Computaris Romania

3.5
  • Site: www.computaris.com

Forum despre Computaris Romania

Vasile5 Marti, 18 Sept 2018

Salariul,program,locatie pentru recrutare ??

harleyQueen Joi, 19 Apr 2018

Sederea mea in aceasta firma a fost de cativa ani si am decis sa plec din cauza managerilor.
Marirea de salariu o obtii doar cand iti depui demisia si doar daca esti pe proiect important. Managementul indiano-roman este foarte prost, "gasca" din Conducere nu are pregatirea necesara, motiv pentru care multi aleg sa paraseasca firma, indiferent de vechimea in firma.
Sa va asteptati sa fiti chemati din concediu daca ceva "arde" pe proiect si se apropie deadline-urile. Trebuie sa ai noroc mare in firma (, sa nimeriti pe proiecte importante si puteti fi promovat in timp record - nu pe merite), fata de altii care sunt de peste 5 ani in firma si tot pe aceasi pozitie au ramas desi sunt foarte bine pregatiti. Concediile aprobate trebuie programate cu 3 luni inainte, dar sunt situatii cand (din lipsa de oameni,sau alte motive) trebuie sa va mutati concediile sau sa le anulati. Aici trebuie sa priviti jobul doar ca job in sine, nu se poate face cariera din cauza Conducerii slab pregatite din firma si a "bisericutilor" din management. Angajatii schimba repede proiectele (5,6 proiecte pe an - in paralel sau concomitent) si predominant este heirupismul care poate duce la burnout in unele cazuri. Din cauza heirupismului multe proiecte sunt scrise pe repede inainte, de mantuiala si creaza multe situatii neplacute.
Un alt aspect foarte urat in aceasta firma este alocarea haotica a angajatilor pe proiecte si activitati necorespunzatoare (sunt mecanic, il facem balerina ca idee). Firma are mai multe birouri: Bucuresti, Galati, Moldova, Polonia,etc. Exista diferenta imense intre salarii (chiar si de 1000 euro, complet nejustificata), in conditiile in care angajatii din birouri lucreaza in aceleasi conditii, pe aceleasi proiecte.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Computaris Romania
martaM11 Sambata, 14 Apr 2018

Promovarile nu se fac dupa principiul "dupa fapta si rasplata". Conteaza mult proiectul pe care esti alocat si daca acel proiect nu aduce destul profit firmei (sau e proiect mic sau vazut neimportant) atunci nu primesti nimic (nici marire, nici bonus). Firma nu se indreapta intr-o directie clara mai ales cum managementul nu are "soft skills" si abordarea nu e deloc ok cu angajatii. Ca angajat al firmei esti de multe ori pus in fata faptului implinit (alocat pe proiecte desi poate tu erai alocat deja pe alt proiect si aveai taskuri dincolo). Ti se spune ca lucrezi 50-50 si managementul se spala pe maini. Cunosc colegi care erau alocati pe 4,5 proiecte in acelasi timp si li se spunea ca au alocare 25% per proiect. Anul acesta, (2018) foarte multi angajati au plecat(din aproape toate departementele) pentru ca firma merge in directia gresita si din cauza managementului.
Cunosc multi manageri, unii din ei sunt foarte dezastruosi, haotici care mereu fac din tantar armasar doar ca sa isi justifice salariul si munca.
Din cauza managementului haotic si a estimarilor prost facute (pentru a castiga licitatii) multi angajati ajung sa munceasca overtime si in weekend pentru a termina proiectul care din start a fost sabotat de management si de goana dupa bani. Foarte multi angajati sunt pusi sa faca oncall(activitate de suport 24/24) fara a lucra efectiv pe un anumit proiect si fara a primi un handover concret si solid. Singurele handovere care se fac (de 2,3 ore - nici alea nu sunt ok) sunt acelea cand un angajat (singurul ramas de pe proiect) pleaca si trebuie sa gaseasca repede inlocuitor. Teoretic angajatul beneficiaza de ore suplimentare la liber sau trebuie sa fie platit dublu pentru acele ore prestata pentru oncall. Managementul forteaza ca acel angajat sa isi ia ore suplimentare si sa nu plateasca conform dorintelor tale.
Foarte multi angajati incearca sa fuga de aceasta activitate si cunosc cazuri cand sunt oarecum "santajati" sa accepte chiar daca faceau oncall deja pe alt proiect in anumite cazuri. NU RECOMAND aceasta firma.

khaos
A raspuns lui martaM11
Miercuri, 18 Apr 2018

| Promovarile nu se fac dupa principiul "dupa fapta si rasplata".

Arata-mi tu o firma care face asta. Hai sa nu ne mai plangem ca niste copii ca vai am muncit mult si nu sunt promovat. Ce sens are o promovare daca nu au un proiect pe care sa te puna in noul rol? Normal ca depinde de context, te pot promova pe tine pe un proiect unde ar fi loc de noul rol daca nu ai lucrat pe el pana atunci? Hai sa ne punem in locul unui manager si sa vedem ce ar fi mai bine pentru proiect inainte sa dam vina pe angajatori.
Da trebuie sa fii foarte bun ca sa promovezi dar nu e de ajuns, trebuie sa fie si un context potrivit in cadrul proiectelor care sa permita asta. Ar fi o problema daca ar promova oameni prosti (si sunt multe firme unde se intampla asta) dar aici nu e cazul.

| Foarte multi angajati sunt pusi sa faca oncall(activitate de suport 24/24) fara a lucra efectiv pe un anumit proiect si fara a primi un handover concret si solid.

Nu e nimeni pus sau santajat, e agreat cu omul daca se poate sau nu.

Imi pare rau ca ai impresia asta despre firma, eu sunt multumit de ei chiar daca nu muncesc de asa multa vreme. Ca in toate firmele sunt proiecte care merg si care nu, manageri care au skill-uri de comunicare si care nu. Se pare ca unul din noi a avut noroc si celalalt ghinion. Dar nu as generaliza cele descrise de tine pentru toate compania.

harleyQueen
A raspuns lui khaos
Joi, 19 Apr 2018

Ma bucur ca persoanele din management sunt multumite de aceasta firma :)

khaos
A raspuns lui harleyQueen
Vineri, 20 Apr 2018

scuze sa dezamăgesc dar sunt un simplu tester...

alopia Miercuri, 03 Mai 2017

Compania perfecta daca vrei sa lucrezi la 6 proiecte in 5 zile. De obicei primesti pe ...

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

GIGI Luni, 26 Mai 2014

Ma adresez persoanelor care vor sa se angajeze in aceasta companie. Despre management - ...

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Locuri de munca Harman International Romania
Harman International Romania
Locuri de munca Playtika Romania
Playtika Romania
Locuri de munca Luxoft Romania
Luxoft Romania
Salariul si bonusurile interesante.
Sales Representative
-Mediu de lucru placut, colectiv tanar si deschis-Beneficiile oferite-Oportunitatile de ...
Asistent Relatii Clienti
conditii, training, dezvoltare