Veo Worldwide Services

• www.veoworldwide.ro

Evaluari companie Veo Worldwide Services

Duplicitate si minciuna

18.12.2017 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
Training platit de catre firma.

Contra
Doresc sa impartasesc cateva impresii in legatura cu experienta mea in aceasta companie.
Totul este frumos la evenimentul de recrutare, fast, tam-tam pe valori, vorbe dulci, zambete, de crezi ca l-ai apucat pe D-zeu de picioare. Fals.
Cei selectati, dupa o procedura de 3 zile numita team building, vor semna un contract de munca, apoi vor intra intr-o perioada de instructie de cateva saptamani, si sunt evaluati saptamanal de catre de trainers, manageri de echipe si de catre ceilalti angajati (buyers). Trainingul se bazeaza pe asimilarea celor 5 "valori" ale companiei, precum si pe testarea/imbunatatirea abilitatilor de comunicare si negociere. Atmosfera, cel putin la inceput, pare una prietenoasa, cea ce confera un fals simt de siguranta, incredere si de prietenie. Conform "valorilor" VEO, care-ti sunt batute in cap zilnic. Din pacate, multi cad in aceasta capcana, se exteriorizeaza, expunanandu-si nu numai calitatile, dar si punctele slabe. Absolut orice faci, declari etc. este monitorizat si inregistrat cu minutiozitate, apoi este folosit impotriva ta. VEO, cel putin in declaratii, pune mare accent pe implicare, pe solidaritate, pe conceptul de munca in echipa, pe necesitatea depasirii limitelor personale. Repede iti dai seama ca toate acestea exclusiv in interesul firmei, telul final este ca firma sa avanseze si sa aiba, evident, incasari cat mai mari, cu orice pret. Asta auzi zilnic, asta vezi in prezentari non stop. Cea ce rapid devine gretos, si iti aduce aminte de propaganda comunista cand trebuie sa dai totul si sa mori pt tara si lider, sau de conceptul japonez despre munca si relatia cu compania la care lucrezi: trebuie sa dai totul pt companie, si sa mori pt ea, daca e cazul.
OK, totul frumos, doar ca absolut toti cei selectati pt training, in mai putin de o saptamana se trezesc la realitate si incep sa se dezumfle incet: "Noua nu asta ni s-a spus!", "Noua nu asta ni s-a promis!" etc. etc.
Urmeaza evaluarile saptamanale, iar buyerii sunt instiintati daca raman sau nu. Cei care pleaca, semneaza actele deja pregatite. Altii pleaca de buna voie, ori de scarba, ori considera ca jobul nu este pt ei.
Cum am precizat, evaluarile sunt facute de traineri, de catre managerii de echipa si de catre buyerii cu vechime. Evident, "valorile" VEO in acest proces nu au nicio relevanta, dimpotriva. Evaluarile nu sunt infaibile, pt ca sunt facute de catre oameni, care pot gresi, sau pot avea anumite interese. Imi pot inchipui ca un anume manager sau buyer cu vechime iti poate da un feedback negativ doar pt ca-si simte amenintata pozitia, intuind ca noul coleg poate fi mai bun decat el. Si asa, prin minciuna si reavointa, VEO chiar poate pierde, pe mana lui, un candidat OK. Evident, poti fi respins si pe "merit".
Aici, in ciuda sloganurilor marxiste, toti trag doar pt ei, individualismul pare dus la maxim, si asta pt bani si pozitie. De fapt asta se si urmareste: sloganurile frumoase sa acopere cea ce trebuie ascuns.
Programul de lucru este unul f. prost, practic iti mananca toata ziua: 9.30-18. Aici chiar traiesti si mori pt firma.
Pauzele sunt stricte, absolut toate activitatile complementare (concursuri, zile tematice etc.) sunt organizate cu scopul eficientizarii maxime a activitatii angajatilor.
F. putini sunt cei care avanseaza ierarhic, drept urmare rotatia angajatilor mpoate ajunge si la 70-80% pe an! Cei care au 2-3 ani vechime in birou se considera a fi veterani. :)
Salariul: unui buyer incepator i se ofera un venit apropiat, sau putin peste salariul mediu net pe economie. In anumite conditii, in special pt cei tineri si fara experienta, pt someri etc., acest aspect poate fi tentant. Cel putin la inceput de drum.
(VEO, ca si companie outsourcing lucreaza pentru lantul de magazine francez NOZ de tip discount. Aceste magazine sunt alimentate cu marfa veche nevanduta si ramasa in depozitele furnizorilor. Ca buyer, scopul tau este sa reusesti sa convingi prin orice mijloace furnizorul sa-ti dea marfa din stoc pe nimic. Pe nimic, in adevaratul sens al cuvantului. In unele parti ale Frantei aceste magazine sunt vizitate intr-un procent de 80% de catre arabi si alte persoane cu putere de cumparare redusa, iar in medie un cumparator cheltuie in medie 14 EUR/vizita.)

Sfaturi multe: sa respecte valorile pe care le promoveaza.

Full time - Buyer stagiar - Brasov
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Rampa de lansare pentru tineri fara experienta.

27.11.2017 - Angajat Full time Util (12)

Pro
- conditii de munca bune; curat, ingrijit, modernizat;
- contributiile sunt platite, salariile se dau la timp;
- oameni deosebiti, responsabili si implicati;

Aveti grija la drepturile voastre!

14.11.2017 - Fost angajat Full time Util (15)

Pro
Punct de start in cariera, posibilitati de promovare, training, deplasari si alte beneficii.
Exista colegi care s-ar putea sa-ti sara in ajutor. Comunicare in limba franceza cu furnizorii si alte departamente ( exersarea sau imbunatatirea acestui skill).

O oportunitate reala

11.11.2017 - Fost angajat Full time Util (16)

Pro
Training de calitate, atmosfera de multinationala, manager de echipa ingaduitor, colegi rabdatori

Oferte care ti s-ar potrivi

Dezamagire totala. Pana la Dumnezeu te mananca sfintii. Trebuie sa fii pupincurist ca sa fii apreciat.barfa ffff multa falsitate.

05.11.2017 - Fost angajat Full time Util (14)

Pro
Zumba la birou. Sala de mese

Salarii atractive, oameni ok
QA Engineer
Salariu peste medieBonus anual consitentProgram lejerAtmosfera relaxata
Asistent manager
-mediu de lucru prietenos, management intelegator si colegi relaxati;-se investeste in angajatii ...
Asistent manager
DBA