Fairwind

• www.fairwind.dk

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Evaluări companie Fairwind

Companie daneza care se ocupa cu prestarea de servicii in domeniul turbinelor eoliene, atat constructie cat si service. Eu personal am colaborat cu sediul din P

20.10.2017 - Fost angajat 2017 - Full time

Pro
Sprijinul din partea departamentului de resurse umane, departament care la orice solicitare oricat de neinsemnata a raspuns cu promptitudine.

Contra
Modul in care am fost/erau tratati in general tehnicienii romani in santier a fost deplorabil. Aici ma refer im primul rand la faptul ca in momentul in care am ajuns in santier pentru prima zi, desi veneam dupa o zi pe drum si eram ajunsi in hotel in jurul orei 1:30 noaptea, a doua zi totusi ni s-a cerut sa venim la munca, desi programul incepea la ora 6:20 cand trebuia sa fim jos pentru micul dejun, deci dupa efectiv 4 ore de somn trebuia sa fim apti pentru un program de mininum 10 ore de munca si asta fara sa avem la noi sau de unde sa putem lua si un pranz. Binenteles spre finalul zilei cand am zis atat eu cat si colegul meu ca suntem epuizati ni s-a pus in vedere ca vom fi trimisi acasa de catre managerul responsabil cu instalarea turbinelor daca mai spunem ca suntem obositi alta data( in ziua respectiva am facut curatenie in turbina inclusiv am stat suspendat in ham aproximativ 7 ore si ca sa fie si mai frumoasa activitatea nu ni s-au dat toate instrumentele de care aveam nevoie pentru a ne face treaba cu usurinta, am aflat lucrul acesta cand un coleg a vazut ce foloseam si s-a dus si ne-a adus ceea ce ne trebuia, seful de echipa nu s-a sinchisit sa ne explice, desi l-am intrebat). Un alt mare minus care pe mine personal m-a deranjat foarte mult era faptul ca toate sedintele de dimineata se tineau in poloneza, iar mie si colegului meu ni se spunea doar mergi cu x cu y si cam asta era totul, aflam la fata locului exact ceea ce ar trebui sa facem exact. Nu ni s-a dat nici un moment vreo documentatie tehnica din care sa putem sa invatam pasii corecti de realizare a fiecarei activitati desi existau documentatii Vestas foarte bine puse la punct. In santier eram urmariti efectiv de colegii polonezi care erau trimisi de manager sa ne gaseasca greseli, asta in conditiile in care mai erau si colegi polonezi noi veniti, dar care nu erau supusi aceluiasi tratament desi au fost momente in care au facut erori grave. Deasemenea pe santierul pe care am fost eu lipseau foarte multe echipamente (oficial nu se stia cum au disparut), desi atata timp cat se stia ca au fost acolo si acum numai era, iar acces nu aveam decat noi la containere, evident erau furate de catre cei care lucrau acolo, asta ca sa numai spunem ca doar la romani se fura, iata ca si polonezii au lipici pe mana, iar datorita acestor lipsuri erau activitati care nu puteau fi finalizate si nu putine. Un alt fenomen la adresa noastra, a fost faptul ca in santier la scurt timp dupa ce am ajuns desi existau si colegi polonezi cu care ne intelegeam in santier s-a ajuns ca si acestia sa se fereasca de noi si sa evite sa vb cu noi, iar daca vorbeau trebuia sa nu ii vada altcineva sau vorbeau in timp ce treceau pe langa noi. Din pacate desi nu pot spune ca am experimentat eu personal si acestea sunt doar parerile unor colegi din alte santiere, atmosfera din santierul care am fost eu se regasea in toate santierele din Germania, totul a culminat cu un coleg care a fost urmarit pana cand a avut o scapare si nu a purtat hamul fiind dat afara.
Ca o concluzie pot spune ca datorita managementului partinitor si chiar instigator la adresa noastra nu poti sa lucrezi in conditii de stres extrem intr-un job care este si asa destul de solicitant.

Fost angajat 2017 - Full time - Szczecin - Tehnician turbine eoliene
Perioada de muncă: Mai puțin de un an.
Nu recomand această firmă cunoscuților.

Locuri de muncă
Sales Consulting