HP

BPO & Servicii

• Site: www.hp.com

Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Ana Joi, 28 Feb 2013

Au fost restructurari (nu doar in Romania, la nivel world wide), multe posturi se ocupa intern, insa pe anumite posturi inca se mai angajeaza si extern.

Ana Joi, 28 Feb 2013

Hello!
Sunt angajat HP de aproape 2 ani si pot sa va zic urmatoarele:
- in general se angajeaza prin APT, 3+3+6, sau 6+6...oricum, in mare, dupa un an ajungi pe perioada nedeterminata. Mie dupa 3+3 m-au bagat direct pe nedeterminata, pentru ca au zis ca ma descurc bine, insa am avut si colegi care dupa 3+3 nu li s-a prelungit contractul. Deci depinde cum te descurci si ce feedback ai in primele luni.
- salariul, in general, e 15-16 milioane (17-18 daca e pozitie mai tehnica, gen reporting, dar majoritatea sunt de 15-16)...pentru limba straina (alta in afara de engleza si franceza) se ofera bonus. Daca esti pe limba respectiva (nu iti da daca o stii si o ai trecuta la cv...trebuie sa fie necesara si s-o folosesti). bonusul e in functie de nivel, se da un test sa-ti stabileasca nivelul si in functie de asta iei la salariu 1-2-3 milioane bonus de limba (posibil mai mult daca limba e mai rara). si in afara de salariu mai ai asigurare la regina maria, reducere la word class, 7 lei bonus de masa pe zi (la cantinele lor) si bonuri de masa.
-mariri ai de obicei dupa un an (un an si ceva...o data pe an,in noiembrie...doar atunci e perioada de mariri, dupa evaluari) si din cate am inteles se invart cam in jurul de 10%, in functie si de rezultatul la evaluare. eu, de exemplu, am trecut dupa un an jumatate de la APT la HP si mi-au marit de la 15,6 la 21 (a fost practic dubla marire...si marirea de un an si cea de trecere de la APT la HP); dar depinde si de manager (cat propune el sa fie marirea) si de cat se aproba.
-sanse de avansare ai, daca esti intr-o echipa ok si managerul este ok (cand aplici pe alt post la ei, trebuie sa pui in CC si managerul; daca el nu e de acord sa pleci, nu ai sanse. deci depinde mult de manager; in general nu sunt probleme, dar trebuie sa ai cam un an pe vechiul job sa te lase sa pleci pe un alt post); in mare se dau mail-uri cu job-urile disponibile si poti aplica unde vrei; exista si posturi disponibile doar pentru angajatii HP si posturi disponibile doar pt APT, dar majoritatea sunt comune.
- 2 zile pe saptamana de lucrat de acasa, program 9-6 sau 10-7 (depinzand de tara)
- in functie de manager, daca stai peste program, poate sa-ti dea juma de zi libera, sau sa vii mai tarziu a doua zi...
- daca ai rezultate bune (si ai vechime in firma) in decembrie poti primi bonus cam 10milioane brut ( 7 net) sau mai poti primi mici bonusuri (2-3milioane) daca primesti feedback-uri foarte bune de la cei cu care lucrezi (maxim un bonus/quarter)
- petreceri, team building si iesire in oras depinde de echipa si de bugetul alocat echipei. in mare cam un team building pe an...
- in general sunt multi tineri, atmosfera ok
-daca ai noroc, poti prinde si business trip-uri in strainatate, sa cunosti lumea cu care lucrezi, sau la meetinguri.

Cat despre procedeul de recrutare, la mine a fost interviul la APT si apoi cu managerul de la HP. Interviul de la HP e direct cu managerul echipei (HP-ul nu are HR care sa tina interviuri), deci fiecare manager are alta metoda de a intervieva si experientele sunt diferite. De exemplu la mine a durat vreo 3 saptamani, timp in care ma tot sunau cei de la APT sa ma asigure ca raspunsul nu e negativ, insa managerul HP nu s-a decis inca. La alti colegi le-a dat mai repede acceptul.
La mine a fost doar interviu despre experienta, hobby-uri si o singura fraza-doua in engleza, la alti colegi le-a dat si teste de excel, engleza, intrebari gen cum ai reactiona daca... Depinde de manager ...

