Aisiel Group

Nu sunt evaluari
  • Site: www.aisielimobiliare.ro

Forum despre Aisiel Group

eu Miercuri, 04 Sep 2013

@de-a lu nelson, ai dat interviu cu unul dintre cei doi manageri, mai exact cu cel normal la cap. Problema este ca dupa ce treci de el ai de-a face cu un om cu principii morale indoielnice. Genul "Chuck Norris" al imobiliarelor, prefacut, istet dar nu prea, pseudointelectual, fara alta sursa de venit in afara de asta. Este o afacere bazata pe slabiciunea oamenilor, pe situatiile limita in care acestia se afla atunci cand sunt proaspat absolventi, someri, etc si care, neavand incotro accepta genul asta de job. Nici acel capitalism salbatic nu justifica lipsa unui salariu, neasigurarea acelui minim de contributie la stat si alte chestii pe care le obtii din partea unui angajator normal si nu justifica nici lipsa crasa de respect, lipsa de intelegere si comunicare deschisa. Chuck Norris de care-ti spuneam mai devreme este genul de om care te poate minti privindu-te adanc in ochi, care acum rade impreuna cu tine si peste 5 minute, rade de tine. Si asta nu ar fi grav daca ar stii sa fie un manager bun (unii pot fi manageri si fara sa te ia in brate si sa te pupe la fiecare succes pe care il ai). Insa nu stie sa-si motiveze oamenii, sa-i valorizeze, sa-i faca sa creada in ei insisi. E de parere ca orice ai face tu, EL poate face de 10 ori mai bine si iti serveste tot felul de replici din repertoriul asta pentru ca nu care cumva sa-ti vina ideea sa ceri mai mult decat ti se ofera. Am incercat sa-i explic ca simpla strangere de mana, aplauzele si scrierea numelui agentului pe o tabla, alaturi de agatarea unui tablou cu moaca ta pe peretii firmei NU TIN DE FOAME si nici nu aduc performante mai mari si mai mari, asa cum isi doresc ei.
Tanti aia din mijlocul biroului este secretara si agent imobiliar. Te asigur ca facea orice altceva in afara de programari pentru concediu. Termenul "concediu" apare doar in contextul unui "Contract de munca" ori asa ceva nu exista si nici nu va exista in firma aceea pentru ca ar insemna sa plateasca taxe si impozite catre stat. Si sa programezi concedii in luna August e cam ciudat, nu crezi ? La sfarsitul lunii august se cam incheie povestea cu concediile.
In cladirea aia cu bulina se plateste o chirie destul de mare avand in vedere ca esti la cativa pasi de km zero al capitalei. Asta este unul dintre numeroasele motive pentru care fiecare agent Trebuie si Va fi o minifabrica de facut bani.
Nu se dau peste tot tepe la bani, chiar nu. Si sa zicem ca si salariile sunt mici, foarte mici, e adevarat. Dar parca mai bine as suporta un job de genul asta stiind ca am salariu fix+comision si atunci da, as fi motivat/a sa fiu punctual/a, imbracat/a office, optimist/a, s.a.m.d. Nu crezi ?
Si crede-ma ca ai alte variante la indemana pentru inceput: poti face mai mult decat o facultate, poti face niste cursuri postuniversitare, un master (care da, atarna greu in CV), poti face voluntariat in timp ce iti cauti job si te prezinti la nspe interviuri (si voluntariatul a ajuns sa fie foarte pretuit intr-un CV), poti alege sa ai 2 joburi part-time care sa-ti ofere un program flexibil alaturi de un salariu fix, poti alege sa lucrezi intr-o firma despre care stii ca ofera sanse reale de promovare sau poti face chiar un internship acolo unde se merita, poti sa te specializezi intr-un domeniu care tine de partea IT, online, media, marketing si chiar poti ajunge sa lucrezi de acasa, poti....ideea este sa vrei.
Si cel mai important este sa nu te multumesti cu ceea ce ti se da crezand orbeste ca mai bine nu se poate. Ba se poate si inca cu varf si indesat dar, tine de fiecare in parte sa-si arate potentialul, sa se puna la punct cu limbile straine si sa se arate demn de un loc de munca adevarat. Nu este usor deloc si necesita timp, rabdare, darzenie. Dar stii ceva ?
SE MERITA ! Si atunci cand tineri ca tine si ca mine le vor intoarce spatele unor oameni de joasa speta, marunti, bisnitari si speculanti precum cei de lla Aisiel (si altii ca ei sau mai rau sunt cu miile) poate se vor trezi. Pana atunci, hai sa ne cladim un viitor fericit, lipsit de griji, sustinut de un job care sa-ti ofere acea multumire de sine atunci cand ajungi seara acasa (si sa nu te simti murdar, transpirat, ciufulit, cu bataturi cat cepele si haine sifonate asa cum esti dupa o zi de lucru ca agent imobiliar - apropo, in tot timpul cat tu alergi de-ti rupi pantofii si sosetele, Chuck Norris sta in birou, nu se clinteste de acolo, imbracat la 4 ace si citeste...si cand te intorci in firma dupa o mare alergatura, elegant si parfumat cum este el incepe sa-ti toarne teorii despre performanta si cultura generala in conditile in care el nu stie sa faca diferenta dintre "cartea care a citit-o" si "cartea pe care a citit-o". Desigur ca foloseste prima varianta, cea gresita.
Daca imi permiti iti voi da un sfat (chestie pe care am aplicat-o si eu): aplica in mod exclusiv pentru job-uri unde exista salariu fix, chiar daca nu ai nici un fel de experienta. Argumentul acesta cu lipsa experientei si altele sunt folosite pentru ca tu sa crezi ca nu meriti prea mult, sa-ti diminueze increderea in tine si fortele tale. Nu-i nimic, poti fi invatacel timp de 3 luni pe jumatate de salariu fata de un angajat definitiv dar crede-ma ca fie si in situatia asta nu te poti compara cu un runner din asta de agentie imobiliara.
Si ar mai fi multe de zis dar ma opresc aici pentru moment.

