Electronic Arts Romania

3.2
  • Site: www.jobs.ea.com

Evaluari companie Electronic Arts Romania

Foarte overrated

10.10.2017 - Angajat Full time Util (14)

Pro
Stii unde sa nu mai lucrezi

Contra
Interviul e in engleza si e facut tot de management NU de HR.
HR e format din niste tipe care nu stiu decat sa faca contracte daca ai vreo problema ai sa fii ignorat.
Cam oricine trece de interviu (concluzie la care am ajuns cand am vazut ce colegi am)

- Trainingul e egal cu 0
- Pe toate etajele e galagie
- Sefii (lead,senior) vb urat si nu explica nimic daca nu te bagi tu in seama
- Nu exista bonusuri
- E dificil sa ti iei concediu
- Tot timpul o sa se blocheze cineva la turnichete (fara nici un motiv)
- Nu ai nici o pauza in afara de 1h la pranz unde DOAR atunci ai voie sa iesi afara si 2 mici pauze de 10 min din care nu intelegi nimic pt ca sunt puse una dim si una la sf
- N-ai voie cu tel deloc ,muzica sau orice alt site

Acum partea cea mai frumoasa
- Conducerea e tipic romaneasca
- Seniorii isi iau pauze IN FIECARE ORA ca sa fumeze
- Stau NON STOP pe facebook si pe ce siteuri vor ei
- Scot si vb la telefon ORIUNDE
- Sunt aroganti si fuduli (fara nici un motiv)
- O sa va ceara si canalul de youtube ca sa-l monitorizeze.

Aveti grija ca multe reviewuri(pozitive) sunt facute tot de oameni de la ei.
Nu se merita pt banii aia putini mai bine lucrezi in alta parte unde chiar poti sa inveti ceva care sa ti foloseasca in viitor si sa nu renunti la toate drepturile tale.

Full time - Tester - Bucuresti

Evaluare EA

14.09.2017 - Angajat Full time Util (16)

Pro
Flexibilitate; colegi funny

Este un alt loc de munca fara oportunitati de cariera. Voi mentiona cateva aspecte pe care le-am observat personal in scurta perioada de timp in care am fost pe acolo.

01.09.2017 - Fost angajat Part time Util (10)

Pro
- Daca esti student, merita pentru ca programul este flexibil si efortul minim. Bineinteles, banii sunt pe masura, putini.
- Ai cafea si banane moka (desi pe ultimele le vezi cam rar)

Tester jocuri

29.08.2017 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Relativ usor sa intri ca tester in EA; unii colgei sunt chiar super

- La interviu, au fost prost organizati. Trebuia sa il dau cu o tipa, care a plecat in ziua respectiva mai devreme fara sa anunte ca sunt interviuri programate si dupa aproximativ 45 minute de stat degeaba asteptand sa fiu "bagata in seama", au venit 2 baieti sa imi ia interviul. Discutia a fost destul de lejera, in limba engleza, la un nivel de incepator. 2 zile mai tarziu m-au sunat sa imi spuna ca pot veni sa semnez contractul, insa eram in sesiune si am amanat o saptamana pentru a termina examenele. Sunt foarte intelegatori cu cei care au facultate. In mod normal alegi fie tura de zi, fie tura de noapte. Poti oricand sa te muti de pe zi pe noapte, sau invers, dar nu sa vii cum ai chef (azi pe zi, maine pe noapte). Insa, daca fie esti in sesiune, fie ai ceva important de facut, te poti muta temporar pe cealalta tura pentru a iti rezolva problema.
- Dupa semnarea contractului, am intrat in training. Acesta a tinut 1 saptamana. Probabil se testeaza aceleasi 2 jocuri stupide in fiecare an (Marble si 0.A.D.) unde te obisnuiesti cu platforma de bug-uri. Se exagereaza foarte mult in training, din punctul meu de vedere, iar primul lucru pe care il auzi cand ajungi pe proiectul propriu-zis este "Uita tot ce ai invatat in training." La sfarsitul acelei saptamani ai un test de 100 intrebari, grila. Unii spun ca au fost persoane care au picat, altii ca nu a picat nimeni in istoria firmei. Nu stiu care varianta este corecta, in orice caz, daca esti atent la intrebari sigur treci.
- Lucrez de 2 luni pe FIFA18 GEN4/GEN3. Am avut noroc de o echipa frumoasa. Atat leadzii, cat si project managerii sunt persoane deosebite cu care poti purta oricand o conversatie, atat referitoare la job cat si extra. Sunt o fire foarte curioasa si pun multe intrebari. Nu s-a intamplat niciodata sa nu primesc raspuns la vreo intrebare, sau sa se enerveze cineva ca am pus prea multe. Unii raspund cu placere, altii poate mai mult din obligatie, dar isi iau pozitia in serios si nu te lasa cu ochii in soare.
- Sunt foarte multe persoane care se plang de echipa prin comentarii pe diferite forumuri. Sunt mai multe proiecte, asa ca difera ce am intalnit eu de ce au intalnit altii. Vorbesc foarte mult si cunosc lume de pe alte proiecte, inclusiv leadzi. Ce am cunoscut pana acum a fost ok. Inca nu am dat de nimeni cu nasul pe sus, arogant sau plin de el. Poate o sa intalnesc si genul ala de lead de care vrei sa scapi din momentul in care i-ai aflat numele. Mi-am propus sa raman o perioada in firma. Vreau sa avansez. Si astept un internship de-al lor pentru care de altfel si raman aici.

19.08.2017 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Imi place colectivul. Majoritatea testerilor sunt studenti la facultate, so echipa tanara.

Tehnic este foarte ok. Au proiecte interesante, important e sa fii pasionat.Majoritatea colegilor ...
Java developer
Oameni placuti in general.Atmosfera relaxata de munca.Management profesionist.Team building-uri ...
Brand, cursuri, colegi ok
Area Sales Manager