StreamWIDE Romania

• Tel: 021.327.5550
    Site: www.streamwide.ro

Evaluari companie StreamWIDE Romania

Greseli esentiale de comunicare

28.07.2018 - Angajat Full time Util (9)

Pro
- pizza day
- salariul platit la timp sau chiar mai devreme
- abonament bookster

Contra
Am recomandat o persoana pentru acelasi post ca mine (pentru a primi comisionul de 500E, nu pentru ca este o firma wow).
Managerul A mi-a spus sa ii trimit lui CV-ul si ca il va da mai departe. Ulterior imi spune ca il vor chema la interviu.

Peste 2 zile aceeasi persoana este recomandata de un recruiter. Oficial persoana este adusa de recruiter, pentru ca managerul A nu a trimis CV-ul mai departe. Managerul E incearca totusi sa rezolve problema in avantajul meu, dar nu reuseste. Managerul A inca este ofensiv la adresa mea, cu argumente care mai de care mai incorecte:

- “de ce mi l-ai dat mie, trebuia sa-l dai managerului E” (desi intrebasem in prealabil cui trebuie sa trimit) sau
- “oricum tu primeai comisionul doar daca angajam persoana si sta 3 luni” (corect, dar asa stiu sigur ca nu am nicio sansa sa il primesc), sau
- “nu inseamna ca daca ne-ai trimis o persoana noi trebuie sa o chemam” (da, asa este, doar ca ati chemat-o!)

In apararea managerului A, trebuie sa mentionez ca are si calitati ok, inclusiv de leadership sau de etica muncii. Asta nu inseamna insa ca pot sa trec cu vederea peste greseli fundamentale.
Am decis sa scriu acest review pentru ca nu mai vreau sa raman indiferent la gesturi sau comportamente incorecte. Si mi s-a parut mai demn sa il scriu cat inca lucrez aici decat dupa ce voi pleca.

1. Incercati sa va dati seama cand gresiti, sa va cereti scuze si sa incercati sa rezolvati problema.

Full time - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

StreamWIDE este, elegant spus, o "companie" care functioneaza pe sistemul Stapan-Sclav.

23.07.2018 - Fost angajat Full time Util (11)

Pro
Faptul ca livreaza salariul la timp.
Cateva zile de bunatati, gen patiserie, fructe and stuff.

Mediu de lucru organizat, sediu accesibil (statii de metrou in apropiere)

27.06.2018 - Fost angajat Full time Util (5)

Pro
Sediu destul de aproape de statii de metrou, zona destul de linistita.
Mediul de lucru este bine organizat, specificatii, task-uri clare si code review, coding rules
Salarii conform pietei, in functie de experienta
Teambuilding-uri
Pizza day, etc

Au avut o perioada in care au stagnat din punctul de vedere al tehnologiilor noi, dar in ultima perioada s-a schimbat situatia. Se dau zile de concediu in plus, in functie de vechime, mariri de salariu sunt in fiecare an.
Daca nu te potrivesti/adaptezi intr-un proiect sau echipa, se incearca plasarea angajatului intr-o alta echipa/proiect (deci nu e faza ca nu te adaptezi sau ceva esti pa).
Nu se recomanda lucrul peste program sau in weekend, iar daca arde ceva si e nevoie de cateva ore in plus, sunt platite conform legii adica dublu (DAR nu este obligatorie munca peste program).

OK pentru ce aveam nevoie atunci ...

03.11.2017 - Fost angajat Full time Util (25)

Pro
- Pachetul salarial bun si livrat mereu la timp.
- Am invatat lucruri interesante in primii 1-2 ani (SIP, linux avansat, optimizari de performanta)
- Aveam unde sa parchez.
- M-am inteles bine cu colegii mei. Am ramas prieteni dupa. Dar au fost si cativa pe care nu i-as mai vedea vreodata.

P.S.
Vad ca au postat doar fosti colegi care erau cam suparati dar si un tip putin mai altfel :)) M-a sunat un coleg sa vad asta :) ... Asa ca am zis sa-mi pun si eu parerea
Eu am plecat totusi in relatii bune. Sper sa fiu obiectiv. Sincer mie daca nu imi convine ceva nu intru in polemici, plec direct, nu stau sa sufar si sa explodez dupa :)

Nu recomand! Am fost chemat la un interviu de catre o persoana nu stiu exact ce functie detine, cu o ora inainte de interviu am cautat review-uri despre aceasta firma si am ajuns pe acest site. Vreau sa va spun ca oamenii sunt foarte slab pregatiti si merg mai mult pe filelizarea angajatilor cu vechime in loc de promovarea celor care au o pregatire mult superioara. Au o mentalitate dezolanta in care cel nou venit trebuie sa fie sclav. Nu se cunoaste semnificatia cuvantului eficienta, angajatorul este unul strain si are perceptie de stapan nu de manager. Nu va lasati pacaliti.
Am + 6 ani experienta in echipe nationale si internationale + premii internationale in IT. Am fost tratat ca un junior care azi s-a apicat de w3school.

03.11.2017 - Angajat Full time Util (14)

Pro
Primesti un laptop nou la angajare... monitoarele de 26" sunt fitza.

Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
Manager
Posibilitatile de dezvoltare; mediul de lucru; facilitatile oferie; pachetul salarial; locatia.
QA Automation
Mediu de lucru flexibil Masa asigurataColegii ok
Tehnician electronist
traininguri diverse, mediu de lucru placut, priragm flexibil
Agent vanzari prin ...
675 lei