Adobe Romania

Site: http://myadobe.ro

Forum despre Adobe Romania

Mihai17 Luni, 26 Noi 2012

@angajat_adobe:
Tu imi pari ceva mai capabil de o discutie argumentata, celor mai multe HR-iste li se taie maioneza imediat atunci cand cineva le neaga vreo afirmatie de-a lor.

1. Exista o legatura care ar trebui indeplinita in general: Daca exista mai putini oameni capabili sa faca munca A fata de munca B, atunci munca A "trebuie" platita mai bine decat munca B. Am inclinat sa spun "munca mai grea", dar in general cred ca numarul oamenilor capabili de a face acea munca e o masura mai buna.

Acum sa particularizam la domeniul programarii. Aici as putea spune ca numarul oamenilor capabili scade atunci cand greutatea muncii creste. As putea spune ca o munca e cu atat mai grea cu cat implica mai multa inovatie (mare atentie la conceptul asta de "inovatie", a se interpreta de catre programatori; daca te duci la reuniuni de HR-iste, toate spun ca firmele lor se ocupa cu inovatia, si in fiecare firma lucreaza talente gasite de ele). In final, cred ca munca ta e cu atat mai inovatoare cu cat esti mai putin "client programmer". Deseori lucrezi "deasupra" unui framework si liniile tale de cod sunt simple apeluri ale metodelor oferite acolo. Multimea de metode iti devine cunoscuta, daca nu ti-era deja, si repeti apelurile la infinit. Bine, ce-am definit eu cam inseamna "rutina de client programmer", dar intelegeti ideea.

Sigur, se pot intalni cazuri in care implicatia asta, munca grea/inovatoare -> bani mai multi, sa fie pacalita de firme. Pentru ca scopul primordial al firmei e maximizarea profitului. Firesc, desigur. E, esentialul tine insa de situatia cand o firma iti ofera considerabil mai multi bani fata de firma la care lucrezi. Asta e un indicator destul de puternic ca munca aceea va fi grea/inovatoare. Pentru ca daca n-ar fi asa, s-ar gasi multi altii care s-o faca pe bani mai putini, nu? Bine, imi vin in minte 2 contra-exemple:
a) Momentan esti platit sub media pietei. Si sigur ca se vor gasi destui care vor vrea sa-ti ofere mai mult.
b) Poti da peste cazul unei firme "no name" ce are numai un "business man" ce habar n-are cu ce se mananca software-ul si care vrea "produsul" gata "maine". Poate fi o experienta nefericita, dar fii fara grija, cat timp esti "resursa valoroasa", sigur nu vei muri de foame. Ba mai mult, incet, incet, iar te vei apropia de sumele pe care le cautai. Totul e sa fii un programator suficient de bun. Bine, eu as putea spune ca totul e sa nu fii suficient de prost, dar s-o lasam pe partea pozitiva :).

Una peste alta, pentru mine sunt 3 lucruri fundamentale ce descriu cat de "tare" e un job: banii, cat de mult te satisface intelectual si volumul de munca (sau, complementar, timpul liber).

Asa ca daca momentan muncesti in medie 10 ore pe zi (si aici ma refer la timpul net, nu ma intereseaza daca si cat o arzi pe facebook, etc), iar Adobe iti face o oferta considerabil mai mare, atunci cu toata convingerea alege Adobe! Daca la adobe muncesti net 10 ore pe zi si primesti o oferta considerabil mai mare in bani, atunci gandeste-te serios in a-i alege pe "ceilalti". Daca la Adobe muncesti net 7 ori 8 ore pe zi in medie, atunci se poate sa ti se ceara mai multe ore in alta parte. Gandeste-te mai putin serios la a pleca! :)

Inca ceva pt angajat_adobe: Numarul de useri care iti folosesc produsul nu e asa de concludent. Gradul de inovatie este. Jocul ala, Angry Birds, e inovator? Nu l-am jucat, dar stiu ca e folosit de "milioane".
Despre celelalte voi vorbi intr-un mesaj viitor.
Mihai17 Duminica, 25 Noi 2012

@Liviu:
Sunt 4 chestii de spus aici, eu le voi spune pe cele mai putin importante 2, dar care au legatura cu stirea citata de tine.

1. Din fericire, in articolul catre care ai pus link scrie: "Astfel, castiguri de productivitate au fost inregistrate in domeniul tehnologiei informatiei si in telecomunicatii." Am vazut altele cu aceeasi stire in care nu exista pasajul asta. Hehe, smecherasii omit ce nu le convine ...

