ERKA Synergy Communication

• Site: www.erka.ro

Evaluari companie ERKA Synergy Communication

Companie care te exploateaza

27.11.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
- Portofoliu frumos, o idee frumoasa, o companie care parca vrea sa creasca
- Parte de echipa frumoasa: misto si tot timpul pe ceas sa-si faca treaba. Un pic cam agitati, dar intotdeauna gata sa te ajute.
- Per total, experienta pe care am avut-o cu managerii romani a fost mereu una pozitiva. Sunt mereu veseli, pozitivi, competenti . Am fost intrebata mereu de eventualele problemele si nemultumiri aparute si ce poate face compania pentru a le imbunatatii si aveai ce invata de la ei.

Contra
- echipa de management veche a demisionat/ a fost concediata - nu este clar
- firma sta foarte prost la capitolul recunostiinta si recunoastere. Daca faci greseli ai parte de zeci de sedinte, daca faci bine acum nu te mai bate nimeni pe umar. Nu mai zic de bonusuri sau de timp liber.
- biroul foarte departe, insa in interior este dragut. Din pacate este o atmosfera constanta de tensiune si de urmarire. Ai senzatia ca iti cauta cineva greselile in permanenta.
- cand vine vorba de plati, sa te fereasca sfantul sa te apropii de contabilitate, daca intrebi de bani zici ca injuri pe cineva. Eventual trebuie sa pleci si capul si sa iti ceri scuze ca ai indraznit. Problema asta vine in special din franta.
- Am inteles ca si furnizorii ii urasc pentru ca sunt rau platnici. Eu mi-am primit salariu, dar am avut palpitatii de vreo doua ori in special in ultimele luni de cand s-a destramat firma.
- cultura naspa, unii oameni merg pe burta si sunt sprijiniti pentru ca aduc bani, dar in realitate nu cunosc nimic despre aceasta industrie, iar cei care muncesc nu primesc niciun bonus si lucreaza extra
- managementul mare - groaznic - deciziile de concedieri se iau pe genunchi si pe ochi frumosi, daca esti in gratiile frantei te pastreaza, nu esti, te zboara.
- din punctul meu de vedere aceasta companie sufera maxim la nivel de delegare si viziune. 0 reguli interne, 0 bonusuri de performanta si multiple avantaje ca angajat. La inceput de an ne-au fost promise de catre managerii romani, chiar cred ca voiau sa le implementeze, dar de cand a venit franta nu s-a mai intamplat nimic
- branduri mari, clienti misto. de la distanta ti se prezinta o viziune (oamenii stiu sa vanda) si cand ajungi la ei, te sperii. Ce cere clientul aia se da, nimeni nu contesta, nimeni nu evalueaza. Nu se lucreaza de placere, se lucreaza pentru bani. Iar oamenii care lucrau pentru placere au plecat.
- volumul de munca a fost foarte mare, acum este ingrijorator de mic
- te muta de pe proiect pe proiect, de pe o industrie pe alta, fara sa apuci sa aprofundezi sau fara sa ai ajutor. In functie de cum bate vantul si clientul (volum mare a fost de cand m-am angajat, dar echipa este mica acum si managerii actuali nu fac treaba prea buna la a intelege si echilibra proiectele)
- iau si revin asupra deciziilor in fiecare zi, le muta, le rotesc in functie de cum bate vantul. Este haos la nivel de echipa, clienti si proiecte acum si s-au dat afara /sau au plecat cei mai buni oameni.

- conducere noua tanara si competenta
- recunoastere profesionala si bonusuri (s-a terminat epoca angajatilor in fabricile industriale)
- stabilitate decizionala

Survey Sampling RO
Arad, Timisoara, Lugoj
Locuri de munca Grup Sapte JUNIOR ART DIRECTOR - BUCURESTI
Grup Sapte
Locuri de munca Mood Media Romania Credit Controller (with English)
Mood Media Romania
Locuri de munca GMP Advertising Senior Account Executive