Koton SRL

• Site: www.koton.com.tr

Evaluari companie Koton SRL

A fost o experienta neplacuta din aproape toate punctele de vedere.

06.12.2018 - Fost angajat Full time Util (8)

Pro
Am lucrat destul de putin in firma, 4 luni, in care am observat un singur aspect pozitiv.
Exista posibilitatea sa dai de persoane cu care poti rezona si inafara programului de munca.

Contra
Ca si aspecte contra sunt multe care ar putea fi rezolvate daca s.ar dori.
Voi expune experienta care am avut-o inca din ziua interviului.

Am fost chemata la interviu in cadrul firmei la o saptamana dupa aplicare (am depus CV.ul in magazin ) de catre managera magazinului.
In ziua interviului am asteptat cca. 20 de minute pana cand a venit sa preia de langa zona casei urmand a merge in depozit. Am fost avertizata in drum catre depozit "sa nu ma sperii"(nu am inteles pana nu am ajuns acolo) pentru a avea o surpriza de a vedea o incapere plina de cutii pana in tavan, haine asezate pe bari si in pereti pline de praf si pungi de gunoi si mancare aruncate intr.un colt langa biroul la care urma sa discutam despre colaborarea noastra. Mi s.a explicat ca asa arata un depozit in mod normal ( in mintea mea era mai organizat si aveai spatiu sa calci pe podea, nu pe alarme si umerase sparte) si am continuat discutia in mod relaxat, primind toate informatiile necesare legate de postul ce urma a fi ocupat si partea salariala.
Protectia si medicina muncii le.am facut in decursul a doua zile, urmand a incepe luni programul.
A trecut repede weekend.ul si am inceput munca. Primele zile am fost asistata si ajutata de catre un VM ( visual merchandiser) , perioada in care am invatat minimul necesar (nu prea bine, deoarece minimul necesar la Koton reprezinta atat cunostinte de VM, casier si manager ).
Dupa saptamana in care am avut ajutor a inceput munca adevarata si perioada de adaptare (statul doar la cabina timp de 3 saptamani, in care nu mai era nimeni amabil sa iti raspunda la intrebari ci doar te lasau sa te descurci deoarece "ai avut un training la inceput").
Dupa prima luna a inceput sa devina din ce in ce mai interesant , invatam din ce in ce mai multe lucruri ( am invatat sa fiu in 4 locuri simultan din cauza lipsei constante de personal si a presiuni aruncate de catre manageri si VM asupra staffmului si asa minoritar, astfel incat devenisem jucaria clientilor, casier , ajutor de VM si mentor pentru persoanele care se angajau cate o saptamana apoi demisionau; aprecierea managerilor a fost nerespectare zilelor libere, nepasarea fata de problemele noastre si taierea bonusului din vanzari pentru orice neconformitate).
In cea de.a treia luna am vazut ca exista si intelegere fata de nevoile personalului. Se tinea un daily meeting in cadrul caruia discutam ce probleme avem, solutii pentru ele si alte informatii pentru restul zilei ( la sedinte secaduna doar stafful care secafla la momentul respectiv la munca, restul care urmau sa ajunga nu avea sansa sa zica daca avea vreo nemultumire; in general VM.ul era mereu nemultumit de staff din motive diverse ** vm era favoritul magazinului, el munceste mereu mai mult si mai bine decat oricine si are program si reguli "speciale"** si atata timp cat se rezolva problema lui insemna ca s-au rezolvat toate problemele; restul zilei nu faceai decat sa stai la cabina, sa distribui si sa lingusesti clientii). Se implica si echipa de la HR si de la birouri in imbunatatirea conditiilor de munca pentru personal( faceau vizite lunare in care cautau orice neconformitate pentru a putea sa iti scada/sa taie bonusul din vanzari , intrebau doar VM.ii si managerii care erau problemele in magazin si le rezolvau pentru ei; nu erai informat de nicio anexa adaugata la contractul tau ** nu semnai tu nici un act, doar iti era adus la cunostiinta ca vor aparea modificari in regulamentul de ordine interioara si atat**)
In ultina luna incepusem sa leg prietenii si am regretat plecarea insa nu mi.a permis starea de sanatate sa mai muncesc ( in ultima luna avusesem niste probleme de sanatate care necesitau zile libere, zile care nu mi s.au oferit pe motiv ca nu e destul personal sa imi poata da concediu. Si in ultima zi am anuntat ca nu voi putea veni din cauza starii mele si managerii au decis sa imi spuna ca "daca nu imi convine situatia sa plec, se pot descurca si asa")

Inainte de a invita oameni sa vina sa munceasca in cadrul acestei companii, asigurati.va ca le oferiti niste conditii mai bune decatcam prins eu in acea perioada. Nimanui nu ii place sa fie batjocorit si pe bani putini.

Full time - Shop sales assistant - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Echipa minunata, insa prea multa munca pentru personalul redus

29.10.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
energie și voie buna intre colegi

Ok ca experienta. Mult de lucru. Faci de toate.

28.06.2018 - Fost angajat Full time Util (5)

Pro
Libertate. Creativitate.

Pentru multi poate fi tratata ca o rampa de lansare

23.06.2018 - Fost angajat Full time Util (1)

Pro
In aceasta companie am invatat sa fac absolut orice fel de task ce tine de partea de fast fashion,vanzari etc.De la receptia de marfa,visual,rapoarte,acte si HR totul trece pe la tine,ca si manager si asta mi-a adus mie ca si persoana beneficiul ca dupa 2 ani sa pot lua un interviu ,cu usurinta,intr-o companie din acelasi domeniu fara prea mari probleme.

Magazin de haine, unde toata lumea de la conducere are impresia ca e cel mai bun magazin, cu cele mai mari salarii.

13.04.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
Singurul lucru bun in aceasta firma este colectivul. Colegii de munca iti fac zilele mai usoare.

Locuri de munca Kaufland Romania
Kaufland Romania
Colectiv Ok. Te intelege toată lumea
Ritmul de munca te indeamna sa devii mai eficient.
Inginer Mentenanta
Poti invata foarte multe, foarte repede (daca esti ambitios/a).Oportunitati de training-uri in tara ...
QA Engineer
Executive assistant