3.9
  • Site: www.emerson.ro

Forum despre Emerson Romania

ion Joi, 07 Iun 2012

emerson chiar angajeaza oameni dar au un proces prea anevoios de angajare

Debitel Marti, 22 Mai 2012

Proces de recrutare foarte lung (3-4 luni, 4 interviuri)

Mediul de lucru este unul foarte bun, sediul firmei e unul modern, birouri largi, spatioase, singurul inconvenient fiind distanta mare pana la firma. Indiferent unde locuiesti in cluj, mai ai inca pe atata drum de parcurs din locul de unde te ia/lasa autobuzul pus la dispozitie de companie.

Proceduri de recrutare foarte rigide, in sensul ca nu se abat de la algoritmul lor prestabilit si te trec prin toate filtrele. Si sunt multe. Timpul nu e o problema la ei. Am avut interviu de HR, interviu tehnic, interviu cu managerii straini din UK si interviu cu team leader-ul din Romania, responsabil de business unit-ul in care trebuia sa activez, in caz de reusita.Tin cu sfintenie de aceste proceduri, si, desi nu sunt rele, avand in vedere multitudinea de candidati care isi depun CV uri, poate parea un proces de asteptare stresant, lung si anevoios mai ales pentru cineva obisnuit sa primeasca un feedback rapid sau pentru cineva aflat in cautarea rapida a unui job.

Despre salarii, nu am astfel de detalii. Media pietei , in functie de pozitie. Acuma cred ca si noi, tinerii, ar trebui sa coboram cu picioarele pe pamant si sa nu visam cai verzi pe pereti in conditiile in care treburile stau prost la noi in tara in ceea ce priveste salariile si sa ne gandim ce aport putem noi aduce si ce avem de oferit intai firmei in termeni de know-how, pe urma sa avem pretentii mai mult sau mai putin justificate. Pe de alta parte nici clujul nu e un oras prea ieftin, si in aceste conditii cand vine vorba de a cere o suma in primul rand experienta primeaza, ceea ce poti tu sa aduci ca plus valoare in companie, dar aceasta suma trebuie sa fie indeajuns incat sa subzisti in CJ, un oras frumos de altfel, dar exagerat de scump si cu un stil de viata costisitor.

Una peste alta a fost o experienta, printre putinele interviuri serioase la care am participat. Au mai fost firme gen ISDC, SDL, Bombardier la care am participat si care aveau un proces complex, insa nu atat de lung.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Emerson Romania
J. Luni, 21 Mai 2012

si eu vreau sa stiu salariile si de asemenea cam cat se poate negocia si la ce perioada de timp se renegociaza salariu in Emerson.

Maria Duminica, 20 Mai 2012

Chiar nu stie nimeni ce salarii sunt la Emerson? Care este salariul pentru un post entry ...

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Eduard Miercuri, 18 Apr 2012

pe mine ma intereseaza in primul si in primul rand SALARIILE. mai este cineva interesat ...

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Locuri de munca Continental Automotive Group Romania Would you like to send us your CV? Apply here!
Sibiu
Locuri de munca Continental Automotive Group Romania Production Test Engineer_ICT_Prototype_Plant_B&S
Sibiu
Locuri de munca Continental Automotive Group Romania HW/PCB Engineer for Autonomous Driving - ADAS TSR
Continental Automotive Group ...
Locuri de munca Continental Automotive Group Romania Software Quality Engineer in Project (QMP-SW) - CVAM TSR
Locuri de munca Federal-Mogul Motorparts Services Accounting Intern
Federal-Mogul Motorparts ...
Mediu profesionistColectiv smart
- Mediu tanar si dinamic, colectiv super ok- Compania este in dezvoltare- Management ok
Departament achizitii
- Dezvoltare profesionala- Calatorii si training-uri internationale- Manageri competenti- Mediul de ...
Call Center Department
Inginer productie
Customer Service Advisor ...