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in HP
ben hur Joi, 28 Feb 2013

am dat si eu un search...a fost ceva zvonistica in america toamna trecuta dar nu s-a concretizat

dae Miercuri, 27 Feb 2013

am auzit de o cineva...deci nu e adevarat?

ben hur Miercuri, 27 Feb 2013

hp preluat de oracle? unde ai auzit grozavia asta?

dae Marti, 26 Feb 2013

Ce se aude ca Hp va fi preluat de Oracle? k se fac restructurari?stie cineva din interior ...

Mada Marti, 26 Feb 2013

@RoseMaple fata,tu esti?:))))) Daca expresia''cartela ta e la mine'' iti zice ceva,da un ...

ELi Sambata, 23 Feb 2013

am si eu o intrebare pentru posturile de collection ce salarii se ofera? pe limba ...

RoseMaple Sambata, 23 Feb 2013

Da,din pacate asa e.probabil ramane de vazut ce va fi :D

ben hur Sambata, 23 Feb 2013

de-asta e bun forumul:P..recrutorul spune multe cand te are in fata, dar mai apoi...

RoseMaple Sambata, 23 Feb 2013

Am avut si eu un interviu ieri la APT pt un job HP.Dupa teste am avut o discutie cu ...

andreea Joi, 21 Feb 2013

Credeti ca pot gasi un internship pe HR la HP? Ma gandesc ca au si ei un departament de ...

ceasca de cafea Joi, 21 Feb 2013

Aveti idee ce salar se acorda pentru vorbitorii de lb.turca-financial analyast?Multam

ich Miercuri, 20 Feb 2013

Buna,Eu am avut un test online la APT in urma cu o luna,nu am primit nici un raspuns dupa ...

Lala Marti, 12 Feb 2013

Multumesc Elena :)

elena Luni, 11 Feb 2013

@ lala..am scris eu un pic despre teste...sunt gen 20 intrebari in 3 minute, 25 in ...

ingrid Duminica, 10 Feb 2013

quick question: au portugheza la HP?

m&m Duminica, 10 Feb 2013

bbuuun, atunci facem echipa :Durmaresc si eu de ceva timp multinationalele astea, vedem ...

LaLa Duminica, 10 Feb 2013

Un singur raspuns cu "nu stiu" era de ajuns. Dar hai sa ne dam cu curu pe ...

carolina Duminica, 10 Feb 2013

bine punctat BEN HUR ;) in fine, fiecare cu ce poate :)

Locuri de munca Brainspotting SRL Internal Services Commercial Representative with German
Brainspotting
Last update: 27.07.2017
Locuri de munca Brightway Brightway - Customer Relationship Executive
Brightway
Last update: 11.08.2017
Locuri de munca Lidl Romania Coordonator Flota Auto(f/m)
LIDL Romania
Last update: 18.07.2017
Locuri de munca Qualitance Software Configuration Analyst
QUALITANCE
Part time / > 5 ani experienta
Last update: 10.08.2017
Locuri de munca Veo Worldwide Services (VEO Finances) Manager achizitii cu limba italiana sau spaniola
VEO Worldwide Services
  • Al 13-lea salariu
Inginer proiectant ...
Ceva idei noi din 2017 se poate ? Multumesc
nmerrynote 19.08.2017
1233 lei + bonuri de 9.57 lei/zi La OT se plateste dublu.
Alebooxoxo 19.08.2017
Promisiuni salariale nerespectate. Manageri incompetenti, impostori dpdv profesional. Nu te angaja aici decat daca esti disperat sau daca ...
Jack_London 19.08.2017
IT Support