Vauban

3.5
  • Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

O experienta negativa

14.06.2018 - Fost angajat Full time Util (3)

Pro
- Iti poti crea programul de lucru destul de flexibil
-Pauza de masa 1h.

Contra
Sfatul meu: evitati aceasta companie! E ca oricare multinationala care urmareste doar PROFITUL si nu investeste deloc in angajat.
Cei care sunt trimisi la client, in CV-URILE acelor angajati se MINTE cu nerusinare, se schimba de la studiile facute, experienta etc toate acestea fiind facute de coordonatoarea HR-ului.
Singurul lucru pe care il pot face e sa-i previn pe alti oameni cu principii si cu standarde sa se angajeze in Vauban, sa evite compania asta..
Am lucrat la departamentul de dezvoltare, pe intern, iar aici este un haos total. Nu poti evolua, din cauza anumitor persoane aflate pe post de conducere.

Un management mai capabil si fara pupincuristi.

Full time - Developer - Bucuresti

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Luni, 09 Iul 2018
Buna, Legat de CV-uri este fals ce spui. Trimitem zeci de CV-uri pe saptamana catre clienti si oamenii trec interviuri, au ocazia sa isi prezinte activitatea iar intervievatorii sa verifice activitatea. In plus CV-urile sunt usor trasabile pe social media (linkedin si alte platforme). Nu stiu de unde ai aceasta informatie insa este neadevarata. Iar in Vauban lucreaza 450 de oameni cu principii si standarde, multi cu foarte multa experienta si expertiza. Imi pare rau ca ai ramas cu aceasta imagine, in echipa interna lucreaza oameni foarte ok si competenti care au o experienta lunga in Vauban. Te asigur ca facem toate eforturile ca sa imbunatatim activitatea si standardele in Vauban.Mult succes in continuare!Simona

Angajat de un an si sunt multumit

18.02.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
La angajare am avut doar doua interviuri, unul la sediul Vauban iar al doilea direct la client.
In doua saptamani am primit raspunsul final si m au angajat.
S au miscat repede, si HR si tehnic si la client, adevarati profesionisti nu ca la alte firme de renume in IT la care recrutarea dureaza cateva luni...
Salariul e ok, programul la fel iar o data pe luna se organizeaza teambuildinguri ceea ce iara e ok

Per ansamblu destul de neseriosi, plus partea cu contractele cu clauze abuzive.

16.02.2018 - Fost angajat Full time Util (15)

Pro
Din pacate nu pot spune ca este ceva Pro. Poate doar faptul ca daca stai la Vauban 1 an de zile, te calesti ca si cum ai fi facut armata :))

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Comentariul induce in eroare. Chiar am primit un telefon la sediul Vauban din partea unui candidat care ne intreaba daca avem clauza pentru o pozitie de suport tehnic! Raspunsul este NU.
Avand in vedere aceasta situatia doresc sa precizez ca sunt multe postari care induc in eroare.
Vauban este una din putinele companii care recruteaza entry level in zonele de (development, testare, recrutare) sau realizeaza programe de reconversie profesionala (de exemplu Cobol, front-end) intrucat suntem de acord cu totii, piata are nevoie.
In cazul formarii pe tehnologie Cobol, program care dureaza 3 luni, 8h/zi, oamenii sunt formati pe tehnologie avand baza 0.. Ei primesc un salariul plus beneficiile aferente. Dupa aceste 3 luni ei intra in proiecte reale. In acest caz precis exista clauza de retentie, luand in considerare faptul ca s-a investit un cost precis in fiecare cursant. Clauzele sunt prezentate inca de la interviul de angajare si sunt redactate de catre un avocat.
Nu exista clauze oculte, incetati cu dezinformarea! Ba mai mult in momentul in care se semneaza contractul, au tot timpul necesar sa il ciyeasca si li s explica fiecare articol.
Pana acum au fost formate multe persoane pe aceasta tehnologie care sunt in continuare la VAUBAN si lucreaza in proiecte interesante.
De asemenea exista clauza in cazul in care se recruteaza entry level (0 experienta), Aceste aspecte sunt stabilite inca in faza de interviu si exista transparenta maxima.

Legat de celelalte precizari:
Salariile sunt aliniate la piata, in functie de nivelul de senioritate.
In zona de software development exista proiecte si anul acesta vom avea si mai multe, cerintele fiind numeroase atat la nivel local cat si international. Nu este adevarat comentariul ca esti angajat java dar poti face php.. in VauBAN avem mainly proiecte de java si mai putin php deci nici un java nu face php cu siguranta.
Nimeni nu duce pe nimeni cu zaharelul, in masura in care sunt proiecte se fac si reconversii sau mutari pe proiecte.
Nu inveti in Vauban daca nu vrei. In general persoanele dornice sa evolueze vor invata oriunde. Exista cursuri, exista persoane mai senioare care pot mentora, in masura in care evident si persoana in cauza vrea sa evolueze.

Va stau la dispozitie pentru mai multe lamuriri.

Sunt angajat de aproape 2 ani si e ok!

04.02.2018 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Locatia e perfecta, langa Cismigiu, in buricu' targului, pt mine e ok.
Sediul e destul de aerisit, curat si bine intretinut.
Colegii sunt de nota 20 (majoritatea lor, nu chiar toti!) exista comunicare interna, ne intelegem bine, atmosfera e ok.
Programul e ok, chiar m-au inteles sefii ori de cate ori le-am zis ca am o treaba si vin mai tarziu sau plec inainte de 18.00
Am vazut ca organizeaza si cursuri de franceza si limbaje in timpul programului.
Cat despre plan de cariera, HR-ita cu care am avut interviurile mi-a zis ea ceva, ca s-ar face ceva, desi nu prea m-a convins.
Salariile se dau la timp, am negociat de la inceput si s-au tinut de cuvant
Una peste alta, e o firma de IT nici mai buna nici mai rea decat altele in tara asta si zic ca merita experienta

Adevarul adevarat despre Vauban. Mentiune: sut sanse foarte mari ca pentru angajat, Vauban sa fie doar o imensa pierdere de timp, bani si energie vitala.

30.01.2018 - Fost angajat Full time Util (18)

Pro
Doar un semi-pro: poate fi o rampa de lansare pentru juniori, cu conditia sa acceptati tratamentul
jingnitor si umilitor al CEO-ului.

Asistent Achizitii
Inveti foarte multe, e o scoala buna, colegi ok, programul se respecta
Firma investeste in dezvoltarea angajatilor.
Testare manuala
Un loc in care poti sa inveti foarte multe lucruri pentru ca esti aruncat in groapa leilor
Inginer Mentenanta
Sales support renewals ...
Security Officer