Vauban

• Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

Dacă ești contractor nu are cui să-i pese de tine

25.08.2018 - Angajat Full time Util (1)

Pro
Cel mai mare plus pe care nu l-am văzut menționat: dacă ești contractor și ai probleme cu clientul și renunță la tine, Vauban te internalizează și îți dă altceva de făcut - ca să te dea Vauban afară trebuie să faci lucruri grave
Companie ok pentru poziții entry level
Curs de cobol de 3 luni dacă ești dispus să lucrezi apoi la client pe așa ceva
Locație centrală, lângă Cișmigiu
Plata la finalul lunii în curs a salariului și bonurilor de masă
Posibilitate decontare transport (RATB+Metrorex/benzină nu știu) dacă lucrezi la client

Contra
Toată relația ta cu clientul e gestionată de un singur om. La peste 300 de angajați plasați la clienți înseamnă că se tratează doar aspectele de impact major. Nu pentru că nu ar vrea cu pentru că nu are timp, pentru că nu își deleagă din taskuri.
A fost o inițiativă de armonizare a condițiilor contractorilor cu angajații normali - de peste 6 luni n-am mai primit măcar un mail, darmite să zică, da, alocam buget individual de cursuri, facem plan de formare, evaluăm activitatea conform procedurilor clientului, armonizăm regulamentul care vi se aplică cu același număr de zile de concediu (Vauban dă minimul: 20) - nimic din toate astea.
Astfel impresia pe care o lasă e că îi interesează doar profitul: dacă tu ai un salariu de 1000 euro ei au un profit de minim 1500. Cel puțin la început. După doi ani poate relația devine mai echitabilă. Contractele dintre Vauban și clientul la care prestezi, desi ar trebui să ai acces la ele e un calvar până poți ajunge să le vezi, deci partea de transparență financiară tinde spre 0.
Pentru orice schimbare legată de job, salariu, zile de concediu trebuie să te lupți și să însiști luni de zile, ceea ce duce la o tensiune constantă iar, din toate interacțiunile la care am asistat, fie ale mele fie ale colegilor, atunci când sunt disensiuni cu clientul ei țin partea lor.
Nu există un plan de carieră, ei nu comunică cu clientul legat de ce planuri au ei pentru tine.. e cam ca o junglă în care trebuie să răzbați singur.

Găsiți oamenii care se implică și le place ceea ce fac și investiți mai mult în ei pentru că dacă îi țineți mulțumiți nu vor pleca
Stabiliți împreună cu clientul și angajatul un traseu de carieră pentru cei plasați la companii - asta dă sens profesional omului respectiv iar costurile pe termen scurt vor da rezultate financiare mult mai mari pe termen lung
Delegați din funcțiile de conducere - un om nu mai poate gestiona relația unui număr atât de mare de angajați
Există un om responsabil de relația angajaților cu Vauban - acel om nu a mai trimis o informare/raport/inițiativă de peste 6 luni - e anormal
Încurajați crearea unui sindicat - ajută pe toată lumea

Full time - Tehnician IT - Bucuresti

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Miercuri, 05 Sept 2018

Multumim pentru feed-back. Doresc sa fac cateva precizari:

Relatia cu consultantii se gestioneaza de mai multi Sales Account Manageri. Pentru fiecare client se asigneaza un om care este transparent si foarte deschis si pe care consultantii il pot contacta oricand. Nu se pune problema ca un om sa gestioneze 300 de oameni, nu exista asa ceva.
Informari, email-uri din partea companiei se trimit lunar pe adresele Vauban insa ele trebuie consultate. De asemenea exista evenimente lunare la care toti angajatii au acces. Exista cu fiecare consultant cel putin doua discutii pe an si reiterez, Sales Accountul este foarte deschis la discutii si poate fi contactat oricand. Nu se intampla niciodata ca Sales Account Managerul sa nu raspunda la telefon, subliniez ca deschiderea oamenilor este foarte mare.
Partea de negociere/evaluare este rapida si foarte putin birocratica si se face o data pe an.

