Schaeffler Romania

• Tel: 0268.505.000
    Fax: 0268.505.848
    Site: www.schaeffler.ro

Evaluari companie Schaeffler Romania

O firma guvernata de haos, salarii mizere pentru personal tesa, mediu de lucru foarte neplacut, management incompetent

26.03.2018 - Fost angajat Full time Util (13)

Pro
Una din numeroasele firme cu 0 impozite, ceea ce inseamna si salarii mari si masini de lux daca ajungi manager. Profitul, gandit sa fie minim, trebuie cheltuit. Sistemul de promovare este insa bazat pe cu totul alte lucruri decat competenta profesionala. Cel mai mare lucru cu care se lauda aceasta firma este ca platesc salariile la timp... Putin penibil sa te compari cu firme de 10 oameni care lucreaza zilieri in constructii.

Contra
Salarii mizere pentru ingineri, 1100- 1500 de lei in primii ani, stres major pe posturi cheie, indicatori nerealisti si in contradictie intre departamente, proceduri stufoase, dar foarte prost gandite si putin aplicate, mediu de lucru neplacut, atmosfera apasatoare, majoritatea noilor angajati pleaca in primele 6 luni, inginerii debutanti sunt tratati foarte prost, supraincarcati si obligati sa semneze contracte cu clauze de mii de euro pentru a-i tine in firma 12-24 luni. Management incompetent, o buna parte din manageri, ajunsi in functii pe criterii de pile, vechime in firma (nedublata de performante) si pupincurism nu inteleg efectiv munca pe care o fac subordonatii lor. O buna parte din angajati isi indeplinesc atributiile la minimul posibil, asta te imbie sa faci acest sistem. Atata timp cat fabrica este mult mai profitabila decat una din Germania a grupului, toate neajunsurile nu intereseaza pe nimeni, chiar daca oamenii se schimba des si nu primesc training aproape deloc pentru postul pe care sunt angajati. Probleme foarte grave in sistemul de management al calitatii, in conditiile in care se produc piese pentru trenuri si eoliene. Aceste lucruri sunt maturate sub pres si busuiocul dres inainte de auditurile mari. O firma in care e greu sa intri, 90% cu o pila din interior, lucru care a construit o imagine de companie serioasa si profesionista in mentalul public - nimic mai departe de adevar. Prea multe nereguli pentru a putea fi insirate aici. Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca au scrupulele necesare accederii in conducere.

Nici un sfat, daca merge si asa de ce ai schimba ceva? Forta de munca exista, daca nu te deranjeaza sa schimbi personalul ca pe sosete nu vad vreun inconvenient pentru management.

Full time - Project manager - Cristian
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Schaeffler oferta sansa tineriilor absolventi sau chiar studenti de a incepe o cariera in acest domentiu

23.03.2018 - Angajat Part time Util (10)

Pro
Cele mai mari PRO pentru companie in opinia mea sunt:
Posibilitatea de avansare usoara
Echipa de incredere
Un start pentru cariera interesant

R&D, confuzie totale, lipsa viziune manageriala, grandomanie

21.02.2018 - Fost angajat Full time Util (15)

Pro
Colegi ok, plata la zi a salariului, papa bun, desi cam scump.

O companie de succes

10.02.2018 - Angajat Full time Util (14)

Pro
Salariul si comportamentul sefilorl

Renumita pentru cei mai buni rulmenti.

04.02.2018 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Salariul foarte bun, bonusuri in fiecare luna, prima de vacanta, scolarizare prin profesionala Kroonstad.

Stera Chemicals
Mediu tanarMediu multiculturalExpunere la sisteme ERP
Program flexibil.
Sales Manager Completions
Tehnologie de inalta calitate, buna capacitate de inovare.
Operator roboti ...
Topograf