Vauban

IT&C

3.4
  • Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

Sunt angajat de aproape 2 ani si e ok!

04.02.2018 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Locatia e perfecta, langa Cismigiu, in buricu' targului, pt mine e ok.
Sediul e destul de aerisit, curat si bine intretinut.
Colegii sunt de nota 20 (majoritatea lor, nu chiar toti!) exista comunicare interna, ne intelegem bine, atmosfera e ok.
Programul e ok, chiar m-au inteles sefii ori de cate ori le-am zis ca am o treaba si vin mai tarziu sau plec inainte de 18.00
Am vazut ca organizeaza si cursuri de franceza si limbaje in timpul programului.
Cat despre plan de cariera, HR-ita cu care am avut interviurile mi-a zis ea ceva, ca s-ar face ceva, desi nu prea m-a convins.
Salariile se dau la timp, am negociat de la inceput si s-au tinut de cuvant
Una peste alta, e o firma de IT nici mai buna nici mai rea decat altele in tara asta si zic ca merita experienta

Contra
Daca ajungi la sediu dupa 8.30-9.00 nu mai gasesti loc parcare pe o raza de cel putin 1km sau scoti banu' ca sa te lipesti.
Nu exista proceduri interne clare iar informatiile nu ajung intotdeauna acolo unde trebuie, cand trebuie si in intregime
Noul sediu din Baneasa o fi aproape pt cei din zona dar e cam departe pt mine

Proceduri clare si o mai eficienta colaborare/ informare intre compartimente

Full time - Bucuresti

Adevarul adevarat despre Vauban. Mentiune: sut sanse foarte mari ca pentru angajat, Vauban sa fie doar o imensa pierdere de timp, bani si energie vitala.

30.01.2018 - Fost angajat Full time Util (17)

Pro
Doar un semi-pro: poate fi o rampa de lansare pentru juniori, cu conditia sa acceptati tratamentul
jingnitor si umilitor al CEO-ului.

Adevarul despre Vauban (restul comentariilor desunt vrajeli. Probabil ca sunt scrise de cei de la HR.). Este pierdere de timp si de bani.

08.01.2018 - Fost angajat Full time Util (23)

Pro
Singurul lucru Pro e faptul ca e o rampa de lansare pentru juniori ca sa-si faca cat de cat experienta DAR te pun sa semnezi ca nu pleci de la ei 2 ani de zile, altfel trebuie sa dai inapoi mii de euro (la mine era 7000 euro)

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Ne bucura faptul ca Vauban este vazuta o rampa de lansare pentru juniori.
Misiunea noastra va continua in aceasta directie si in acest an, in pofida catorva comentarii negative.
Doresc sa clarific cateva elemente ale postarii:
1. salariile mentionate se refera la pozitii de entry level. Practic primele 6 luni oamenii sunt platiti sa invete.
2. Grila salariala creste in functie de performanta, proiect etc. Inclusiv grila de start IT este graduala, se porneste cu o suma care creste din 6 in 6 luni pana la doi ani. Dupa doi ani persoana este integrata intr-un alt nivel de senioritate, evident cu cresteri salariale.
3. In cazul in care persoana este foarte apreciata si performeaza foarte bine salariul ii creste in concordanta cu implicarea.
4. Clauzele de retentie se refera doar la programele de entry level (start IT) care sunt clare inca de la inceput pentru toti participantii.
In general putine companii formeaza entry level in piata fara pretentii de angajament.
5. Clauza precizata nu este adevarata. Costurile de angajament fiind calculate in functie de costurile cu formarea si difera in functie de: durata formarii, tehnologie etc.. In timpul formarilor oamenii sunt platiti ca si angajat full time, misiunea lor pe acest parcurs fiind doar sa invete. La sfarsitul formarii sunt evaluati si inclusi in proiecte reale. Urmeaza o alta perioada de adaptare la proiect de aproximativ 3 luni.

In cazul in care sunt intrebari specifice legate de anumite pozitii recomand persoanelor care doresc sa aplice sa vorbeasca deschisi cu consultantii in recrutare implicati in aceste proiecte, intrucat vor primi intotdeauna raspunsuri deschise si cat se poate de sincere.

O companie pe care o recomand

24.11.2017 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Locatia este foarte centrala, aproape de metrou. Locuri de parcare in zona gasesti
colegii sunt foarte ok, atmosfera de lucru foarte ok
Compania este intr-un proces continuu de imbunatatire, se structureaza echipele si oamenii recrutati sunt foarte buni
Proiectele sunt foarte interesante
Spirit antreprenorial, deloc birocratic astfel ca ai posibilitatea sa invetsi foarte multe lucruri
Salariile sunt in concordanta cu piata si nivelul de senioritate, contributia la proiecte

Foarte buna pentru dezvoltare la inceput de cariera pe IT

02.11.2017 - Fost angajat Full time Util (22)

Pro
Ai ocazia sa faci foarte multe lucruri, ai colegi binevoitori care sa te ajute, ai perioada de training si tutoriale, daca esti admis se fac si cursuri de franceza

- Program flexibil- Volume bune- Salariu motivant
mediu placut, colegi ok, salarii ok dar nu foarte mari.
- Sarcini / proiecte variate din care ai ce invata constant- expunere si posibilitatea de avansare- ...
QA Tester
Specialist relatii ...