Legat de partea de contracte, acestea evident sunt confidentiale . Nu inteleg remarca. Nu stiu ce companie in lumea aceasta ofera acces la contracte angajatilor.

Orice companie isi doreste profit, este evident. Vauban este recunoscuta in piata ca o companie care se comporta bine cu angajatii/ colaboratorii si ofera un raport calitate-pret excelent. Anul acesta Vauban a marit toate salariile angajatilor cu 6% pentru a contrabalansa pierderea deducerii de impozit, actiune pe care alte companii de renume nu au adoptat-o. De asemenea Vauban a oferit transparenta in acest sens si o comunicare permanenta pe acest subiect.
De asemenea pe site-urile financiare exista informatii legate de partea de profit si se pot face calcule simple din care reiese strategia companiei. Vauban este in primul rand o companie echilibrata atat in relatia cu angajatii cat si cu clientii.
Comentariile legate de profit sunt simple presupuneri.
Legat de sfaturi sunt de acord ca lucrurile pot fi in permanenta imbunatatite.

O zi placuta,
Simona

Am fost angajat pe baza de test tehnic online, deci ideea de subiectivism cade. La multe super-mega-companii un angajat HR indispus/arogant iti poate distruge cariera. Poti invata multe tehnologii, poti accesa industrii si clienti mari si multe oportunitati, ceea ce nu poate decat sa te ajute pe viitor, asa ca sa fim recunoscatori. Este o firma de leasing personal, deci trebuie sa te orientezi in directia de a lucra cu clienti. Altfel esti contra trendului (poate de aici vin neintelegerile unora).

02.08.2018 - Angajat Full time Util (8)

Pro
1. Top tehnologii
2. Top industrii
3. Top clienti
4. Program super.

Pentru inceput este o alegere buna

21.06.2018 - Fost angajat Full time Util (8)

Pro
Colectivul este tanar si jovial, gasesti experiente similare

O experienta negativa

14.06.2018 - Fost angajat Full time Util (3)

Pro
- Iti poti crea programul de lucru destul de flexibil
-Pauza de masa 1h.

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Luni, 09 Iul 2018
Buna, Legat de CV-uri este fals ce spui. Trimitem zeci de CV-uri pe saptamana catre clienti si oamenii trec interviuri, au ocazia sa isi prezinte activitatea iar intervievatorii sa verifice activitatea. In plus CV-urile sunt usor trasabile pe social media (linkedin si alte platforme). Nu stiu de unde ai aceasta informatie insa este neadevarata. Iar in Vauban lucreaza 450 de oameni cu principii si standarde, multi cu foarte multa experienta si expertiza. Imi pare rau ca ai ramas cu aceasta imagine, in echipa interna lucreaza oameni foarte ok si competenti care au o experienta lunga in Vauban. Te asigur ca facem toate eforturile ca sa imbunatatim activitatea si standardele in Vauban.Mult succes in continuare!Simona

Oferte care ti s-ar potrivi

Bucharest

Bucuresti

Bucharest

Angajat de un an si sunt multumit

18.02.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
La angajare am avut doar doua interviuri, unul la sediul Vauban iar al doilea direct la client.
In doua saptamani am primit raspunsul final si m au angajat.
S au miscat repede, si HR si tehnic si la client, adevarati profesionisti nu ca la alte firme de renume in IT la care recrutarea dureaza cateva luni...
Salariul e ok, programul la fel iar o data pe luna se organizeaza teambuildinguri ceea ce iara e ok

ALTEN Romania
Nimic din aceasta experiența nu a fost pozitiv.
Operator call center
este un bun prim loc de munca
Quality Assurance Specialist
O companie care își respecta angajații, au programe de instruire și fidelizare al angajaților.
Concurs
Support Technician