de-a lu nelson Miercuri, 28 Aug 2013

bai sa nu-mi sariti in cap ca-s de-al lor si nush ce.
am fost si ieri la interviu, nu pot sa stau prea mult pe uscat, ma distrez prea rau.
managerul nu mi-a facut o impresie rea, ba chiar ai ce discuta cu el.
ce mi s-a parut dubios a fost sediul intr-o cladire cu bulina, modul in care erau imbracati "agentii" si o tanti care in mijlocul biroului facea rezervari pentru concediu.
acuma, peste tot e mancarime se dau tepe la bani si tra-la-la..daca n-are cine sa te impinga de la spate, oricum ti-o iei..
asa ca eu zic ca daca ai unde sta in buc. si n-ai alte variante la indemana pentru inceput de undeva poate fi un loc bun. daca nu ti-e frica de cutremure ;))
am mai fost eu pe la interviuri cu putzoi fii de securisti care au fost mult mai obraznici decat tipul asta.
el mi-a zis bai, vrei o sansa vin-o si arata ce poti, chit ca sincer nu m-am prezentat prea bine la interviu oricum ma dusesem mai mult de antrenament ca banuiam ca nu se da salariu fix..
acuma fiecare in functie de alternative alege.
noi traim intr-un capitalism foarte salbatic si daca n-ai niste chestii super-tehnice in CV ori niste pile babane mergi pe la interviuri de te saturi..
si dupa ce te angajezi oricum ti-o iei..mai devreme sau mai tarziu.
sanatate, inspiratie si chef de viata va doresc

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Aisiel Group
radu Luni, 25 Feb 2013

Qwerty Marti, 29 Ian 2013

Cand lucram la ei imi era tare mila de un coleg care era mereu trimis la cumparaturi ...

srl Vineri, 18 Ian 2013

ca sa nu mai spun ca le-ar prinde tare bine o vizita din partea ITM.... si din partea ...

zuzu Joi, 17 Ian 2013

am lucrat si eu la ei si zici ca sunt niste comunisti...

eu Vineri, 11 Ian 2013

Nu va sfatuiesc! Spun asta pentru ca mediul de lucru este extrem de stresant, ...

Locuri de munca Step Up PHP Developer
Step Up
Last update: 29.06.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Fluent Czech ? Work now in Bucharest! Order Management role RS
Last update: 16.08.2017
Locuri de munca UPA Solutions Farmacist Sef Satu-Mare
UPA Solutions
Satu-Mare
Last update: 15.06.2017
Locuri de munca Dorador Trading SRL - Coccodrillo Sales assistant
SC Dorador Trading SRL - ...
BUCURESTI, Satu-Mare
Last update: 09.08.2017
Locuri de munca Bosch Romania (Robert Bosch SRL) Process Engineer SMT - Bosch Cluj
Robert Bosch SRL - R&D ...
Cluj Napoca, Job national
Last update: 15.06.2017
Network engineer
  • Cafea sau sucuri oferite gratuit
Game tester
  • Abonament la sala de fitness / masaj
  • Tichete cadou
Inginer proiectant ...
  • Concediu de crestere a copilului
Ati fost angajat?
Edel 19.08.2017
Buna. Ati fost angajat pe aceasta pozitie?
Edel 19.08.2017
Ceva idei noi din 2017 se poate ? Multumesc