IT&C

• www.ubisoftgroup.com

Evaluari companie Ubisoft Romania

Firma ok pentru o vara pierduta intre semestre

27.05.2015 - Fost angajat Full time Util (4)

Pro
Evaluarea este valabila strict pentru Testarea din UBI Ro

1. Bonusuri
-jocuri/merchandise moca anual(daca stai pana acestea sunt livrate)
-petreceri de craciun/de sfarsit de proiect
-concursuri interne
-evenimente fun cu diferite ocazii(ziua frantei, ziua ubisoft, recolta struguri, Halloween, etc)
-reduceri mai peste tot
-bonuri
-sala de fitnes
-asigurare medicala
-hardware/software la discretie(in anumite firme mai mici se simte lipsa MS Office sau unui intel i5)
-overtime platit
-fond 3 pensii pentru oamenii vechi

2.Colectivul
-95% studenti sau tineri pana in 25 ani
-atmosfera fun mai tot timpul
-pauza de 10 min in fiecare ora(ca la liceu)

Pe scurt, veti simti ca sunteti inca la liceu, ca stati comozi si va jucati jocuri si sunteti platiti pt asta.

Contra
Evaluarea este valabila strict pentru Testarea din UBI Ro

Salariul mic, aproape de cel minim - 995(+bonuri)
Salariul creste cu 25% din cel de la angajare in fiecare an(primavara), ajungand la maxim 2000 dupa 4 ani de munca
Salariul acesta este aproximativ acelasi cu cel din anul 2009(desi atunci era calculat altcumva).

Lipsa majorarilor grilei de salarizare a dus in ultimii 4 ani la o juniorizare excesiva a firmei.
Daca in anul 2011, doar 10% din componenta unei echipe era reprezentata de oameni noi, in 2014 acest procent a ajuns la 70%, restul de 30% reprezentand liderul de echipa, asistentul, 2-3 oameni cu vechime de 1-2 ani si, rareori, 2-3 senori, de obicei plafonati, plictisiti si aproape imposibil de motivat.

Aceasta juniorizare excesiva a dus si la scaderea asteptarilor la angajare. Daca in anul 2011 veneau foarte multi oameni la interviuri si doar 1 din 5 treceau de testele practice si de engleza, in anul 2015 aproape toti doritorii sunt angajati, ajungand in firma oameni care nu pot lega 3 cuvinte in engleza, dar care trebuie sa scrie zilnic zeci de buguri+un raport. Au ajuns chiar sa reangajeze oameni care au fost dati afara in urma evaluarilor nesatisfacatoare.

Tot din cauza junirozarii, liderii de echipa, asistentii si task leazii sunt alesi in functie de vechime, nu inteligenta, cunostinte si capacitate de munca.

Managementul per total, atat al fiecarui proiect in parte cat si al testarii, este foarte prost.
Acesta a dus la juniorizarea mai sus mentionata si duce in fiecare an la perioade de munca in care e nevoie de overtime continuu(de obicei vara, 3-4 luni), urmat de perioade de 3-4 luni in care nu se face absolut nimic, din lipsa de proiecte.

Orele suplimentare sunt platite dupa cum urmeaza:
primele 32 - 200%
urmatoarele 32 - 150%
restul peste cele 64 - 125%

Legal, Ubi are voie sa plateasca doar primele 32, pentru restul fiind obligata sa dea zile libere. In schimb, acestea apar in fluturas ca prime.

Desi orele suplimentare nu sunt obligatorii si, oficial, nu se reflecta in evaluare, lipsa individului de la aceste ore are consecinte negative.
Orele suplimentare sunt efectuate zilnic pana la ora 21/22 + inca 16 ore in w-end.

Contractele pe perioada determinata, pentru ca legea le perimte.
Sunt oameni angajati inca din 2010 care inca au contract pe perioada determinata.

Cantina din sediul firmei, cu preturi de restaurant.

Evaluarea este valabila strict pentru Testarea din UBI Ro

Mariti salariile urgent....cu mai mult de 50/100 lei.

Ridicati standardele la angajare, dupa marirea salariilor.

In momentul in care un om capabil, vechi, vine la tine si-ti zice ca vrea sa plece...raspunsul corect nu este "Mult noroc in continuare" ci "Ce putem face ca sa nu pleci?".

Primele doua evaluari si cresteri salariale trebuie sa se faca la 6 luni(nu la 1 an, cum este acum), astfel incat omul sa nu mai fie nevoit sa munceasca 2 ani pe salariu de vanzator pentru a ajunge la un venit decent.

Tineti de oamenii buni, de oamenii vechi.

Full time - Senior Game Tester - Bucuresti

Mediu de lucru placut, proiecte foarte ok pentru gaming si IT

24.03.2015 - Angajat Full time Util (3)

Pro
Colegii super ok. Sefii sunt ok in mare parte, dar depinde si de proiect/departament.

Salarii relativ mici pentru testeri, insa atmosfera si ceea ce inveti compenseaza.

O multinationala frantuzeasca cu multe lume ok

14.03.2014 - Angajat Full time Util (1)

Pro
Colectiv ok, iti faci prieteni, salarii la timp, mai mult decat ok daca esti pasionat de jocuri

O rampa de lansare si daca ai noroc si de cariera

12.03.2014 - Fost angajat Full time Util (2)

Pro
Nu te plictisesti. Mereu se face ceva nou. Atmosfera ok, echipa super

Locuri de munca Cornerstone Technologies
Cornerstone Technologies
Responsabilitatea personalului
Controlor calitate
Nu am nimic pro
Escalation Engineer
Mediu, colegi, accesul la informație și tehnologie, beneficii multiple, chiar și salariile bune
Agent Servicii Clienti ...
Control calitate
Database Analyst