Vauban

IT&C

3.4
  • Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

Am fost angajat pe baza de test tehnic online, deci ideea de subiectivism cade. La multe super-mega-companii un angajat HR indispus/arogant iti poate distruge cariera. Poti invata multe tehnologii, poti accesa industrii si clienti mari si multe oportunitati, ceea ce nu poate decat sa te ajute pe viitor, asa ca sa fim recunoscatori. Este o firma de leasing personal, deci trebuie sa te orientezi in directia de a lucra cu clienti. Altfel esti contra trendului (poate de aici vin neintelegerile unora).

02.08.2018 - Angajat Full time Util (8)

Pro
1. Top tehnologii
2. Top industrii
3. Top clienti
4. Program super.

Contra
Probleme pe care le gasiti si la firme gigant din software/consultanta, deci nu are rost sa fiu negativist.
Voi decideti ce va deranjeaza, pana la urma.
Evaluati piata realist, nu dati pasarea din mana pentru cioara de pe gard.

Full time - Business analyst - Bucuresti

Pentru inceput este o alegere buna

21.06.2018 - Fost angajat Full time Util (8)

Pro
Colectivul este tanar si jovial, gasesti experiente similare

O experienta negativa

14.06.2018 - Fost angajat Full time Util (3)

Pro
- Iti poti crea programul de lucru destul de flexibil
-Pauza de masa 1h.

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Luni, 09 Iul 2018
Buna, Legat de CV-uri este fals ce spui. Trimitem zeci de CV-uri pe saptamana catre clienti si oamenii trec interviuri, au ocazia sa isi prezinte activitatea iar intervievatorii sa verifice activitatea. In plus CV-urile sunt usor trasabile pe social media (linkedin si alte platforme). Nu stiu de unde ai aceasta informatie insa este neadevarata. Iar in Vauban lucreaza 450 de oameni cu principii si standarde, multi cu foarte multa experienta si expertiza. Imi pare rau ca ai ramas cu aceasta imagine, in echipa interna lucreaza oameni foarte ok si competenti care au o experienta lunga in Vauban. Te asigur ca facem toate eforturile ca sa imbunatatim activitatea si standardele in Vauban.Mult succes in continuare!Simona

Angajat de un an si sunt multumit

18.02.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
La angajare am avut doar doua interviuri, unul la sediul Vauban iar al doilea direct la client.
In doua saptamani am primit raspunsul final si m au angajat.
S au miscat repede, si HR si tehnic si la client, adevarati profesionisti nu ca la alte firme de renume in IT la care recrutarea dureaza cateva luni...
Salariul e ok, programul la fel iar o data pe luna se organizeaza teambuildinguri ceea ce iara e ok

Per ansamblu destul de neseriosi, plus partea cu contractele cu clauze abuzive.

16.02.2018 - Fost angajat Full time Util (15)

Pro
Din pacate nu pot spune ca este ceva Pro. Poate doar faptul ca daca stai la Vauban 1 an de zile, te calesti ca si cum ai fi facut armata :))

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Comentariul induce in eroare. Chiar am primit un telefon la sediul Vauban din partea unui candidat care ne intreaba daca avem clauza pentru o pozitie de suport tehnic! Raspunsul este NU.
Avand in vedere aceasta situatia doresc sa precizez ca sunt multe postari care induc in eroare.
Vauban este una din putinele companii care recruteaza entry level in zonele de (development, testare, recrutare) sau realizeaza programe de reconversie profesionala (de exemplu Cobol, front-end) intrucat suntem de acord cu totii, piata are nevoie.
In cazul formarii pe tehnologie Cobol, program care dureaza 3 luni, 8h/zi, oamenii sunt formati pe tehnologie avand baza 0.. Ei primesc un salariul plus beneficiile aferente. Dupa aceste 3 luni ei intra in proiecte reale. In acest caz precis exista clauza de retentie, luand in considerare faptul ca s-a investit un cost precis in fiecare cursant. Clauzele sunt prezentate inca de la interviul de angajare si sunt redactate de catre un avocat.
Nu exista clauze oculte, incetati cu dezinformarea! Ba mai mult in momentul in care se semneaza contractul, au tot timpul necesar sa il ciyeasca si li s explica fiecare articol.
Pana acum au fost formate multe persoane pe aceasta tehnologie care sunt in continuare la VAUBAN si lucreaza in proiecte interesante.
De asemenea exista clauza in cazul in care se recruteaza entry level (0 experienta), Aceste aspecte sunt stabilite inca in faza de interviu si exista transparenta maxima.

Legat de celelalte precizari:
Salariile sunt aliniate la piata, in functie de nivelul de senioritate.
In zona de software development exista proiecte si anul acesta vom avea si mai multe, cerintele fiind numeroase atat la nivel local cat si international. Nu este adevarat comentariul ca esti angajat java dar poti face php.. in VauBAN avem mainly proiecte de java si mai putin php deci nici un java nu face php cu siguranta.
Nimeni nu duce pe nimeni cu zaharelul, in masura in care sunt proiecte se fac si reconversii sau mutari pe proiecte.
Nu inveti in Vauban daca nu vrei. In general persoanele dornice sa evolueze vor invata oriunde. Exista cursuri, exista persoane mai senioare care pot mentora, in masura in care evident si persoana in cauza vrea sa evolueze.

Va stau la dispozitie pentru mai multe lamuriri.
Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive