Elektrobit Automotive

• www.elektrobit.com

Forum despre Elektrobit Automotive

eu Sambata, 14 Iun 2014

Despre mediu de lucru:

in Romania mediul de lucru este bun, spre foarte bun. Exista politica usilor deschise, ceea ce inseamna ca toate birourile(inclusiv al directorului) au usa deschisa, poti oricand intra sa discuti daca ai vreo problema. Cafea, ceai, apa la discretie, program de lucru flexibil(in adevaratul sens al cuvantului, singurele reguli, nescrise de altfel, daca vii dupa 12, anunit, daca pleci inainte de 13, anunti, in rest iti faci orele in fiecare luna, indiferent cum lucrezi). S-a auzit un zvon ca se va lucra sambata, pe anumite proiecte, inca n-a fost cazul. Scaunele din categoria medium(150E bucata), mesele de lucru din categoria top(sunt mese de proiectare ce se pot inalta sau cobori dupa dorinta, calculatoarele state of the art(procesor de ultima generatie, 16 GB Ram, SSD de 250 GB, HDD 1T, 1 sau 2 monitoare(in functie de cerintele proiectului) de 24\'). Se lucreaza in sistem Agile, folosindu-se scrum sau kanban, ori amandoua, in functie de proiecte.

In Germania mediul de lucru nu este la fel de placut si exista anumite probleme pe-acolo, Este o firma low-cost, care se comporta, inca, precum un start-up. Au castigat foarte multe proiecte si cresc intr-un ritm uluitor, dar in Germania nu vei gasi germani care sa lucreze la elektrobit decat intr-un numar redus, majoritatea covarsitoare sunt alte natii(romanii avand un numar important in firma).

Dezvoltare in cadrul firmei:
Nesperat de multe traininguri bune. Se investeste in oameni, in general toti cei care au fost angajati au avut un training "on the job" in Germania de 1-2 luni + training-uri in Romania de 1-3 zile pentru diferite aspecte. Sa vedem ce va fi pe viitor.

Despre salarii: Totul in ceea ce priveste este confidential. Nu exista transparenta din partea firmei in ceea ce priveste pachetul salarial, totul este negociat personal in functie de abilitatile aratate si de dorinta firmei de a avea respectivul angajat. Din ceea ce am simtit pot spune ca salariile sunt usor peste media din Brasov, dar nu exista salarii de top (2000-3000E nu exista). Mariri de salariu anual in procente de o cifra(3-9%), desi, bineinteles pot exista exceptii pentru oamenii care au dovedit ca pot mai mult.

Per total o firma in care e ok sa lucrezi. Sa vedem ce va fi peste 2-3 ani, momentan entuziasmul este mare si presiunea este scazuta.

cineva1 Marti, 25 Feb 2014

Elektrobit Brasov a cam ravasit piata IT din Brasov.
Multi au plecat de la alte firme si s-au angajat la aceasta firma fiind momiti
de salariu un pic mai mare oferit sau de "alt stil de lucru" sau management sau de
dorinta de un nou inceput saturati de firmele de la care au plecat.
Altfel nu cred ca ar resusi sa atraga multe persoane cu experienta relevanta pentru firma.
Fiind o filiala noua ( Brasov ), a cautat cu disperare oameni iar in prima faza a angajat multi oameni intr-o perioada scurta iar procesul de recrutare a fost relativ simplu.
In aceasta graba de a angaja rapid oameni, pun la indoiala calitatea unor oamenilor care nu prea au realizat nimic la firmele pe unde au fost. Ma refer la unii care au lucrat doar 1 an
dar nu numai. Cunosc personal multi colegi sau cunoscuti din bransa care s-au angajat la aceasta firma. Nu am nimic de negativ de spus. Am primit o oferta de la ei dar salariul oferit
nu m-a convins si i-am refuzat. Sunt curios cum vor decurge lucrurile peste 2,3 ani.
Ca orice firma ( filiala ) la inceput de drum toate par frumoase si cuvintele de lauda si
entuziasm vin din toate partile. Urmaresc in continuare aceasta firma.
Pentru inceput un minus pentru calitatea unor oameni.
Un mare plus pentru noul stil de lucru / management.

Locuri de munca Veeam Software SRL
Luxoft Romania
Locuri de munca Playtika Romania
Playtika Romania
Senior Developer
Salariul ok, programul flexibil, o zi pe saptamana munca remote.
echipa profesionista, oportunitati de promovare
Mediu de lucru placutOameni deschisiPosibilitati de dezvoltare
Director magazin
Junior Helpdesk ...