Hidroelectrica SA

Nu sunt evaluari
  • Site: www.hidroelectrica.ro

Forum despre Hidroelectrica SA

Tiberiuss Marti, 30 Ian 2018

Pentru ca pot fi persoane care nu au aflat, CPP este Pluri Consultants.

6) Concluziile.
Dezamagitoare experienta!
Eu m-am luat dupa declaratiile bombastice ale administratorului din perioada insolventei, fostul director general si actualul director general care s-au laudat nu numai o data ca Hidroelectrica este alta acum, ca s-a reorganizat, ca s-a dus cu baietii destepti, ca se vor angaja specialisti samd. Ce bancuri! Daca nu ai PCR nu intri. Hidroelectrica ramine la nivelul de La Familia ca si inainte de insolventa. Se pare ca acum sunt alti baieti destepti la Hidroelectrica, dar metodele de lucru sunt aceleasi. Pentru selectia de personal se folosesc companii paravan de genul CPP, iar in spatele lor Hidroelectrica face tot cum vrea ea. Stau si ma gindesc daca la o chestie mica de genul inginer X in departamentul Y se fac asemenea jocuri, cind e vorba de zeci de milioane de euro retehnologizari sau centrale noi, va dati seama ce combinatii sunt?
In toata aceasta poveste eu am impresia ca am fost iepurele. Poate ca au fost si altii. Inteleg acum de ce tinerii pleaca din tara. Sa faci o facultate chiar si cu note mari, sa ajungi la stat nu ai nici o sansa. Daca eu cu studii si experienta in privat destul de greu obtinute in ani de zile sunt dat la o parte sa intre nu se stie cine, persoane importante, ce sa mai spunem de cineva care este la inceputul carierei si nu are cum sa porneasca?
Era o expresie acum mai multi ani unde am lucrat: "astia sunt niste golani"! Ce erau golanii? "Golanii" erau "baietii destepti" de mai tirziu, dar pe atunci nu aparuse expresia. Eu vad ca cel putin declarativ de la Hidroelectrica au plecat "baietii destepti" dar in companie a ramas aceeasi "golaneala".
Nu recomand Hidroelectrica asa cum este ea acum, nimanui. Nu as cumpara actiuni la Hidroelectrica nici la 0,1 lei pe actiune. Ce are nevoie acum compania nu este o listare la bursa ci o insolventa sanatoasa prin care sa se continue restructurarea pina la capat. Totul pleaca de la personal!

