Evaluari companie Genpact Romania

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul

08.01.2019 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
-> majoritatea oamenilor din departament sunt ok ,daca reusesti si tu ca om sa te integrezi printre ei
-> exista tineri chiar foarte talentati si care vin cu idei noi si bune
-> aproape imposibil sa fii dat afara, daca treci de perioada de proba
-> cateva traininguri ok, care sunt vazute chiar foarte bine de alte companii

Contra
-> managementul de tip banda 4B in sus este majoritar execrabil (daca stiti genul de oameni care s-au vazut si ei sefuti peste noapte, nu ca au meritat in totalitate, dar pentru ca trebuia sa vina cineva care sa umple locul si acum cred ca li se cuvine lumea , well there you have it :) )
-> strategia companiei cand vine vorba de promovari si/sau beneficii este :"hai sa vorbim ca sa ii ametim un pic, iar daca vedem ca se insista, luam 30 de oameni si ii promovam random, in functie de ce a mai zis si manageru (deci lectie pentru tine, viitor Genpactist, sa te pui bine cu manageru' , da?).
-> un exemplu trist de al meu: dupa 6 ani de munca cu ei, unde am crezut si eu, ca multi altii probabil dinaintea mea orbeste ca aceasta companie chiar vrea sa investeasca in mine, m-am trezit cu un mare semn de intrebare cand a venit vorba de a imi negocia viitoarea pozitie interna. Urma sa fiu promovat , dupa ce de 7 luni se tot discuta si auzeam lucruri gen " mai ai putina rabdare", "hai ca vedem" , etc. Dupa ce am inteles ca nici chiar managerii mei (chiar ok de altfel, am avut noroc eu) nu au vreo influenta, am incercat sa-mi negociez singur o viitoare pozitie in companie, care ar fi fost platita de client chiar foarte bine (nu o sa dau sume), eu dorind doar sa nu fiu tratat in gluma cu salariul, neavand de altfel nici o negociere de salariu la activ in ultimii 6 ani ( da, corect, ce mi-au dat, aia am acceptat, nu am scos un cuvant). Bineinteles ca nu s-a uitat absolut nimeni la mine, am inteles mesajul fara sa am prea multe discutii, iar apoi mi-am cautat dezamagit un alt loc de munca.
-> sfat pentru voi : daca sunteti doritori de munca aici, si chiar nu ati gasit alte alternative, puteti sa incercati, dar pentru cine vine in aceasta companie crezand ca are un viitor extraordinar, o sa fie dezamagit. Singura sansa de promovare ( nu ma refer aici de la junior la senior, sa fim seriosi ) si de a avea un impact in companie este ori sa faci pe placul cui trebuie cand trebuie (scuze, dar eu nu sunt genul care incurajeaza de exemplu oamenii care nu fac nimic) , ori sa ai noroc sa plece cineva de mai de sus ca sa te ia pe tine dupa un set de interviuri.
-> HR-ul e aproape inexistent, nu din vina lor neaparat, ci din cauza ca aceasta companie foloseste in jur de 5-6 persoane pentru 3000 de angajati pentru activitati de HR. (atentie, cand zic HR, nu ma refer la hartogarii si la documente si alte prostii, ma refer strict la oameni de tip ambasadori care chiar ar putea sa te asculte si/sau sa te ghideze cand ai o problema, oameni care ar trebui sa participe activ in sesiuni si meeting-uri de operatiuni , sa se implice cand stiu ca o persoana e nefericita si de ce sau care sunt optiunile).
-> sfat pentru voi, tinerii intre 18-23 de ani: nu va pripiti, uitati-va in jur bine, o portioara buna de companii internationale targeteaza Bucurestiul mai nou, pentru ca vad potential in noi. Nu va bateti joc de potential incercand o companie care v-ar trata ulterior cu spatele. Veniti pentru experienta si traininguri, da, de acord cu voi, dar ganditi-va bine ca de la o varsta incolo ar trebui sa va cautati ceva bun si serios, in care simtiti ca puteti face o cariera din asta , in care stiti ca oamenii va apreciaza (si nu doar cu niste diplome printate si un bonus minuscul) si au grija sa va si rasplateasca cum se cuvine atunci cand va sosi timpul.

-> Ar fi bine sa lasati pitch-uri-le din 2003 in care voi aveti viziunea si puterea si strategia de a rupe piata in doua, pentru ca nu mai merge neaparat cu generatia asta.
-> Ar fi bine sa nu mai pacaliti oamenii cand vin vizite de clienti, spunandu-le ca daca "performeaza" bine in vizita, o sa vina mai multe joburi si ca ei or sa fie viitori manageri pentru joburile respective, aducand "mai mult cascaval la vinul de pe masa voastra" (da, o replica trista dar adevarata, ca si cum am fi ultimii fomisti care se bucura si ei la o feliuta de ceva acolo).
-> Ar fi bine sa va uitati in jur mai mult si chiar sa aduceti langa voi oamenii care au potential sa faca ceva, si nu cei care stiu doar sa dea din gura ca ar putea face ceva. (din pacate , voi, oamenii de banda 4D in sus , cam la asta va rezumati, planuri, baliverne, mergeti la sefutii mai mici si ii intrebati de ce se intampla X si Y, dar implicarea voastra e 0).
-> Incercati sa investiti in operatiuni mai mult, fie ele in robotica sau procese simple, uitati un lucru important : daca ramaneti fara operatiuni, puteti sa inchideti sandramaura.

Full time - Team Leader OTC - Bucuresti

Mediu de lucru plăcut, posibilități de avansare, work from home

03.01.2019 - Angajat Full time Util (7)

Pro
Te poți muta pe alt client dacă nu îți place.

Destul de okay.

21.12.2018 - Fost angajat Util (5)

Pro
Mediu dinamic, persoane interesante.

OK pentru incepatori

21.12.2018 - Fost angajat Full time Util (7)

Pro
Echipa tanara
Nu ai nevoie de foarte multa experienta
Poti invata multe lucruri intr-un timp scurt

Destul de multe beneficii pentru un first job. Recomand

20.12.2018 - Angajat Full time Util (7)

Pro
Open minded people

Conecteaza-te cu Genpact Romania prin retele sociale
Premii
Beneficii companie
Locuri de munca Genpact Romania
/ > 5 ani experienta
/ 0 - 1 an experienta
Galerie foto
Noutati Genpact Romania
Piața muncii este într-o continuă schimbare, fiind influențată atât de factori externi cât și de cei interni. De ...