Simerom Engineering

• Site: www.simeeng.com

Evaluari companie Simerom Engineering

Simerom - fabrica de omorat sperante ale tinerilor ingineri proaspat iesiti de pe portile facultatilor

19.07.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
Daca ai noroc, poti invata foarte multe chestii utile... Dar trebuie sa ai de la cine.
Daca nu ai experienta profesionala, esti avantajat. Cand iesi direct din facultate, sau poate chiar esti practicant, nu stii nimic si, cum ziceam mai sus, ai o sansa din 100 sa inveti ceva. Daca ai lucrat in alta parte si ai pretentii la un salariu decent, mai bine cauti in alta parte.
Poti avea norocul sa pleci in Franta sau in Italia. Dar sunt mai multe argumente contra decat pro, asa ca voi continua acest subiect in rubrica urmatoare.

Contra
- salariile foarte mici comparativ cu posturi echivalente in cadrul altor firme.
- nu sunt sanse de avansare, poate si pentru ca datorita conditiilor oferite media duratei de ocupare a unui post este de sub un an.
- este un open space deloc aerisit. Daca deschizi un geam si nu ai stat cu ochii pe el, in cateva secunde se si inchide. In plus, parchetul este pus peste o mocheta veche si imbacsita. In unele dimineti, daca ajungeam inainte sa fie geamul deschis, se putea simti mirosul de mucegai impregnat.
- program deloc flexibil. Ai nevoie sa pleci mai devreme cu 15 minute? Nu se poate. Trebuie sa faci o foaie de invoire, care se face doar pentru multiplii de 30 de minute. Fiecare foaie de invoire se scade din zilele de concediu...
- spuneam ca poti ajunge in Franta sau Italia. Dar nu iti spune nimeni in ce conditii vei sta acolo (mai ales iarna, cand este foarte frig, si nu ai suficienta caldura in camera) si nici ca te duci acolo ca sa fii sclavul lor. Dar totusi, da bine la CV ca ai fost si la sediul lor prin alte tari.
- lucrezi pentru italieni, care nu cunosc foarte bine limba engleza si de multe ori nu reusesti sa intelegi ce vor de la tine. De multe ori nici macar nu iti raspund cand ai nevoie de ei. Te cauta ei cand vor sa stie cand va fi gata lucrarea.
- spuneam la partea pro ca daca ai noroc, poti invata ceva, dar doar daca ai de la cine. Ca sa dezvolt, sunt foarte putini in firma care vor sa iti explice si sa te faca sa intelegi ce anume se intampla acolo. Majoritatea nu fac gestul asta. Ca si cum daca ai invata ceva, apoi le-ai lua locul. Eu am avut noroc de o persoana care a avut rabdare cu mine.
- incarcare foarte mare. Datorita fluxului constant de plecari si sosiri, in momentul in care un om pleaca, toata incarcarea se duce pe cei ce raman si poate sa dureze chiar cateva luni pana ce un alt om este adus in echipa si atunci este posibil sa fie prea tarziu, pentru ca de cele mai multe ori, un alt om este deja in preaviz pentru ca se simte nemultumit de cat de prost este platit, desi face ore suplimentare la greu. Chiar daca raman in mai putini oameni, lucrarile nu se decaleaza.
- nu exista training.
- lucrarile sunt valorificare prin ore. Italia primeste niste ore, la managerul de echipa ajung cam jumatate, iar la designer se mai injumatateste inca o data numarul de ore declarat. Desi nu ai pregatirea necesara, trebuie sa termini lucrarea la timp si sa fie perfecta.
- feedbackurile nu sunt bine venite. Daca ai ceva de zis, despre cum ai putea imbunatati calitatea lucrurilor in echipa si asadar si in firma, mai bine te duci sa vorbesti cu peretii. Nimanui nu-i pasa ca orele care ti se acorda pentru a face o lucrare sunt irelevante, si asta se intampla pentru ca cei ce estimeaza orele nu au habar de modul de lucru si de diverse proceduri ce trebuie respectate.
- unii muncesc din greu, altii freaca menta toata ziua, tot anul.
- conducerea se da prietenoasa, uneori chiar intr-un mod deplasat. Insa din momentul in care iti depui acea foaie pe care scrie CERERE DE DEMISIE esti ultimul om. Te trezesti ca tu vrei raul firmei, de asta pleci. Se mai intampla sa piarda cateva din zilele tale de concediu, pentru ca fata de la receptie are un excel, iar conducerea are alte date. Urmeaza 20 de zile lucratoare de certuri, ca zilele de concediu ramase nu le poti folosi pentru a mai scurta perioada de preaviz (desi in contract asa scrie) pentru ca te trezesti ca esti chiar pe minus cu zilele de concediu pentru ca ai avut nevoie sa te invoiesti ca sa ajungi la facultate, ca tu nu iti poti informa superiorii din Italia ca pleci, desi ar avea si ei nevoie sa isi calculeze incarcarea oamenilor. Si nu doar conducerea te considera ultimul om... ci si 90% din viitorii fosti colegi se comporta cu tine de parca te-ai purtat urat cu ei. Dar... dupa cum se spune la conducere, orice ar fi, firma nu moare fara tine.

Faptul ca in fiecare luna exista demisii ar trebui sa va puna un semn de intrebare. Intr-adevar, e mai ieftin sa iei de fiecare data oameni noi, carora sa le dai un salariu slab, sa le arunci 2-3 mariri cat sa ajunga la un salariu mediocru dupa un an de zile si apoi sa iti plece si sa o iei de la capat, decat sa asculti parerile angajatilor privind nemultumirile si sa investesti mai mult in ei. Angajatii nu sunt doar niste resurse, ci sunt oameni.

Full time - Design Engineer - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Simerom

16.07.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Capeți cunoștințe tehnice dacă ajungi pe mâna cui trebuie.

Sunt comunisti, nu vor sa gandesti, doar sa fi robot

04.07.2018 - Angajat Full time Util (12)

Pro
Sunt foarte multi tineri

M-am maturizat in plan profesional si uman.

23.03.2018 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Seriozitate, ambientul general, profesionalism

Oferte care ti s-ar potrivi

Este minunata in ceea ce priveste relatie de colegialitate (uneori)

09.02.2016 - Fost angajat Full time Util (1)

Pro
Colegii unii de treaba

HR Recruiter
- mediu placut de munca, foarte prietenos- predomina un stil colaborativ si participativ- exista ...
Munca fizica redusa
Majoritatea oamenilor sunt prietenosi si poti lega usor prietenii, in plus toti sunt pasionati de ...
Concurs
Gestionar