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Hidroelectrica SA

5) Raspunsul.
Eu am facut contestatie la Min En si nu la Hidroelectrica pentru ca la recrutarea din 2014-2015 am facut contestatie la Hidroelectrica si nu am primit raspuns niciodata.
Dupa doua saptamini imi raspunde Hidroelectrica.
Pentru ca sa intru in amanunt am sa arat ca pe linga intrebarile de umplutura pe care le-am pus in contestatie, la care sa aibe ce sa raspunda Hidroelectrica si bineinteles ca au raspuns, la cele mai importante s-au cam eschivat.
1) Referitor la contractul CPP-Hidroelectrica se face referire la doua documente pe care eu nu le cunosc. Adica selectia s-a desfasurat corect conform „contractului” si a „procedurii” cine stie care, dar a fost bine, stati linistit. Hidroelectrica are mai multe proceduri de recrutare, cine stie cate, si la unele se afiseaza pe site lista cu electricienii angajati/respinsi notele lor etc dar la altele nu. De ce? Ca asa vrea Hidroelectrica. Adica unele activitati sunt la vedere altele sunt ascunse bine.
2) Referitor la durata foarte lunga a procesului de recrutare de 13 luni, Hidroelectrica imi raspunde la misto ca durata procesului nu se face in functie de angajati ci de angajator. Cum ramine cu urgenta initiala nu am inteles.
3) Referitor la situatia cu Transearch si Consiliul de Supraveghere, contract care a picat datorita situatiei similare. Hidroelectrica nu raspunde cu nimic. Aici inteleg ca daca ministerului ii convine anuleaza un contract, dar daca a iesit cine trebuie contractul merge inainte, chiar daca situatia este aceeasi.
4) Arat pe scurt ministrului in caz ca nu are informatiile necesare despre cvul meu si experienta similara etc de unde se poate vedea clar ca las in urma o mare mare parte din angajatii Hidroelectrica, iar in ce priveste concurenta o cam cunosc, piata fiind foarte restrinsa iar specialistii se cam stiu intre ei. Hidroelectrica nu raspunde cu nimic care sa arate ca ceilalti candidati sau altcineva sta mult mai bine ca mine.
5) Referitor la nepublicarea listei scurte. Hidroelectrica da vina pe CPP cum ca ei nu au vrut sa faca publica lista fara acordul candiatilor. Dar eu am fost de acord! Unde este cvul meu pe situl Hidroelectrica? Totul a fost PNV. Adica in lipsa informatiilor mergem pe incredere desi de compania CPP nu am auzit in viata mea. Cum eu nu stiu contractul CPP-Hidroelectrica pot sti unde este adevarul? Una imi spune CPP si alta imi spune Hidroelectrica. Ficare nu stie cum sa o mai scalde.
6) Despre nota la interviu. Hidroelectrica se face ca ploua si nu raspunde asupra modului in care a fost calculata nota. Practic ramane ca in tren. Ma ia din nou la misto cu modul in care s-a desfasurat interviul, comisia a evaluat etc si se invirte in jurul cozii fara sa spuna cum s-a calculat nota. Adica studii am avut, experienta cit cuprinde, punctajul dat de CPP a fost aproape de maxim, la interviu am raspuns la toate intrebarile, dar sa vezi ce treaba ca am luat o nota destul de mica. Raman cu ochii in soare si nici acum nu stiu ce a lipsit de nu am luat 10. Acum nimeni nu este perfect, dar eu am fost departe de 10. Totul s-a rezumat la o evaluare generala a capacitatilor de lucru in echipa, aptitudini manageriale, motivatia pentru post s.a. Dar ce nota am luat la toate acestea in parte nu se spune, e secret! Ca sa imi pierd timpul Hidroelectrica mai scoate de la naftalina un document marca CPP despre evaluarea mea facuta la sediul CPP. Pai pe mine ma intereseaza exact documentul si punctajul in urma interviului de la sediul Hidroelectrica! Aici este buba. Daca la CPP am luat punctaj aproape de maxim, inseamna ca la Hidroelectrica am luat ceva spre minim ceea ce nu se poate. Asa cum m-am prezentat la interviu acum, m-am prezentat si la multinationalele unde am fost angajat. In ziua de astazi avem linkedin. Sunt unele persoane din Hidroelectrica foarte departe de cvul meu, iar in declaratia de avere au niste salarii mai mari decit am avut eu cel mai mare salariu la multinationala. As putea intreba aceste persoane cum au fost angajate la Hidroelectrica in momentul in care compania avea cvul meu in baza de date? Multe lucruri nu se leaga aici.
7) Despre contestatia pe care am trimis-o in 2014-2015. Hidroelectrica a pierdut documentul asa ca ma roaga sa il trimit din nou! HaHaHa.
8) Despre anularea contractului CPP-Hidroelectrica. Hidroelectrica nu o considera necesara (cum altfel). Pai eu de ce am trimis contestatia la Min En? Pentru ca Hidroelectrica sa se evalueze singura si sa spuna ca nu a fost nici o problema? Adica ne aflam in treaba degeaba. Nu se face public modul de calcul al notei si totul este in regula??? Adica a iesit cine trebuie, ce sa ne mai obosim.

Tiberiuss Sambata, 14 Oct 2017

4) Contestatia.La mailul CPP de respingere a mea raspund ca sub nici o forma nu pot lua ...

Tiberiuss Sambata, 14 Oct 2017

3) Interviul.La ora X din ziua Y ma prezint la Hidroelectrica. Stau acolo putin si apoi ...

Tiberiuss Sambata, 14 Oct 2017

2) Procesul de recrutare.La CPP am mers la aceasta discutie initiala dupa care a trebuit ...

Tiberiuss Sambata, 14 Oct 2017

Sa va spun o poveste.1) Intilnirea.Prin vara anului 2016 imi gaseste cvul pe net o ...

Locuri de munca Deltamed SRL
Deltamed SRL
Doar salariul care este cat de cat ok
Analist servicii clienti
Salariu ok, ai ce invata, management corect, atmosfera faina, posibilitati de avansare transparente.
Analist financiar
Sediul nouZone de relaxare