Electronic Arts Romania

• Site: www.jobs.ea.com

Evaluari companie Electronic Arts Romania

Un loc nepotrivit daca ai de gand sa muncesti din greu.

24.11.2018 - Fost angajat Full time Util (7)

Pro
Ti se ofera:

Fructe pe gratis (asta daca ai norocul sa pici pe un etaj unde nu sunt 100 oameni, caci nu apuci nimic)
Cafea pe gratis (calitate foarte proasta, mai bine nu)
Reducere gym, locata in AFI Palace.
Salariul este platit corect si la timp. Overtime-ul se plateste mereu (se intampla sa se faca o greseala ici colo dar daca o raportezi se va corecta si vei fi platit)

Este posibil sa nu faci nimic toata ziua si sa-ti mearga bine daca esti destept. Acum depinde si de noroc.
Aveam colegi care stiau sa pupe pe leaderi, project leaderi, manageri si astfel nu prea munceau. Ba mai erau si promovati caci se apreciaza mai mult un mascarici care stie sa faca misto si sa glumeasca pentru a il dispune pe sef, decat cineva care chiar munceste.

Sfatul meu este sa nu veniti aici daca doriti o cariera sau un loc de munca pe termen lung. Oamenii pleaca in masa si vin in masa. Este un loc de munca usor (DACA NU TE IMPLICI SI STAI IN BANCA TA).
Ca manager am auzit ca este mai bine.

Daca aduci pe cineva primesti bani. Daca aduci pe cineva pentru pozitia de Tester 1 primesti 150 ron. Daca aduci un manager sau director primesti undeva pe la 4000-6000 RON.
In functie de unde pici poate fi placut, sau iad. Sunt oameni deschisi la minte care lucreaza in armonie si o gluma ici colo, atmosfera placuta, si sunt oameni scarbiti de viata care vor vrea sa-si verse frustrarile pe tine ca nou venit.

Contra
Am lucrat timp de 8 luni in cadrul companiei Electronic Arts. Mi-am dat demisia vara trecuta (2018).
Salariul la momentul actual era de 1100 RON. Mereu este minimul pe economie din ce am inteles.

Eu am avut noroc si am picat intr-o echipa mica (la inceput), caci asta conteaza foarte mult. Sa fugiti de proiectele mari precum FIFA, Battlefield, etc. De exemplu la Battlefield 5 sunt atatia oameni pe etaj (circa 100), stiu ca doar BF5-ul avea 60-70 oameni, si mai erau inca vreo 2 proiecte pe etaj. Este super aglomerat.

Programul este de la 9:00 dimineata pana la 18:00 daca esti la zi. Nu stiu cum era de noapte. Ai o ora pauza (depinde de fiecare proiect cand o primesti) care nu este platita, astfel iti petreci 9 ore la munca in total din care esti platit doar 8. Te poti juca sau face ce vrei tu in timpul pauzei de o ora.
Daca esti "promovat" nu vei fi defapt promovat. Te vor lasa pe postul respectiv (chiar daca in fisa ta de munca spune ca nu ai voie sa faci asta) si te vor promova cand cred ei ca este timpul.
Astfel tu muncesti cu salariu de 1100 RON pe un post care salariul ar trebui sa fie 1800 RON si speri ca vei fi promovat. Asta se intampla DOAR DACA te implici si ei vor vedea ca vrei sa faci treaba, te vor exploata la maxim.

Eu am lucrat timp de 6 luni pe un post care trebuia facut doar de lideri sau seniori (rank 3 sau 4), eu fiind Tester 1 (rank 1), platit desigur cu 1100. Veneam la munca pe la 8.30 ca sa-mi pregatesc lucrurile, plus ca daca pici pe etaj super aglomerat nu pleci la 18:00 ci la 18:30, caci este prea aglomerat. Daca ai ghinion poti sa pleci si la 18:45.

TRAININGUL ~ Este incompetent. Nu inveti nimic in training, absolut nimic. In training invatam sa bagam buguri in asa fel incat cand am ajuns pe proiect faceau misto de noi membrii mai vechi. A trebuit inca o saptamana de training pe proiect ca sa re-invatam cum se face totul.

NOAPTEA este un haos total, sunt prezenti si cocalari. Noaptea nu se face nimic, e caterinca maxima, pentru studenti care se multumesc cu 1100 ron este un loc de munca super, tinand cont ca nu faci nimic si poti chiar sa inveti pentru facultate daca nu te deranjeaza zgomotul facut de colegi producand caterinca. - Nu am lucrat noaptea dar am un amic pe care l-am angajat si a fost angajat pe tura de noapte.

Ceea ce m-a facut sa-mi dau demisia a fost faptul ca ar fi trebuit sa fiu promovat la sfarsitul proiectului, pe postul pe care am stat timp de 6 luni, dar dupa se faceau ca ploua. Pupincuristii insa au fost promovati, acei oameni care nu faceau nimic si toata ziua erau pe caterinca si lene. Desigur asta a fost din vina mea caci am avut asteptari la promovare dupa munca depusa. Dar daca esti fluent in arta pupatului, atunci poti promova in timp ce nu faci prea multe. Exista oameni care sunt promovati la Senior (rank 3) si nu stiu sa faca cat face un Tester 1 (Rank1). Cam asa sta treaba in aceasta firma.

Mariti salariile si promovati oamenii care merita, nu pe cei ce va pupa. De asemenea noaptea nu se face NIMIC.

Full time - Tester 1 - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Un job bun doar pentru o vara

22.11.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
- poti invata foarte multe
- mediu divers cu o varietate de oameni

Atmosfera super ok, echipa tinara si dinamica.

18.11.2018 - Angajat Full time Util (7)

Pro
Atmosfera super. Colegi super ok. Management decent (Pe majoritatea proiectelor, cu cateva exceptii)

Per total un loc ok pentru entry level

13.11.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
- sediu foarte modern
- oamenii sunt in general ok
- companie mare, multe optiuni

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Adobe Romania

Full time

Bucuresti,

Locuri de munca Adobe Romania

Full time

Bucuresti,

O experienta lipsita de profesionalism

12.11.2018 - Fost angajat Full time Util (7)

Pro
- cladirea moderna
- personal tanar

Adobe Romania
Amdaris Romania SRL