Oracle Romania

• Site: www.oracle.com

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Evaluări companie Oracle Romania

Un mediu foarte organizat si profesionist, dar slanse mici de promovare rapida

01.04.2020 - Angajat - Full time

Pro
- proceduri pentru orice: poate suna birocratic, dar împiedică pasatul vinei si eventuale probleme de orice fel.
- munca de acasa pentru aproape toate departamentele.
- mediu profesionist: in general faci doar ce intra in atribitiile tale, nu are nimeni asteptsri sa stai peste program ca sa repari greselile altora. Fireste, se mai intampla si asta, dar nu suficient de des cat sa intre in normalitate.
- colegi foarte relaxați pe la cam toate departamentele si in general destul de sociabili.
- salarii la angajare in tot cu piata
- echipamente noi ce se schimba la fiecare 3 ani
- locatii relativ bune
- beneficii la fel ca restul, cu mentiunea ca ai acces nelimitat la Linkedin Learning
- proceduri automatizate cu HR ul atunci cand vine vorba de majoritatea interacțiunilor. Iar personalul HR e foarte de treaba de asemenea.

Contra
- sanse reduse de a beneficia de creșteri salariale fara negocieri. In general iti e rusine sa te duci sa ceri ceva ce ar fi normal sa primesti dupa 2 sau 3 ani. Am avut colegi care au stat 5 ani pe acelasi salariu fara succes la mariri si blocati din a isi schimba jobul din pricina darilor personale.
- foarte mulți manageri care sunt o piedica in aprobarea diverselor procese sau achizitii fara un motiv real in afara de acela de a isi justifica pozitia.
- multe meetinguri care ar fi putut fi fost e-mailuri, dar asta se intampla la toate corporatiile unde ai prea multi angajati pe pozitii de supervizare care n-au ce face.
- absenta Bookster din cauza incompatibilitatii acestora cu nu stiu ce proceduri interne. Dupa mintea lor e mai usor sa isi schimbe Bookster modul de operare decat sa isi regleze Oracle problemele.
- bonuri de masa tot sub 15 lei pe zi. Anul trecut erau sub 10 lei si a trebuit sa facem o petiție ca sa ajunga la 13 lei. La următoarea poate ne mai dau 50 de bani. Dar inteleg ca sunt multi angajați si ar creste costurile de operare pe Romania, dar totusi, a venit momentul ca shareholderii sa accepte si pierderi de la 0,01% la profitul propriu si personal.
- lipsa unei persoane sau a unui grup de persoane platit sa renegocieze contracte de beneficii - toate beneficiile ce includ discount-uri si oferte la parteneri sunt gasite si administrate de voluntari din Oracle. Pe de o parte e bine ca poate sa vina fiecare cu orice oferta, pe de alta parte exista o sansa foarte mare sa nu treaca de verificari.
- conducerea din SUA sa nu mai fie asa zgârcita, pe bune. E principalul motiv pentru ca cresterile se fac rar si la 5 ani de vechime primești un pix. Vorbesc foarte serios, atat, un pix "special" metalic personalizat pentru tine. Era mai benefic sa iti dea echivalentul in lei la bonus.

Per total tot ce e descris mai sus nu e neapărat sub puterea Oracle Romania de a controla, ci vine de la shareholderi care au impresia ca muncim pe nasturi. Lumea si managementul local deopotriva sunt foarte ok si toata stima pentru ei.

Dar nu si pentru Larry. Bad Larry.

Angajat - Full time - Bucuresti
Perioada de muncă: 1-2 ani.
Recomand această firmă cunoscuților.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Great experience

01.04.2020 - Fost angajat 2017 - Full time

Pro
O companie buna pentru care sa lucrezi, se pune accent pe dezvoltate angajat; exista cursuri externe si interne, unele cu certificari internationale; am fost sustinut in echipa din care am facut parte, evaluari corecte

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

my experience in Oracle was awesome, I have to say that is a good please to improve your knowledge and succeed in your. A place where your ideas of improvement are take into account.

01.04.2020 - Angajat - Full time

Pro
nice team
good managers
flexibility
work from home option

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

O companie ok faca nimeresti in departamentul potrivit.

01.04.2020 - Angajat - Full time

Pro
Flexibilitatea programului, posibilitatea de a munci de acasa, acces la diverse training-uri

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Oferte care ți s-ar potrivi

Managementul nu este foarte bun, comunicarea se face doar top bottom, colegii sunt destul de ok.

01.04.2020 - Fost angajat 2017 - Full time

Pro
- colegi destuli de faini
- salariu bun doar daca ti-l negociezi la inceput, nu vei mai avea sanse sa iti faci mariri prea curand sau deloc

Locuri de muncă
8x8 International S.R.L