Tremend Software Consulting

• Tel/Fax: 021.223.7700
    Site: www.tremend.ro

Evaluari companie Tremend Software Consulting

Un butic IT cu management second hand

09.12.2018 - Fost angajat Full time Util (17)

Pro
Locatia este ok si metroul este aproape de birou.
"Clasa muncitoare" este de treaba, poti da de oameni foarte ok si prietenosi.

Contra
A fost si ramane singura firma care mi-a lasat un gust amar.
Firma...butic, pentru ca tot ce fac este sa ruleze proiecte mici. Din cauza asta nu se lucreaza profi din orice punct de vedere, nu exista Agile, nu exista documentatie, nu exista taskuri bine definite (de niciun tip), nu exista oameni competenti care sa se ocupe, pentru ca in goana de a exploata oamenii la maxim, multi pleaca si cei care promoveaza din interiorul firmei, sunt predominant incompetenti si ajung sa fie "catelusi" pentru conducere.
Nu lucrezi pe un proiect, te imparti pe 5-10 proiecte (daca ai noroc, le prinzi pe toate in aceeasi zi). Asta inseamna 5-10 project manageri care te freaca (si la cat de incompetenti sunt, este de ajuns si unul).
Absolut fiecare minut lucrat, il pontezi, dar ca si cum nu este de ajuns, esti verificat si pe ticket cat a durat taskul, si mai ai inca un task facut de PM ca sa il pui in Work In Progress.
Nu exista comunicare, doar atunci cand vine cineva sa iti dea ceva de munca, si cel mai misto este atunci cand vin 5 PM sa se certe care te pune la treaba, iar team leadul tau nu stie cum sa prioritizeze, asa ca dupa te trezesti intr-o sedinta ca ai deranjat pe cineva ca nu ai putut "ajuta".
Sedinte surpriza foarte dese, ceva normal, cand esti doar o resursa si toti vor sa te posteasca, mereu o sa fie cineva nemultumit.
Esti doar o resursa pentru firma, nu ii pasa nimanui de tine ( bucura-te ca metroul este aproape).
Se cere over time, nu se plateste, nu iti poti recupera orele... si daca refuzi, a doua zi o sa ai un 1on1 sa ti se faca morala ca nu ajuti firma. PENIBIL.
Nu exista bonuri de masa, de mult timp spun la interviu ca nu au dar urmeaza sa bage, nu exista cursuri interne, nu exista pareri personale.
Oamenii sunt amagiti cand cer mariri salariale, pentru ca mereu vin cu fel si fel de scuze penibile, numai sa nu iti dea cat ai cerut, sau deloc. (mie unul mi s-a propus sa raresc prezenta la master, unde eram activ pentru bursa, in schimbul unei mariri cu mult peste bursa de la master. Surpriza, am primit jumatate din cat era bursa, fara un motiv dupa ce s-au laudat ca imi ofera peste bursa fara nicio problema)
Managementul...ceva luat printr-un contract prins cu REMAT, orice om cu skilluri de manager, pleaca imediat de acolo, restul, sunt oameni cu o experienta oarecum apropiata sau care au promovat si joaca dupa cum canta conducerea. Eu unul dupa ce am plecat, am aflat ca un PM dadea vina pe mine cu niste lucruri fictive doar ca sa se scoata in fata conducerii si a clientului, pentru ca nu era capabila sa livreze niciodata la timp.

Ar mai fi destul de zis, dar cred ca este de ajuns pentru un feedback sincer citit de cei care se informeaza inainte despre o firma :)

Dupa ce angajati oamenii, sa nu uitati ca tot oameni raman.
Incercati sa luati proiecte mai mari si mai complexe, ca sa construiti echipe si oamenii sa invete lucruri.
Cititi cartea aceea cu Agile, pe care o aveti in biblioteca.
Nu va mai zgarciti la lapte.
Nu mai angajati persoane total incompetente pe pozitii de conducere.
Organizati cursuri interne, si fara ca oamenii sa faca over time ca sa recupereze timpul petrecut la un curs de 30min -1h... (penibil iar)

Full time - Analist - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Mod de lucru haotic, sedinte-supriza, lipsa de organizare.

03.12.2018 - Fost angajat Full time Util (13)

Pro
- Proiecte interesante si diverse.
- Hardware si software moderne.
- Cladire noua, aproape de metrou.
- Oameni saritori si ok (o parte din ei).

Multe proiecte putini oameni iar organizarea si comunicarea lasa foarte mult de dorit.

20.11.2018 - Fost angajat Full time Util (16)

Pro
Varietate mare de proiecte

A tremendous romanian joke of a workplace

29.10.2018 - Fost angajat Full time Util (19)

Pro
Sediul aproape de metrou (ca sa nu pierzi prea mult timp cand pleci de acolo)

Oferte care ti s-ar potrivi

Singurul loc care a reușit să mă tina mai mult de 1 an de zile. 4 years and counting...

13.10.2018 - Angajat Full time Util (7)

Pro
- atmosfera buna
- suport și oameni de la care ai ce sa înveți
- libertate de miscare

Thinslices Development
Thinslices Development
Elektrobit Automotive
ALTEN Romania
Salarii ok pentru inceputColectiv excepțional 1 ora pauza de masaProgram flexibil
Credit Controller
- echipă tânără, dinamica-
GL Specialist
-Pachet de beneficii ok: cafea, fructe, bomboane,tichete de masa, 7card, decont transport, ...
Manager departament
Senior Credit Controller