Sykes Enterprises Eastern Europe

BPO & Servicii

• www.sykes.com

Evaluari companie Sykes Enterprises Eastern Europe

As putea spune despre Sykes ca e genul de companie la care, daca ai avea ocazia sa ai un preview, n-ai mai alege sa te angajezi. Daca as fi stiut de site-ul asta inainte si as fi citit ce scrie despre ei, sigur nu as fi acceptat job-ul din start.

08.02.2018 - Fost angajat Full time Util (15)

Pro
Merita sa lucrezi la Sykes numai daca ai o pozitie top management sau in human resources, altfel, ca si operator call-center, nu.

Contra
Salariul de la care incepi e minimul brut pe economie, de la care poti sa cresti in functie de experienta. Dupa trei luni, de exemplu, ti se dau ceva bonusuri in functie de cum te descurci sa rezolvi situatii la telefon. Bonusuri care, am inteles de la colegii mai vechi (pentru ca n-am reusit sa raman mai mult de o luna), sunt foarte greu accesibile si nu se ofera corect. Nu ai de unde sa stii, practic, care sunt rezultatele sau daca intr-adevar sunt cele pe care ti le prezinta managerul, la cerere.

Apoi, politica firmei e idioata. Te certi cu niste nebuni la telefon si nu ai voie sa le inchizi numai daca te injura, ori ei vorbesc urat deja, iti adreseaza apelative josnice, dar nu tu le poti inchide pana nu te baga undeva.

Angajatii mai vechi, indiferent pe ce limba, au (in mare parte) doar pareri proaste despre firma. In momentul in care esti nou si ti se impartasesc, nu prea esti motivat. :)

Diferente vizibile intre management si angajati - manageri care mereu zic "chiar daca am eu salariu mai mare ca voi cu atat, nu stiti voi ce presupune munca pe care eu o fac, nu e tocmai usor", plus alte diferente de superioritate vizibile - sefii se dau net superiori angajatilor si abia daca te saluta (ma refer aici la managerii mari, nu la team leaderi - desi o serie dintre acestia sunt foarte neprietenosi si calculeaza bonusuri nu in functie de cine merita sa le primeasca, ci in functie de cine vor ei sa le primeasca).

Platiti oamenii pentru munca de nimic pe care o fac, daca tot vreti sa aveti angajati si sa va ramana in companie macar cateva luni. Fostii colegi, mai vechi de un an, aduna frustrari in primul rand din cauza oamenilor cu care au de a face la telefon, apoi din cauza salariilor de nimic pe care le au. Inteleg de la ei ca ar trece mai usor peste job-ul pe care il urasc, daca ar fi si platiti pe masura.

Full time - Customer Support Representative - Cluj-Napoca
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Excelenta, compania este serioasa.

04.02.2018 - Fost angajat Full time Util (11)

Pro
Compania este serioasa , cu personal amabil si colegi de munca placuti!

Ii recomand cu

02.02.2018 - Fost angajat Full time Util (12)

Pro
Contract pe durata nedeterminata, salariul platit la timp, mediu de lucru placut

Mult de munca orar contabilizat la secunda si salari care cam lasa de dorit

22.01.2018 - Fost angajat Full time Util (10)

Pro
Bine situat si usor de ajuns coditile as decente

S-ar putea si mai bine

17.01.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
- salariul pana in data de 10 ale fiecarei luni
- tichete de masa de 15 lei fiecare
- relocare
- echipament

Locuri de munca Teleperformance Romania
Teleperformance Romania
Locuri de munca Optima Solutions Services SRL
Optima Solutions Services SRL
Responsabil Clienti
- Colectiv ok , prietenos- Deplasarile prin tara- Posibilitatea de a lucra de acasa
Specialist IT
- Program flexibil (dar nu este ceva extraordinar in domeniul IT)
System Software Engineer
- loc bun unde sa inveti chestii
Responsabil Clienti
Data Processor