Siveco Romania SA

• Tel: 021.302.3300
    Fax: 021.302.3391
    Site: www.siveco.ro

Evaluari companie Siveco Romania SA

Angajatul este neimportant. Lupta continua cu mediocritatea si plafonarea!

27.12.2017 - Fost angajat Full time Util (4)

Pro
Nu stiu daca faptul ca am avut timp sa invat de unul singur unele lucruri si sa ma perfectionez in altele reprezinta un argument pro, mai ales ca simt ca a fost doar meritul meu..
Daca nu esti inconstient, atunci tot ce poti sa faci este sa incerci zilnic sa nu te plafonezi asa cum sunt majoritatea colegilor deja.. Este o lupta continua cu tine insuti!
Cred ca moto-ul mediocritatii in aceasta companie ar trebui sa fie: "You will be assimilated. Resistance is futile!"

Contra
- Management inexistent care atunci cand in sfarsit devine prezent, mai mult iti pune bete in roate si simti ca totul e de sisif.. ceva in genul: lucrezi la un produs 1 an si brusc cu doua luni inainte de marea lansare decid sa schimbe complet brand-ul, interfata, TOTUL..
- Exista aici oameni cu o vechime de 15-20 de ani, multi avand cel putin 5 ani.. problema este ca unii dintre ei, desi mediocrii sunt mult mai apreciati si avantajati/promovati in fata unor mai noi si mai buni colegi.
- Sunt pro mediu de lucru placut, insa atunci cand vezi colegi care vin la ora 11-12 cu toate ca in regulament scrie intre 8-10 iar pe urma pleaca la taclale, la cafea, la tigara, la plimbare, la te miri ce cate 30m-1h zilnic, si tu ai nevoie de ei, pur si simplu ti se ia.. sa nu mai vorbesc ca unii nu vin nici la sedintele programate..
- In conducere exista oameni care sunt parca desprinsi din alte ere apuse in '89 - nu imi inspira deloc incredere acele persoane ca sunt capabile ci mai degraba ca sunt "ale casei".
- Exista o mare doza de nepotisme, multe bisericute, cluburi private, dusmanii ascunse in spatele zambetelor etc. Un mediu ciudat.
- O mare doza (supradoza) de birocratie. Fise de semnat, de predat, cereri de scris, de semnat, de aprobat, de confimat, de confirmat confirmari, pe mail, pe cerere, la colega, la colegul, la colegi, la colege.. you got the point..
- In 2015-2016 au dat afara o buna parte din angajati din motive de "lichiditate".
- Acum la final de 2017, sub pretextul legilor salarizarii, au decis sa impuna tuturor angajatilor reducerea salariilor nete cu -17%. In cele din urma s-a aflat ca de fapt, adevaratul motiv pt aceasta reducere (nesuportarea maririi brutului pt ca netul sa ramana ca pana acum) ar fi o noua criza financiara.
- O buna parte din angajati (cel putin in echipa mea) - aproximativ 60-70% sunt scarbiti si furiosi de-a dreptul pe conducere si fie si-au gasit deja un nou loc de munca, fie isi cauta, fie au de gand sa isi caute din primavara!
- Nu va recomand sa va angajati aici, nici macar pt a scrie in CV "SIVECO". Numele este deja privit in gluma de cam toti ceilalti colegi din domeniu si chiar de publicul larg. SIVECO a ajuns un fel de SPIRU HARET in IT! Trist dar adevarat!

Banii pusi deoparte azi, FURATI de la angajati va vor BANTUI in toti anii ce vor urma. Sunt sigur ca fiecare angajat SIVECO care va pleca in iarna 2017-primavara 2018 va povesti prietenilor si asa se va duce vorba despre bataia de joc cu care v-ati tratat proprii angajati care au lucrat cu pasiune si au depus atata efort ani la rand!

Full time - Senior Web developer - Bucuresti

Un loc de munca bun cu proiecte interesante

07.07.2017 - Angajat Full time Util (12)

Pro
Proiecte foarte interesante. Intr-adevar se folosesc tehnologii noi.

Siveco Romania, Sw. Developer

24.02.2017 - Angajat Full time Util (18)

Pro
- Tehnologii noi
- Proiecte foarte ineresante
- Echipa cu colegi cu un bagaj solid de cunostiinte
- Locatia (ma refer la birourile in sine)

Evaluare pentru Siveco

12.02.2017 - Angajat Full time Util (8)

Pro
Un mediu super ok, cu oameni super ok si pot sa spun ca sunt si motivati. Esti ajutat.

Ca beneficii sunt normale pentru genul acesta de companie (aspect Pro).

SIVECO

09.11.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Proiectele, oportunitatile de invatare si crestere.

Staff responsible
-program flexibil-traininguri
Programator senior
Masa asigurata (cantina proprie)Cafea asigurataParcare si spalatorie auto propriiColegi ok (cel ...
Locul unde e amplasat biroul, pentru ca e foarte accesibil, conditiile oferite, pentru ca sunt ok ...
Inginer productie
Electrician