IBM Romania

IT&C

• Site: www.ibm.com/ro

Evaluari companie IBM Romania

IBM Romania este un...circ

06.11.2017 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Locatii ok
Program lejer - fiecare face ce il taie capu'
Toti vin cand vor, pleaca unde si cand vor , pauze interminabil etc
Nu au un cult al companiei asa pronuntat, adica nu au politici din alea manipulatoare menite sa ii spele pe angajati pe creier (in spiritul corporatist : 'haideti sa tragem cu totii cat de tare putem pentru marea familie IBM si pentru binele proiectlui')

Contra
Structura excesiv de ramificata - cu o ierarhie foarte stufoasa care face din IBM in general o companie ierarhizata haotic. Nimeni nu stie cine cui ii e sef, cine ce responsbilitati are si cine. Cine cui trebuie sa ii asigneze drepturi in sisteme etc.
Pe oameni nu ii leaga mai nimic- fiecare are contractorul lui, salariul lui, conditii proprii de angajare etc.
Echipamente invechite
Proiectele vin repede in Ro dar sunt la fel de repede migrate spre alte centre IBM- angajati ramasi in urma se uita cu priviri umile spre contractori sperand ca acestia ii vor detasa la alte companii- ceea ce uneori se intampla, alteori - nu.
Fiind angajat prin contractor, nu poti discuta cu un interlocutor unic: intotdeauna managerul tau transmite feedbakul catre angajator care apoi hotaraste o eventuale marire de salariu sau nu. De obicei in acest telefon fara fir angajatul pierde.

Un pic de disciplina nu strica uneori
Nu recomand niciunui manager sa faca politie pe proiectul lui, dar pe proiectul meu era un circ ordinar la care asistam in fiecare zi.
Oameni care declarau in fata managerului ca ei nu au chef de munca si ca prin urmare in ziua respectiva nu vor face nimic, oameni care veneau cu trei ore intarziere la munca, ore pe care nu le recuperau niciodata etc. Managerul se uita cu niste ochi pierduti si apoi zambea usor intorcandu-se la ale lui.
Asta e scandalos!

Full time - Systems Engineer - Bucuresti

Un mediu foarte dinamic

26.10.2017 - Angajat Full time Util (21)

Pro
- colegi buni si ajutatori, foarte buni pe domeniul lor
- ai la dispozitie foarte multe cursuri si materiale ajutatoare pe orice domeniu vrei
- ai multe proiecte la dispozitie pe care sa lucrezi
- volumul de munca depinde de proiect dar este acceptabil
- managementul asculta activ si incearca sa isi dezvolte oamenii

Firma OK, recomand pentru inceput de cariera. Mai mult de 2 ani e prea mult

25.10.2017 - Angajat Full time Util (17)

Pro
Salariu ok, stabilitate

Companie f. ok

22.10.2017 - Angajat Full time Util (20)

Pro
Locatia foarte buna.
Atmosfera prietenoasa (datorita colegilor).
Cultura organizationala.
Pachet salarial (+ beneficii) f. ok

Nu poate fi evaluata o companie atat de mare fiindca se lucreaza in echipe mici total independente (mica adica max 10) cu ierarhii care ajung sa se atinga abia la nivel de top management, dar unde conteaza pt. cel ce se angajeaza nu se ating de loc. Adica nici macar la salarii, iar la atmosfera nici atat. Cel mai important e seful direct, daca ala e om vei avea si tu viata, daca nu, vei fi foarte stresat fara bani si fara timp de invatat: cu alte cuvinte toate nuantele de la iad la rai, salarii la acelasi nivel de experienta si domeniu (sa zicem 15 ani) de la 5 mii lei la 10 mii lei. Cum e posibil? Foarte simplu: IBM cumpara si vinde zeci si sute de firme mici pe an, si se pleaca de la salariile vechi (care nu prea mai cresc, apropo). Impreuna, se cheama IBM (deci un nume care nu-nseamna nimic).

19.10.2017 - Fost angajat Full time Util (20)

Pro
- Nu exista Pro: daca la firma anterioara cumpararii a fost ok, asa ramane, daca n-a fost ok, asa ramane.

Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
Order Support with English
Salariu okColegii ok (cand aveau timp sa respire)Pauzele se puteau jongla usor datorita ...
- seriozitate: salariu, beneficii, platite la timp- multe lucruri noi de invatat- mediu foarte ok: ...
Salarii bune, program flexibil
Economist