RCS&RDS

3.3
  • Site: www.rcs-rds.ro

Evaluari companie RCS&RDS

Firma mediocra, tipic romaneasca. Nu o recomand persoanelor ambitioase sau celor dinamice. Este potrivita pentru oameni plafonati, slab pregatiti, care-si doresc un loc "caldut", sau pentru studenti/proaspat absolventi care nu-si gasesc de lucru in alta parte.

06.04.2014 - Fost angajat Full time Util (2)

Pro
Daca ai noroc, poti nimeri intr-un departament bun, cu sefi implicati si corecti, colegi cumsecade si activitati interesante.
Tot daca ai noroc, poti avea multe oportunitati de invatare.
Idei noi poti implementa, daca insisti si ai argumente solide, si daca ai noroc de un sef cerebral.
Poti acorda suficienta atentie vietii personale, pentru ca programul de lucru este standard 9-18 si, in general, nu se solicita statul peste program.

Contra
Sediul este intr-un haos total. Nu exista spatii de depozitare, echipamentele, dosarele si cutiile zac aruncate pe podele, sprijinite de toti peretii, pe sub sau pe birouri, pe holuri si, in general, prin orice loc posibil mai putin in toaleta.
Spatiile si mobilierul de lucru arata ca dupa un razboi. Majoritatea scaunelor sunt rupte sau murdare si firma nu investeste pentru inlocuirea lor. Birourile sunt inghesuite pe unde s-a putut, de multe ori pe holuri sau in spatiile de trecere, fara aerisire si lumina naturala. In unele sali, oamenii stau inghesuiti cate unul pe metru patrat, pentru economie de spatiu. Peretii arata insalubru, cred ca nu au mai fost vopsiti sau curatati de la construirea cladirii.
In toata cladirea de 8 etaje exista doar 3 sali decente de sedinta la etajul 2. Spun decente pentru ca sunt singurele ingrijite si curate, dotate cu mobilier standard, in care ai curajul sa chemi parteneri din alte companii. Celelalte 2-3 salite care mai exista in cladire ar pune pe fuga pe orice persoana normala, asa ca se folosesc doar pentru sedinte interne (fiindca angajatii oricum n-au unde sa fuga). Rezervarea celor 3 sali de sedinta principale se face "pe caiet" la propriu, deoarece RDS, lider in domeniul tehnologiei, nu a implementat inca un sistem informatic pentru rezervarea salilor de sedinta (cum are orice firma din IT&C). Tot din acelasi motiv, pentru a demonstra "pericolele" folosirii tehnologiei de varf, RDS nu are un server Exchange din care ai putea afla adresele de e-mail sau, doamne-fereste, telefoanele mobile ale colegilor. Nu! Daca ai cumva nevoie, printr-o intamplare absurda, sa comunici cu un coleg care nu se afla in acelasi birou/etaj/cladire cu tine, trebuie sa apelezi la o serie de cunostinte si relatii ca sa-i afli adresa de e-mail sau telefonul. Aceasta metoda s-a propagat din generatie in generatie si este acum o traditie - "Da-mi si mie numarul lui X", "Stai ca nu-l am, suna-l pe Y si roaga-l sa ti-l dea", "Da-mi atunci numarul lui Y" etc. Astfel se asigura, pesemne, confidentialitatea datelor de contact si intimitatea angajatilor, precum si predarea de lectii de viata pretioase, cum ar fi cea conform careia nimic nu este simplu in viata, nici chiar trimiterea unui e-mail sau datul unui telefon in secolul 21 intr-o firma de telecomunicatii.
Sali de mese nu exista nicaieri, ca sa nu mai vorbesc de bucatarii unde sa-ti poti incalzi o mancare. Daca ai pranz la pachet sau comanzi la caserola, dai tastatura la o parte si mananci pe birou. Astfel, se combina miasmele diverselor feluri de mancare si amintirea placuta a mesei de pranz dainuieste in birouri mult dupa ce a trecut pauza de masa. (Asta aproape ca ar trebui trecuta la lucruri PRO, daca nu ar fi trist).
Daca tot am adus vorba de mancare, e cazul sa mentionez si despre apa potabila. Ea exista cateodata, nu se stie exact dupa ce reguli. Dozator de apa potabila se afla pe fiecare etaj, dar alimentarea cu bidoane de apa se face cand crede administratie de cuviinta. Drept urmare, dozatoarele stau mai mereu goale si uneori se duc batalii crunte pe dozatoarele altor departamente care au fost mai cumpatate si au consumat mai putin. In felul acesta, angajatii RDS sunt uniti in lupta impotriva secetei, incalzirii globale, consumului nejustificat de curent si carburant, poluarii, distrugerii stratului de ozon si altor rele care ameninta omenirea.
