Angajator transparent

Evaluari companie Softbinator Technologies

Este in regula, dar mereu se poate mai bine

12.03.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (1)

Pro
Lucrezi cu ultimele tehnologii
Super colegi/colege, 90% sunt cei mai faini oameni posibili
Proiectele sunt interesante/complexe, cu clienti ok si intelegatori (most of the time)
Programul este flexibil, vii si pleci cand vrei cat timp iti faci treaba
Beneficiezi de o tona de libertate (poate prea multa pentru binele tau)
Birou mare, cu jocuri pentru a te destinde (darts, air hockey, ping pong, biliard, fussball), situat langa metrou

Contra
Lipsa feedback in general (a existat candva si apoi nu s-a mai facut)
Lipsa de transparenta in unele decizii ale managementului precum separarea companiei de vechea firma, afland de acest lucru fix inainte sa se intample..
Uneori nu are cine sa te ajute cand te lovesti de un task complex / o tehnologie sau un framework cu care nimeni nu a lucrat si ramai blocat o vreme lunga pe un singur task
Salariu "not great, not terrible" cand ai in vedere faptul ca maririle se dau la un an departare
Rata de "turnover" observabila, suficienti angajati mai noi alegand sa plece din firma dupa un timp destul de redus

Mai degraba o sugestie - ar fi foarte interesant sa avem un buget, atat ca bani, cat si ca timp, alocat pentru training-uri interne, externe sau auto-didactice. Un exemplu ar fi oferirea unui buget in AWS/Azure/GCP pentru a invata ce si cum se foloseste, fara a astepta sa intram pe un proiect ce foloseste una din aceste platforme si aloca un buget pentru noi. Alt exemplu ar fi traininguri ce vizeaza o tehnologie (Spring, Angular) disponibile oricui e interesat si eventual posibilitatea de a trece intr-o alta pozitie pentru a aprofunda cunostintele dobandite (poate ne place mai mult backend / frontend / QA / alte roluri, fata de cel curent, dar nu stim pentru ca nu am avut cum sa incercam intr-un proiect mai complex)

Full time - Bucuresti

Vineri, 13 Mart 2020
Salutare!

Un feedback foarte detaliat, multumim si speram sa vii direct la o discutie cu cineva din upper management, sa intram si mai mult in detalii.

In primul rand, libertatea si flexibilitatea nu inseamna doar ca vii cand vrei si pleci cand vrei, inseamna si ca ai cu adevarat deschidere de exprimare a ideilor si compania chiar incurajeaza asta. Poti oricand sa ceri feedback, sesiuni 1-1 si sa propui lucruri pentru tine si pentru colegi. Tu trebuie sa iti setezi career path-ul, nu compania, indiferent unde lucrezi. Cariera ta este reponsabilitatea ta si este important sa investesti in primul rand tu in tine si sa iti acorzi extra timp pentru a fi tot mai bun/buna in ceea ce faci. Noi la Softbinator Technologies te sustinem si venim cu proiecte pentru tine, dar cele mai bune vor fi mereu cele care vin din directia ta spre noi.

Ar fi super sa incerci si alte tehnologii, doar spune-ne despre ce e vorba si ne ocupam sa se intample. Evident, nu putem sa facem schimbari in viteza, dar tinem cont ca iti doresti si altceva - doar ca tu trebuie sa ne spui ce. Pe de alta parte, principalul skill al unui profesionist care lucreaza in aceasta industrie este acela de a fi autodidact, deci inca o data - in primul rand investeste tu in tine si cere ajutorul companiei sa iti faciliteze accesul la cat mai multa informatie.

De cate ori ai blocaje cu ceva cere ajutorul - chiar daca nu are cineva direct solutia, mai multe minti care cauta raspunsul ajung la rezultatul asteptat mai rapid impreuna si asa invatam cu totii. Sunt 4 tipuri de probleme pe care trebuie sa le rezolvam la locul de munca: simple (atunci cand avem ca solutie best practices), complicate (atunci cand putem sa apelam la mai multe good practices), complexe (atunci cand trebuie sa testam mai multe posibile solutii ca sa putem sa avem un sens pentru ce trebuie sa rezolvam) si haos (atunci cand nu stim pe unde sa o apucam :)) ). Noi avem de rezolvat zilnic probleme complexe si cel mai important este sa intelegem ca trebuie sa incercam (try-catch) mai multe variante si sa lovim cat de mult se poate cu paradigma divide-et-impera in miezul situatiei - uite mai multe detalii despre teoria asta aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Cynefin_framework .

