Hewlett Packard Enterprise

Hewlett Packard Enterprise

• Site: www.hpe.com

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Evaluări companie Hewlett Packard Enterprise

Mai bine lasati…

07.01.2022 - Angajat - Full time

Pro
- Un loc bun pentru incepatori
- Work from home full time
- Program flexibil
- In general colegi ok
- Raport timp liber/timp la birou bun

Contra
- in 2020 au taiat din salarii
- de cand a inceput pandemia fac pe banda rulanta work force reduction, mai ales pe pozitii importante si bine platite, redistribuind atributiile si responsabilitatiile acestora la alti oameni platiti mai prost si fara a primi nimic extra
- nu exista aproape deloc transparenta. In ciuda rezultatelor anuale foarte bune (pe timp de pandemie) primesti o marire de maximum 5% ( nici macar inflatia nu este acoperita) si un bonus infim care iti este impozitat ca al 13 lea salariu. Daca intrebi de ce, ti se raspunde ca atat se poate, acesta este bugetul si in plus “nicio companie nu iti ofera mai mult de atat in aceasta perioada.”
- salariu mic, sub nivelul pietei
- mariri si bonusuri anuale (daca exista) la fel in fiecare an pentru toata lumea. Daca muncesti si esti dedicat, te implici in proiecte extra ori ca iti dai interesul cat sa nu fi dat afara nu este nicio diferenta. Cel mai bine stai in banca ta pentru ca munca extra nu iti aduce niciun beneficiu, decat stres. Managerii doar isi acopera spatele, nu se implica in dezvoltarea angajatiilor decat foarte putini dintre ei. Daca rezultatele per total arata bine, nu mai conteaza cine si cat contribuie. Metricii de performanta si targeturile sunt o gluma, nu se tine cont de ei decat la nivel macro. Se incurajaza mediocritatea dar in acelasi timp vor si oameni implicati.
- nu exista oportunitati de avansare. Esti pacalit ca daca te implici in mai multe vei fi apreciat si iti vei creea noi oportunitati. Primesti in schimb taskuri extra, tooluri din secolul 20, procese noi de implementat si toate acestea pe acelasi salariu. Senioritatea/vechimea este apreciata prin extra tasks in general, nu si financiar.
- nu exista overtime platit.
- nepotisme fara limita in anumite situatii. Se angajaza sau promoveaza amici pe pozitii de team leader sau chiar manager. Oamenii din aceeasi echipa sunt tratati diferit in functie de “bisericuta” din care face parte. Cu alte cuvinte, pupatul in fund este la ordinea zilei.
- in final de an fiscal 2021, managementul superior a refuzat sa accepte feedbackul negativ primit de la angajati privind salariile si bonusurile foarte mici. In opinia dansilor, au considerat ca acest aspect nu este adevarat.
- in ultimul an au plecat multi angajati si au fost inlocuiti cu foarte multi oameni nepregatiti si cu experienta irelevanta, chiar si pe pozitii unde experienta relevanta era esentiala.

Continuati sa ignorati angajatii si oamenii cheie si promovati in continuare mediocritatea.

Angajat - Full time - Bucuresti
Perioada de muncă: 5-6 ani.
Nu recomand această firmă cunoscuților.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

un inceput bun pentru incepatori - internship qa

07.01.2022 - Fost angajat 2021 - Part time

Pro
- primesti oportunitatea de a face niste experienta
- dupa 6 luni ti se dubleaza salariul
- full remote
- destul de flexibil

nu recomand

04.01.2022 - Fost angajat 2021 - Full time

Pro
Stabilitate si flexibilitate

Trambulina spre alte companii

04.01.2022 - Angajat - Full time

Pro
loc de munca bun pentru incepatori

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Oferte care ți s-ar potrivi

Netex Romania

Targu Mures,

E.ON România

Târgu-Mureş/ Iași/ ...

888sparkware

Bucuresti

Chaos chaos

26.12.2021 - Fost angajat 2021 - Full time

Pro
Team was great
Work from gome option

Locuri de muncă