Pentru deplasarea sutelor de angajati intre cele 8 etaje exista doar 3 lifturi de cate 6 persoane, fapt care creeaza de multe ori cozi de asteptare de cate 2-3 minute. Cei mai prevazatori aleg scarile, si bine fac, pentru ca-si mentin silueta si oricum ajung mai repede decat daca ar fi asteptat liftul.
Dupa cum scriam la punctul precedent (Pro), daca ai noroc se pot intampla si lucruri bune, doar ca de multe ori nu ai noroc si dai peste oameni plini de ifose, orgoliosi, aroganti, cu pareri extrem de bune despre ei si extrem de proaste despre restul lumii.
Barfa si invidia sunt la ordinea zilei. Toata lumea vorbeste pe la spate pe toata lumea, departamentele se sapa intre ele in loc sa coopereze, orgolile sefilor primeaza si duc la decizii pripite. Mediul este unul de mancatorie, pizma si uneori chiar frica. Evident, sunt si exceptii, dar rar.
Angajatii de rand sunt demotivati si vin la lucru doar ca sa treaca ziua si sa plece acasa. Prea putini sunt interesati de rezultatele muncii lor, lucreaza constiincios si vor sa ajute. Majoritatea sunt fiecare pentru el si se ascund in spatele procedurilor. Prea putini stiu sa gandeasca "out of the box". Inovatiile sunt retezate din start - ca sa propui ceva nou trebuie sa urmezi un proces anevios, care incepe prin completarea unui referat si, de obicei, se termina brusc prin respingerea acestuia daca presupune costuri suplimentare din partea firmei. Reducerea costurilor primeaza intotdeauna. Asa se face ca cele mai multe echipe nu au nici macar uneltele strict necesare desfasurarii activitatii, cum ar fi truse de scule, cabluri, ca sa nu mai vorbim de masini cu reviziile facute pe bune, nu doar pe hartie. (De fapt, sa nu vorbim de masini. Care nu exista, sau exista doar 1 pe departament, sau sunt intr-o stare atat de deplorabila, de-ti vine sa mergi mai bine cu masina personala la interventii).
Training-uri serioase nu se fac, pentru ca sefii de nivel inalt au mentalitati de genul "Aruncam banii pe fereastra!" (referitor la niste cursuri) sau "Sa invete singuri, nu e nevoie de cursuri!". Exista doar niste programe de self-learning cel putin dubioase, din care cineva mai incepator cu siguranta nu ar invata si nu ar retine mai nimic. Problema cea mai mare este ca aceasta repulsie fata de instruire se propaga si catre angajatii de rand, si nu de putine ori am auzit comentarii de genul "Ce ne trimit pe noi la cursuri? Pierdere de vreme!".
Procedurile sunt extrem de stufoase, de multe ori prost facute, iar functionarii care le aplica au ochelari de cal. Am dat peste mentalitati de genul "Nu putem face asta pentru ca nu avem procedura", desi ce le cerusem era perfect legitim si logic.
Abonamentele de serviciu sunt trecute pe persoana fizica, nu pe firma. De aceea, poti ajunge in situatia absurda in care, daca uiti sa-ti platesti abonamentul personal de acasa, ti se blocheaza si telefonul de serviciu. Nemernicul de angajat rau-platnic este astfel aspru pedepsit, refuzandu-i-se dreptul la comunicare in interes de serviciu pana ce nu contribuie la bugetul companiei in calitate de client. As propune sa i se taie si accesul la e-mail, iar dupa cateva zile si accesul in cladire, si sa fie fortat sa lipseasca de la munca, pentru ca pedeapsa sa fie completa (Daca ar fi asa, chiar as trece partea asta la lucruri Pro).

Daca ar citi cele de mai sus ar sti ce trebuie imbunatatit.

Full time - Manager proiect - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Ceragon Networks SRL
Inginer de sistem in informatica
- Se acorda un card de 20 lei lunar din care iti poti lua de la tonomat dulciuri/ sucuri/ cafea/ ...
Project manager
oportunitati de dezvoltarecolegi foarte deschisisalarii bunetehnologii noiproiecte interesante
Work from home si flexibilitate
Credit Controller
Administrative Officer