CGS Romania

3.2
  • Site: www.cgsinc.com

Evaluari companie CGS Romania

Atmosfera ok, dar job de doi bani

03.12.2018 - Fost angajat - Full time Util (8)

Pro
E o companie foarte mare, iar conditiile difera mult de la un proiect la altul. Au si unele joburi ultra specializate si foarte bine platite, dar majoritatea activitatilor lor sunt de call center sau suport administrativ. Sunt unele proiecte unde lumea rupe usa cand se face ora de plecare, iar altele unde se face mult overtime. Sunt proiecte cu orar nasol (ture de noapte, sau orar gen 11-20, de iti strica toata ziua), iar altele cu orar normal de birou, sau cu mai multa flexibilitate. Depinde foarte mult pe ce proiect ai norocul (sau ghinionul) sa nimeresti.

Unde am fost eu, atmosfera era faina, supervizorul ok. Proiectul destul de dinamic, o data la cateva luni apareau activitati noi si erau oportunitati de promovare pe management sau controlul calitatii. Ca sa promovezi nu iti trebuie mare lucru, doar sa te duca putin capul si sa ai ceva social skills.

Contra
Pe posturile entry-level procesul de angajare se face pe repede-nainte, angajeaza pe oricine. Pe fix aceeasi activitate (vezi Doamne financiara) eram oameni de la ASE, oameni de la Litere, foste vanzatoare si chiar si o fosta angajata de videochat! Evident, asta inseamna ca activitatea este destul de simpla, repetitiva si nu iti dezvolta niciun fel de abilitati mai specializate. Practic esti un fel de muncitor necalificat, doar ca stai la calculator in loc sa dai cu lopata :) Asta n-ar fi neaparat ceva rau, doar ca la interviu te prostesc cu ce activitati complexe sunt, si abia cand te apuci de lucru afli ca jobul tau consta in mare parte in a da copy-paste la niste facturi. Rezultatul este ca dupa cateva luni, oamenii ori incearca sa promoveze, ori se plictisesc si pleaca. Raman doar cei care nu reusesc sa gaseasca ceva mai bun.

In concluzie, pentru cine nu stie ce vrea sa faca in viata, sau are nevoie urgenta de un job, sau vrea sa treaca de la o munca necalificata la o munca de birou, un job entry-level la CGS poate fi un inceput ok: angajarea se face rapid, cerintele sunt scazute, munca e multa, dar nu e grea, salariul nu e mare, dar nici foarte mic, atmosfera e simpatica daca nimeresti pe un proiect fain. Daca insa vrei sa si inveti o meserie in care sa poti creste, atunci iti cam pierzi vremea aici.

Full time - Contract Specialist - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Management dezastruos

29.11.2018 - Fost angajat - Part time Util (6)

Pro
Unii colegi, altceva pozitiv..... nu exista

O rampa de lansare in cariera

27.11.2018 - Fost angajat - Full time Util (5)

Pro
Salariu decent spre mare in functie de post si proiect

Mediu dinamic.

22.11.2018 - Angajat - Full time Util (7)

Pro
Atmosfera, colegii, provocarile de zi cu zi.

Oferte care ti s-ar potrivi

Customer support US. Pentru entry-level si call center e o optiune decenta.

22.11.2018 - Fost angajat - Full time Util (8)

Pro
Lucram noaptea -fus orar US- si salariul era ok, 2200 RON in 2009/2010.

Ipsos Interactive Services