Ministerul Afacerilor Externe

Evaluari companie Ministerul Afacerilor Externe

Stagiu de practica - Ambasada Romaniei la Berlin

01.06.2019 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
-Colegii sunt foarte foarte de treaba! Exista o deschidere foarte mare si un profesionalism exemplar din partea lor, precum si multa rabdare. Desi sunt doar proaspat absolvent, am fost tratat cu acelasi respect ca si ceilalti colegi - diplomati de cariera.

-Atmosfera este relaxanta pentru mine ca stagiar.

Contra
- Un foarte mare impediment: Stagiul nu a reusit sa isi indeplineasca scopul pentru care am dorit sa il incep in primul rand, anume: de a afla ce presupune o cariera in diplomatie

Exista motive ce tin de ordinea interna / legi, etc. ce impiedica acest lucru. Imi imaginez ca nu este decizia Ambasadei de a limita implicarea stagiarului in munca de zi cu zi a ambasadei.

(explicatie pentru evaluari: la pachet salarial este bifat 1 steluta deoarece este vorba depsre un stagiu, iar nu despre un job, iar stagiul nu este platit)

(1) Sa permita stagiarilor sa experimenteze diplomatia, eleminiand barierele existente acum
SAU
(2) Sa gaseasca alte modalitati de a arata celor interesati de o cariera in diplomatie, ce persupune aceasta
SAU
(3) Sa informeze de la bun inceput pe site ca stagiul nu are scopul de a oferi un ,,insight" in domeniul de referinta. Acest lucru este cu atat mai relevant in contextul celor care (ca mine) mentioneaza foarte clar in scrisoarea de intentie ca motivatia de a face stagiul este de a afla ce presupune o cariera in domeniul diplomatiei.
SAU
(4) Sa nu mai ofere acest stagiu. Nu serveste niciunui scop util, daca nu imi poate spune ce presupune diplomatia. Dimpotriva, inca de la inceput, mi-a oferit motive de a ma departa de aceasta cariera pe care o consideram interesanta inainte de inceperea stagiului.
MAE risca sa piarda viitori diplomati, deoarece ofera stagiarilor sai din misiunile diplomatice o imagina incompleta, si foarte plictisitoare a ceea ce inseamna diplomatia.

Full time - Berlin
Perioada de munca este de mai putin de un an.

POWERNET TECHNOLOGIES
POWERNET TECHNOLOGIES