Vodafone Romania

3.8
  • www.vodafone.ro

Evaluari companie Vodafone Romania

Vodafone Shared Services, experienta Senior Analyst (L2) Internal Service Desk for German Vodafone employees

01.06.2016 - Angajat Full time Util (1)

Pro
Shopurile sunt Ok. Vodafone Shared services e o gluma proasta, in care totul functioneaza mai rau ca la stat.

Contra
Companie infintata la finele lui 2014, entitate aparte de Vodafone Romania. Interviul de recrutare a fost acelasi de 4 ori, moment in care am intrebat-o pe HR-ista daca nu cumva are Alzheimer, caci e imposibil sa ma suni in fiecare zi la ora 14 fix, fara sa te recomanzi si sa ma intrebi aceleasi intrebari ca si ieri.
Haos prcedural, subiectivism in evaluarea angajatilor, HR departament incapabil (exemplu o hartie necesara la banca pentru credit ipotecar a fost livrata dupa 3 saptamani cand deja pentru banca acea hartie era lipsista de valoare) si sefi care nu cunosc nici latura tehnica nici latura de people management.
Ti se cer constant idei, care ulterior sunt furate si implementate de x sau y care fie e fosta amanta a unui TL fie actuala, astfel rezultand intr-o promovare pentru respectiva si/sau respectivul. Oprtunitatile de promovare sunt nule, desfasarandu-se dupa cum urmeaza:
X sau Y care doreste sa ocupe o functie calda isi exprima dorinta si ii se aloca timp pt invatat (am vazut cu ochii mei cazuri in care cel ce parasea functia ii arata pas cu pas ce are de facut celui ce urma sa ocupe postul), iar dupa 2 luni, hop se scoate si postul la concurs si evident ca cel care a primit training in acea directie, eventual a fost servit si cu raspunsurile la test in prealabil va promova fara probleme.
Un exempleu este postul de Senior Analyst (L2) la care iubita unui L2 s-a prezentat la concurs. Acesta din urma era si cel care a intocmit testul tehnic si tot el era cel ce supraveghea testarea, livrand prin SMS raspunsurile corecte la intrebari (eram acolo).

Eu personal am fost sanctionat pentru ca nu m-am prezentat la concursul de Subject Matter expert, care era similar regizat, urmand ca eu sa joc rolul celui ca re pierde. Feedback cu rezultatele unui astfel de concurs nu vei primii, asftfel incat sa vezi unde ai gresti si sa stii ce ai de invatat pe viitor.

Nu sunt capabil sa mentina oameniii motivati. Lunar curg demisii, iar Hr-ul nu e capabil sa angajeze alti oameni in loc, macar in ritmul in care pleaca oameni
Profilul dorit este cel care tace si zace in fata laptopului, si bate din palme si lauda managementul de fiecare data cand i se da queue-ul.

Vei fi sanctionat de fiecare data cand aduci in discutie o problema.
Chair daca livrezi si solutia tehnica, vei fi ingnorat si agresat pana cand renunti, din doua motive: ideea se va implementa luni mai tarziu de "lingaul" corespunzator (care de multe ori nu stie nici ce e ala un SMTP), iar tu ai indraznit sa expui incompetenta managementului.
Experienta ulteriora a angajatului provenita de la locurile de munca anteriore, care erau exact in acelasi domeniu, exact aceeasi nisa.

A lua pauza, desi ai dreptul acesta legal, e blasfemie asa ca daca ai probleme cu vezica, risti sa te scapi pe tine.
Nici nu mai tim minte cand am luat ultima oara pauza de masa.

Multi angajati se plang de concedii medicale ce nu au fost urcate in sistem (sisteme care sunt o gluma proasta, mereu mai mult NU merg decat merg).

Maririle salariale sunt o gluma proasta (1-3%), acestea nu acopera nici inflatia anuala in Romania care este la 3,5 -4% ca medie in ultimii 3 ani.

Eliminati habarnistii din Management pana jos la ultimul angajat.

Full time - Senior Service Desk Analyst - Bucuresti

O companie mai mult decat ok si care are grija de angajati si de nevoile lor

31.05.2016 - Angajat Full time Util (2)

Pro
Comunicare foarte buna, angajatul este inteles ca individ (ma refer la departamentul de vanzari).

Remuneratie ok.

Super pentru inceput de cariera

20.03.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Sunt de 4 luni angajat, colegi super, mediul foarte ok, sefi as putea spune intelegatori pana acum

Vodafone Romania: formari periodice, salariu ok, companie multinationala

03.02.2016 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Renumele companiei, companie multinationala cu un mediu dinamic si colegi care te ajuta si te sprijina atunci cand ai nevoie, mai ales daca esti la inceput

Salariul este ok, in special dupa ce cresti in companie.

Management ok, dar prea strict

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Procter & Gamble

Full time

Bucuresti,

Locuri de munca MaxBet Romania

Full time

Bucuresti, Galati, Constanta, ...

Dezvoltare profesionala

27.08.2015 - Angajat Full time Util (1)

Pro
Foarte multe traininguri si posibilitati de dezvoltare. Lucrezi cu tehnologii actuale.

Echipa este un punct forte al departamentului tehnic