclavul imi primeam aceleasi raspunsuri sictirite. Un esec de proiect mascat cu perdeaua ca vai doamne asa devii manager. De la inceputul proiectului am fost folosit exact ca pe o unealta, pasat de pe un segment pe altul, care cum avea nevoie de mana de lucru. Nu au oameni, le placa oamenii exact la fel cum vin din cauza managementului foarte slab din toate punctele de vedere. Am venit noi, prostii, Management Trainee, sa ne frece pe noi in toate directiile, ca din pacate nu isi permit sa frece acei putini angajati, ca le pleaca; si-au permis cu noi. O experienta oribila si frustranta, atat pot spune. Noroc cu angajatii de pe raioane, majoritatea fiind oameni de nota 11, tot respectul pentru ei si pentru munca depusa; noroc cu ei ca ai cu cine sa discuti, ai cu cine sa razi, ai cu cine sa iti petreci timpul si uiti de toata dobitocimea de la conducere. Salariul intra la timp si ai si bonuri de masa iar dupa 3 luni de zile ai card pentru bonuri. Cu parere de rau, acestea au fost singurele aspecte Pro din toata experienta mea cu Auchan: lucratorii comerciali foarte faini si salariul care intra la timp. In rest, zero barat la toate capitolele. O experienta pe care nu doresc sa o mai repet niciodata. Recomand Auchan Coresi Brasov doar daca ai ganduri de sinucidere sau esti depresiv si vrei sa mai infigi cutitul in rana. Serios.

Contra
Sunt foarte multe, dar am sa le enumar pe cele de care eu m-am lovit:

-lipsa toatala a transparentei
-se profita la maxim de tine
-extrem de mult stres si frustrari
-foarte mult frecus (muta aia acolo, aia dincolo, stai ca era bine, adu-o inapoi)
-pile multe
-pupincurism la maxim
-nu exista oportunitati de avansare daca nu pleaca cineva
-program foarte haotic, poti lucra chiar si 8-9 zile fara liber
-frecus mare intre schimburi ( din 3 in 1, din 2 in 1)
-pe langa toate cele mentionate mai sus, se mai adauga si unii clienti foarte inteligenti care din cateva cuvinte reusesc sa iti distruga toata ziua si te fac sa iti bagi picioarele

Angajati oameni competenti si capabili sa isi exercite functia si statutul de "manager", nu toate lichelele care habar nu au cum sa vorbeasca si sa se comporte cu angajatii. Imi pare foarte rau ca acesti oameni sunt cocolositi, aparati si din pacate promovati ca exemple de superiorii lor in fata angajatilor/clientilor/achizitorilor/directorilor.

Full time - Management trainee - Brasov
Perioada de munca este de mai putin de un an.

O companie destul de bine pusa la punct

04.06.2018 - Fost angajat Full time Util (8)

Pro
Posibilitatea de a avansa personalul intern

O companie care castiga milioane de lei si angajatii primesc putin peste salariul minim, o compania unde se pune accept pe gradul de rudenie nu pe competente!

22.05.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
Singurul aspect pozitiv este acela ca primesti banii si bonurile la timp se respecta liberele si concediul!

Cea mai corecta firma prind salariul, asigurare privata, dentara etc!

15.05.2018 - Angajat Full time Util (8)

Pro
Manageri foarte intelegatori, pauze respectate, salariu motivat.

Evaluez si eu compania Auchan

05.05.2018 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Salarii la timp.
Aproape de casa.

Program flexibil, echipă bună
Foarte ok, echipa tanara
Nu sunt de acord cu nimic
Inginer productie
Electrician