Competence Call Center - CCC

• Site: www.yourccc.com

Evaluari companie Competence Call Center - CCC

Firma ca si dotari si spatiu este ok, oamenii cam lasa de dorit - Proiect Sunrise

08.03.2018 - Fost angajat Full time Util (10)

Pro
- Existau pauze bine delimitate, mai generoase in training decat pe floor
- Training platit
- Salariile se platesc mereu la timp
- Exista si oameni ok in firma, dar prea putini
- Exista doar un singur interviu, nu o serie de 2-3 interviuri in diferite saptamani

Contra
- Colegii si holul firmei imi aminteau mult de liceu, erau cativa batausi, cativa pusi pe caterinca (de prost gust), cativa nemultumiti de program si beneficii. Acestia reprezentau cam 70%, restul dupa umila mea parere erau oameni seriosi si cu bun simt. Asadar nu putea exista o unitate.
- Nu puteai sa te relaxezi un moment, sa inchizi ochii 2 minute daca te dureau de la prea mult uitat la monitor/proiector si lumina de neon (din moment ce jaluzelele se tineau mereu trase, nu te puteai uita pe geam). Automat se lua cineva de tine, fie instructorul, fie vreun coleg mai bataus sau pus pe caterinca.
- Pe floor (birourile de lucru) nu iti puteai lua pauza in acelasi timp cu altcineva, existand riscul sa pierzi chiar toate pauzele din aceasta cauza si pentru ca intrau apeluri des chiar cand te pregateai de pauza sau plecare.
- La interviu si la telefonul de recrutare eu am intrebat clar daca se poate lucra mai mult dupa-amiaza/seara, si mi s-a spus ca da, se poate lucra oricand in intervalul 09-23. Nimic mai neadevarat, doua luni am fost chemat numai dimineata de la 09 respectiv 10, si urmau inca doua luni la fel daca nu plecam.
- Se fac discriminari bazate pe preferintele instructorilor/team leaderilor in general. Daca tu ai o problema cu cineva care te ameninta de exemplu nu prea te ajuta nimeni. De asemenea, daca ai o problema sau intrebare in timpul unui apel si nu te place team leader-ul sau instructorul, ti se spune ca trebuia sa inveti in training sau ca nu are timp sa iti arate. Ce-i drept, inveti in training destul de multe chestii utile, dar poti sa ai surpriza ca pe floor colegii mai vechi sa lucreze putin diferit fata de cum a-i invatat tu in training, iar asta nu te ajuta. Daca faci cum a-i invatat in training se supara colegii vechi pe tine si nu te mai ajuta alta data.
- Exista inclusiv discriminari de la persoanele din grupul "caterinca" si "batausi" legate de cum arati sau cum te imbraci, desi ei poate arata mult mai rau decat tine.

Daca se mai poate face ceva bun, asta ar trebui sa se faca:
- Sa nu mai existe discriminari in firma. In momentul in care cineva se plange, sa nu se ia in gluma situatia, sa se trateze cu maxima seriozitate.
- Team Leaderii/Instructorii sa faca vizite regulat printre birouri, iar daca cineva pune clientul pe mute si zice "uite-l si p-asta de la telefon ce fraier necunoscator", sau "mai bine isi dadea cu telefonul in cap", sau incepe sa ridice vocea la client si sa nu il mai ajute, sa se ia masuri impotriva persoanei care face asta, indiferent de vechimea in firma. Pentru ca aceste persoane scad moralul membrilor buni din echipa, si ii incurajeaza pe cei din grupul care mereu fac caterinca si pe batausi.
- In momentul cand vrei sa te angajezi, sa nu te minta in legatura cu programul, nu e deloc profesionist. Daca tu vrei sa lucrezi in mare parte dupa-masa, seara, sa ti se spuna ca primele 3-4 luni nu vei putea face asta. Daca vrei sa lucrezi doar dimineata, sa ti se spuna ca exista mari sanse sa te puna in ture de dupa-masa dupa prima luna, mai ales daca mai ai experienta in call center sau pe partea tehnica.

Full time - Customer support - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Nu recomand angajatorul

01.03.2018 - Part time Util (8)

Pro
Cladire curata si dosari ok.

Proiect Ryanair, colegi super, munca de Call Center

01.03.2018 - Fost angajat Util (12)

Pro
- Mediu de lucru super
- Lipsa de stres

Angajati-va pe orice alt proiect, dar nu pe vanzari

19.02.2018 - Angajat Part time Util (8)

Pro
Colegii sunt de treaba, m-am inteles mereu cu ei. Echipa a fost in regula si Team Support-ul si QC m-au ajutat mereu cand am avut nevoie.

O companie indecisa. Acum vrea sa recompenseze pe masura angajatii de top, dupa cateva saptamani se razgandeste.

19.02.2018 - Angajat Full time Util (7)

Pro
Daca este primul tau job poate fi chiar si peste asteptari, mai cu seama daca nu ai mai lucrat la CGS sau Arvato. Colegii si evaluatorii sunt ok. Conditiile de lucru sunt si ele ok. Daca ai nelamuriri tot timpul se gaseste cineva sa iti ofere informatiile necesare.

Locuri de munca GRS - Global Remote Services
GRS - Global Remote Services
Locuri de munca GRS - Global Remote Services
GRS - Global Remote Services
Account Manager Business
Înveți vânzări activând la ei
Referent de specialitate
Nimic ok, realitatea de la interviu diferita de cea dupa angajare
-mediu de lucru ce tinde spre a fi agile (desi angajatii nu stiu acest lucru pt ca nu stiu ce ...
Area Sales Manager
PR Specialist