Electronic Arts Romania

IT&C

• Site: www.jobs.ea.com

Evaluari companie Electronic Arts Romania

Tester jocuri

29.08.2017 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Relativ usor sa intri ca tester in EA; unii colgei sunt chiar super

Contra
Atmosfera desi e una ok, denota totusi dezorganizare

Incercati sa aruncati un ochi pe aici

Full time - Tester - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

- La interviu, au fost prost organizati. Trebuia sa il dau cu o tipa, care a plecat in ziua respectiva mai devreme fara sa anunte ca sunt interviuri programate si dupa aproximativ 45 minute de stat degeaba asteptand sa fiu "bagata in seama", au venit 2 baieti sa imi ia interviul. Discutia a fost destul de lejera, in limba engleza, la un nivel de incepator. 2 zile mai tarziu m-au sunat sa imi spuna ca pot veni sa semnez contractul, insa eram in sesiune si am amanat o saptamana pentru a termina examenele. Sunt foarte intelegatori cu cei care au facultate. In mod normal alegi fie tura de zi, fie tura de noapte. Poti oricand sa te muti de pe zi pe noapte, sau invers, dar nu sa vii cum ai chef (azi pe zi, maine pe noapte). Insa, daca fie esti in sesiune, fie ai ceva important de facut, te poti muta temporar pe cealalta tura pentru a iti rezolva problema.
- Dupa semnarea contractului, am intrat in training. Acesta a tinut 1 saptamana. Probabil se testeaza aceleasi 2 jocuri stupide in fiecare an (Marble si 0.A.D.) unde te obisnuiesti cu platforma de bug-uri. Se exagereaza foarte mult in training, din punctul meu de vedere, iar primul lucru pe care il auzi cand ajungi pe proiectul propriu-zis este "Uita tot ce ai invatat in training." La sfarsitul acelei saptamani ai un test de 100 intrebari, grila. Unii spun ca au fost persoane care au picat, altii ca nu a picat nimeni in istoria firmei. Nu stiu care varianta este corecta, in orice caz, daca esti atent la intrebari sigur treci.
- Lucrez de 2 luni pe FIFA18 GEN4/GEN3. Am avut noroc de o echipa frumoasa. Atat leadzii, cat si project managerii sunt persoane deosebite cu care poti purta oricand o conversatie, atat referitoare la job cat si extra. Sunt o fire foarte curioasa si pun multe intrebari. Nu s-a intamplat niciodata sa nu primesc raspuns la vreo intrebare, sau sa se enerveze cineva ca am pus prea multe. Unii raspund cu placere, altii poate mai mult din obligatie, dar isi iau pozitia in serios si nu te lasa cu ochii in soare.
- Sunt foarte multe persoane care se plang de echipa prin comentarii pe diferite forumuri. Sunt mai multe proiecte, asa ca difera ce am intalnit eu de ce au intalnit altii. Vorbesc foarte mult si cunosc lume de pe alte proiecte, inclusiv leadzi. Ce am cunoscut pana acum a fost ok. Inca nu am dat de nimeni cu nasul pe sus, arogant sau plin de el. Poate o sa intalnesc si genul ala de lead de care vrei sa scapi din momentul in care i-ai aflat numele. Mi-am propus sa raman o perioada in firma. Vreau sa avansez. Si astept un internship de-al lor pentru care de altfel si raman aici.

19.08.2017 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Imi place colectivul. Majoritatea testerilor sunt studenti la facultate, so echipa tanara.

Am lucrat in EA ca tester

08.08.2017 - Fost angajat Full time Util (17)

Pro
Mediu tanar si de treaba.
Procesul de interviuri super usor

Ca experienta pot sa spune ca e medie. Sunt destule aspecte pro, dar tot pe atatea contra

15.07.2017 - Angajat Full time Util (16)

Pro
Flexibilitatea programului.
Locatia companiei, acces usor

Experienta scurta in EA

29.06.2017 - Angajat Full time Util (15)

Pro
Mediu tanar, poti invata fiind la inceput

Software Engineer Intern
Mediul este foarte placut, cu un ritm normal de lucru.
Se poate trage chiulul destul de mult.
Mediu tanar si dinamic.
Escalation Engineer