2. A crede fara a cerceta e caracteristica celor creduli. Uite, pentru marimea asta, "rentabilitatea capitalului uman", vreau sa stiu cum a fost calculata. Cate firme au fost luate in considerare, doar firme sau au fost luate in considerare si institutii de stat? Cel mai important, vreau sa vad topul cu tarile analizate si "scorul" fiecareia. Da, as vrea sa am informatiile astea. Galusti pe nemestecate sa le serveasca altora!
Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Adobe Romania
angajat adobe Marti, 13 Noi 2012

Unele proiecte sunt mai interesante, altele nu. La fel, in unele ai de muncit mult, in altele foarte putin. daca aplicati pentru o pozitie incercati sa aflati informatii din interior, nu aveti incredere in ce vi se spune la interviu.

Salariile sunt peste medie, la fel si mediul de lucru. sunt destul de multe traininguri, unii angajati sunt trimisi la diverse conferinte. colegii sunt buni tehnic, ai ce invata de la ei.

Sub medie ar fi un singur lucru: managementul romanesc (tehnici dubioase de management, se minte mult). De asemenea proiectele (nu toate) sunt gen outsourcing, cam toate deciziile se iau in usa.
mircea Sambata, 10 Noi 2012

Cat despre interviuri cu raspuns in interval decent si mereu corecte... Eram si eu de ...
COPS Vineri, 09 Noi 2012

Mr.SubsemnezCred ca cei care citesc acest forum ar dori info despre cum e la Adobe Ro in ...
dobrin Miercuri, 07 Noi 2012

@Subsemnez - ai dreptate intr-o foarte mare masura
Liviu Miercuri, 07 Noi 2012

cititi asta si poate va da de gandit cand aruncati cu noroi ...
Obama Miercuri, 07 Noi 2012

salut.citez: "Da' bine, la cine? Ca acolo sunt proiecte interesante, cultura ...
Subsemnez Miercuri, 07 Noi 2012

Nu continua nimeni? Bine, mai adaug eu. Ideea mare e ca in orice companie pestele se ...
Subsemnez Marti, 06 Noi 2012

Pana acum cativa ani compania cu pricina avea ceva imagine, se chinuiau oamenii sa puna ...
doubleT Luni, 05 Noi 2012

Adobe nu prea are imagine in Romania. why?
angajat_adobe Duminica, 04 Noi 2012

@shefu:Presupunand ca e adevarat ce zici tu, poti sa iti imaginezi si sa descrii etapele ...
shefu Duminica, 04 Noi 2012

@angajat_adobe: aia cu forta logistica las-o moarta. e doar durere ... vis-a-vis de ...
Al Duminica, 04 Noi 2012

interesant ce zici (si cum zici) tu angajat_adobe ;)
angajat_adobe Duminica, 04 Noi 2012

Angajam ! Vino la interviu si daca ne dovedesti pasiunea ta pentru software ai ...
Mihnea Luni, 15 Oct 2012

Ce mai e nou prin Adobe?
mihnea Duminica, 09 Sep 2012

ceri prea mult ai sanse maxim 1-2% sa te angajeze. de fapt in cel mai bun caz iti vor ...
Mihai17 Joi, 05 Iul 2012

Iti multumesc pt apreciere, doru.
doru Joi, 28 Iun 2012

bravo Mihai17. ai pus punctul pe i ;) "ce nevoie avem noi sa vb despre ...
Mihai17 Joi, 28 Iun 2012

elena, asa-i ca esti HR-ista? Citisem pe undeva ca asta e noul trend in HR, cautarea si ...

Locuri de munca ALTEN Romania Inspector Resurse Umane (salarizare)
ALTEN SI-TECHNO Romania
Last update: 21.06.2017
Locuri de munca Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Manager Echipa Odorheiu Secuiesc
iCredit
Odorheiu Secuiesc
Last update: 08.06.2017
Locuri de munca Huntrecruitment SAP Logistics Functional
Hunt Recruitment
Last update: 20.06.2017
Locuri de munca I.Future Junior Recruiter with Spanish (evening schedule)
I.FUTURE
Last update: 07.07.2017
Locuri de munca Lidl Romania Vanzator Braila  (f/m)
LIDL Romania
Braila
Last update: 07.07.2017
Tehnician
  • Asigurari servicii stomatologice
  • Concediu de crestere a copilului
Reprezentant
  • Telefon de serviciu
Recrutor
  • Telefon de serviciu
Bonurile de masa se acorda abia dupa trei luni, timp in care seful de sector te face treptat sa renunti singur prin tot felul de mizerii, ...
idnick 28.07.2017
Pentru locatia din Timisoara stiti ceva?
DenisaDeni 27.07.2017
AnnA91 27.07.2017
Analist
IT Helpdesk
Consilier vanzari
Call Center Department
First level manager
Primele șase luni ale anului au adus în peisajul economic românesc cu 31.23% mai multe firme decât în perioada similară a anului ...
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat săptămâna aceasta faptul că pentru luna august are ...
Producătorul de țigări Philip Morris si-a anunțat intenția de a modifica liniile de producție a fabricii de țigarete din Otopeni ...