Unele decizii se iau la nivel de business si din pacate (sau din fericire) implica anumite responsabilitati care nu credem ca iti doresti sa cada pe umerii tai. Incercam sa fim cat mai transparenti posibil. Chiar si atunci cand unele decizii sunt cu impact mare, dar nu doar in cazul acesta - cauta pe cineva din upper management, pune intrebari si informeaza-te - cei mai informati sunt cei care cauta informatia respectiva si sunt interesati sa stie cat mai multe direct de la sursa. Chiar a fost o recent o postare pe grupul nostru intern in care CEO-ul Softbinator a spus ca au fost multe discutii legate de un subiect delicat, dar ca foarte putini au venit sa il intrebe direct despre ce este vorba, cum s-a ajuns la acea concluzie si asa mai departe si tot in postarea respectiva am fost incurajati ca pe viitor sa profitam in favoarea noastra de politica noastra de "open door".

Speram ca raspunsul nostru a ajutat si ca vom discuta mai multe la o discutie interna! Te asteptam!
Multumim!

In sfarsit am gasit un loc de munca misto!

12.03.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (1)

Pro
Dupa cateva schimbari de joburi in sfarsit am intalnit aici un mediu si o cultura pe care o gasesc incredibil de constructiva si care imi face ziua de munca o zi placuta si satisfacatoare. Apreciez curajul de a acorda o libertate angajatilor, creand astfel pentru el, o paradoxala responsabilitate pe care el si o asuma ducand la capat treburile de "zi cu zi" cu un sentiment de implinire proprie pe plan profesional. Gasesc foarte motivant faptul ca se apreciaza seriozitatea si munca in sine, nu neaparat orele pe care le-ai stat pe scaun si se respecta ritmul fiecaruia de a lucra, pentru ca asa fiecare ajunge sa lucreze la un randament ridicat si astfel ambele "tabare" au, in final, numai de castigat. Ma bucur ca am luat decizia de a lucra la Softbinator. Recomand!

- mediu foarte misto
- program flexibil
- colegi prietenosi
- birou central
- activitati super cool
- proiecte interesante
- sunt saritori la nevoile fiecaruia
- conducere de la care ai ce invata (foarte important)

Vineri, 13 Mart 2020
Salutare!

Multumim mult pentru feedback. Nu lucrezi tu de mult cu noi, dar se pare ca ne potrivim teribil de bine. GG! Sa crestem mari impreuna este o investitie de ambele parti. Este foarte discutabila asta cu media si salariul, dar ce e cert la noi in companie este ca perserverenta, profesionalismul si dorinta de a construi o relatie long-term alaturi de noi - se plateste corect. Din comentariul tau reiese ca esti de mai putin de un an in firma...Aha, deci vine o negociere in curand - construim impreuna, ne bucuram impreuna de roadele culese! La cat mai multi ani intr-o stransa colaborare - sunt si perioade foarte bune si momente cand trebuie sa iesim din zona de confort - dar important e ca suntem Agile - ne adaptam si imbunatatim la fiecare pas! Succes!

Cand job-ul devine un lifestyle

12.03.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (1)

Pro
- Programul flexibil. Atat timp cat iti faci treaba si proiectul nu are de suferit, nu intereseaza pe nimeni cand vii sau cand pleci.
- Mediu de lucru tanar, colegi cu care poti sa si razi, dar de la care ai si de invatat :)
- Birou super misto cu multe chestii fun de facut (biliard, air hockey, darts, ping-pong.. cam tot ce vrei)
- Nu exista certuri, suparari sau drame inutile.
- Proiecte interesante, se aplica "the start-up way of doing things" cam pe orice proiect pe care se lucreaza, ceea ce mentine lucrurile dinamice si fun.
- Multa libertate si incredere acordata programatorilor. Este incurajata abordarea de self-managed teams.
- Compania ajuta sa te indepartezi pe cat posibil de notiunea de job clasic si sa ajungi cu adevarat sa simti ca, daca ajungi sa faci ceea ce iti place, nu mai este un job ci un lifestyle.

Salutare!

Multumim pentru feedback si pentru atat de multi ani de lucrat impreuna. Sunt putini, inca, daca e sa ne gandim cati altii vor urma in aceeasi formula. :) Chiar devine un lifestyle atunci cand iti gasesti locul si ai rabdare sa investesti pe termen lung in cariera ta. Cat mai multe produse faine si de aici incolo! Dupa mai multi de 7 ani, sa vezi
#ThestartupWayOfDoingThings este cu adevarat ceva ce ne arata ca suntem tineri si nelinistiti, orientanti spre o gandire de produs, nu proiect.

Multumim!

Biroul este a doua mea casa!

12.03.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (1)

Pro
Am colegi prietenosi alaturi de care lucrez pentru a dezvolta super produse, intr-un birou nou, cu priveliste frumoasa în majoritatea spatiilor, fie bucatarie, fie in spatiul de relaxare sau in zona de lucru. Cei din echipa de management sunt deschisi si de ajutor, chiar eu pot sa consider ca am o pozitie de management in proiectul meu, avand o serie de responsabilitati. Ma bucur ca am ocazia sa lucrez aici!

Salutare!

Intr-adevar, am construit biroul ca pe o casa, mai ales ca acum avem si un spatiu de relaxare ce include si somn. :D. Suntem recunoscatori pentru incredere si la cat mai multe proiecte faine facute impreuna! Cu totii suntem manageri, pentru ca tragem cat mai mult spre echipe self-managed. Geamurile mari sunt printre motivele care ne-au facut sa alegem aceste spatii, atat in Bucuresti, cat si in Constanta. Ne bucuram ca iti place panorama! Si apropo de Constanta - privelistea de acolo e priceless, marea te cheama la ea! :)

Multumim!

Oferte care ti s-ar potrivi

Full time

Bucuresti, Constanta,

Full time

Bucuresti, CONSTANTA,

Ar fi bine sa modificam niste lucruri interne

11.03.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Cand am aflat de separare am crezut ca o sa am mai mult timp sa decid dar nu a fost chiar asa. Sediul desi e pozitionat central e mai departe decat sediul anterior si sunt mai departe de casa si fac mai mult pe drum, dar cand ajung atmosfera e cool, zona de relaxare si colegii sunt misto.

Salutare!

Multumim pentru feedback. Suntem o companie care sustine ca schimbarea trebuie sa vina colectiv, nu putem sa reglam lucrurile in directia buna doar prin decizii de management - pentru ca noi incurajam conceptul de self-managed teams si asta o putem atinge cat mai corect prin participarea tuturor. Upper managementul nostru nu sta intr-un birou izolat si nici nu e greu de intrebat/consultat/certat cand e cazul, chiar recomandat si insistam sa comunicam constant indiferent ca e vorba de lucruri cool sau situatii mai putin placute.

Ca sa le luam pe rand - ne pare rau ca ajungi mai greu la birou, dar ideea cu pozitia centrala este sa putem sa avem cu totii o distanta echilibrata pana la locul de munca. Drumul pana la locul de munca este din pacate un compromis pe care trebuie sa il facem cu totii, dar central este mereu mai bine decat periferic. Esti de acord?

Estimarea trebuie sa vina de la tine si asta e un proces continuu de imbunatatire daca este monitorizat corect. Incearca sa evalueazi periodic de ce sunt intarzieri, unde e problema si ce poti face tu impreuna cu echipa pentru a evita situatiile stresante. Daca ai nevoie de mai multa sustinere in rezolvarea acestui tip de situatie, oricand poti apela la noi pentru ajutor. Pentru ca in primul rand este o problema pe care o resimti pe propria piele, cu siguranta cele mai bune solutii le ai chiar tu. Noi te sustinem. Nu suntem o companie care crede ca facand overtime suntem mai productivi, dimpotriva.

Este greu sa iei decizii in multi oameni, uneori este foarte greu si in doi oameni. Pe romaneste, ajungi de multe ori in situatia in care trebuie sa impaci si capra si varza. Luam decizii pe baza experientei si a feedback-ului primit in companie si nicio decizie nu este definita. Asa cum in firma lucram Agile si intelegem ca nu exista "the perfect plan" - asa este si cu deciziile - trebuie sa ne adaptam mereu la noi rezultate si sa facem tot posibilul sa luam cele mai bune decizii cu ce stim la momentul respectiv. Exact acelasi principiu il aplicam si cand dezvoltam solutii pentru clientii nostri. Daca sunt decizii care te afecteaza, poti oricand sa ne semnalezi asta si suntem deschisi sa gasim solutii impreuna. Legat de mentorat, cere ajutorul si facem tot posibilul sa se intample. Din nou, pentru ca functionam pe principii self-managed, tu stii cel mai bine unde ai probleme, unde vrei sa insisti si ce vrei sa imbunatatesti. Avem peste 10 colegi in companie care predau voluntar in facultati, sustin workshopuri, fac prezentari si asa mai departe - daca tot avem dorinta de a face asta si de a transfera din experienta noastra know-how catre oameni care nu sunt din companie, este evident ca cei care fac asta au deschidere si mai mare sa isi sustina si ajute colegii. Am vrea ca mentoratul asta sa fie cat mai personalizat, asa ca spune-ne cum putem sa ajutam.

Speram sa iti schimbi parerea in viitor si sa putem sa gasim impreuna cele mai bune solutii pentru problemele semnalate! Multumim!
Conecteaza-te cu Softbinator Technologies prin retele sociale
Beneficii companie
Softbinator Technologies
Full time / Entry level (< 2 Ani)
Ultima actualizare: 17.06.2020
Softbinator Technologies
Full time / Medium level (2-5 Ani)
Ultima actualizare: 16.06.2020
Galerie foto
Noutati Softbinator Technologies
Inside Softbinator - The HR GirlA short Inside Story from Violeta, HR specialist"Being an HR girl is not that easy, but I can say ...
 Inside Softbinator - Expect the Unexpected A short Inside Story, from Ralu Poiana UI/UX Designer"You know what it’s ...
 Inside Softbinator - White Hat GameA short Inside Story from Irina, .Net Developer, about White Hat an innovative learning ...